Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Targówek - zmiany z 2020-06-16 15:31:23
Powrót do projektu

Szpaler drzew ozdobnych przy ścieżce rekreacyjnej na dawnym polu PGR (PGR 2.0)

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zachodnia strona ścieżki rekreacyjnej na dawnym polu PGR. Działaka 1/6
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Szpaler drzew ozdobnych będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, zwłaszcza na wiosnę i jesienią, ale co najważniejsze pozwoli na zacienienie ścieżki, która jest mocno nasłoneczniona, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej. (PGR 2.0)
Opis projektu:
Szpaler drzew może rozciągać się na odcinku około 80 m. Zakłada się sadzenie drzew co ok. 4,5 - 5 metrów, ponieważ proponowane drzewa, tj. Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa, dorastają do około 4-5 m szerokości.Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa jest drzewem ozdobnym, które w dodatku zostało wymienione w Załączniku nr 7 do Programu ochrony środowiska m.st. Warszawy jako jeden z gatunków rosnących w trudnych warunkach siedliskowych i wspomagających oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń."Drzewo początkowo o kolumnowym pokroju, później regularnym, stożkowatym, dorastające do 12-15 m wysokości, a średnica korony dochodzi do 4 m. Liście szerokojajowate, u podstawy zaokrąglone i zaostrzone na wierzchołku, długości do 8 cm. Blaszka liściowa wiosną srebrzysta, później intensywnie zielona, o piłkowanym brzegu. Jesienią pięknie przebarwiają się na żółtokarminowoczerwono. Na drzewie utrzymują się długo.

Pąki kwiatowe różowe, filcowato owłosione. Kwiaty białe, średnicy do 2,5 cm, zebrane w pęczkach, rozwijają się w końcu kwietnia i na początku maja. Kwitnie obficie, w okresie kwitnienia, bardzo dekoracyjna.

Owoce drobne, bez wartości zdobniczych, brązowe, kropkowane.

Wytrzymała na warunki miejskie.

Polecana do wysadzania w parkach, zielni osiedlowej, a także do obsadzania ulic. Można też sadzić w większych ogrodach przydomowych. Odporna na choroby." (http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1507)
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Szpaler drzew ozdobnych będzie pełnił dwie funkcje: podniesie atrakcyjność ścieżki, zwłaszcza na wiosnę i jesienią, ale co najważniejsze pozwoli na zacienienie ścieżki, która jest mocno nasłoneczniona, co w lecie nie sprzyja korzystaniu z niej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
1. Zakup i posadzenie 18 sztuk drzew gatunku grusza ozdobna (z opalikowaniem, zastosowaniem hydrożelu, wykorowaniem misy i podlaniem). Parametry drzew:

 forma pienna, z wyraźnie ukształtowanym prostym pniem i równomiernie ukształtowaną koroną oraz ukształtowaną bryła korzeniową,

 obwód pni na wysokości 1 m – minimum 16/18 cm,

 korona ukształtowana na wysokości minimum 160 cm,

 średnica/wysokość bryły korzeniowej – minimum 50/35 cm.

Kwota 27.000,00 zł

2. Pielęgnacja drzew do końca roku budżetowego 10.000,00 zł

3. Oznakowanie projektu 1.000,00 złRAZEM: 38 000,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
38 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • szpaler.jpg
  • grusza_5.jpg
  • grusza_4.jpg
  • grusza_3.jpg
  • grusza_2.jpg
  • grusza_1.jpg