Wydział Informatyki dla Dzielnicy Ursynów - zmiany z 2020-05-28 14:06:08
Powrót do projektu

Poprawa bezpieczeństwa w Parku Przy Bażantarni - monitoring

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przy Bażantarni/Jeżewskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt przewiduje budowę systemu monitoringu wizyjnego na terenie Parku Przy Bażantarni. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapobieganie aktom wandalizmu.
Opis projektu:
Projekt przewiduje budowę systemu monitoringu wizyjnego na terenie Parku Przy Bażantarni. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapobieganie aktom wandalizmu.

Projekt przewiduje instalację 16 kamer wizyjnych (np. Axis M1125-E. Są to kamery IP pracujące w rozdzielczości Full HD i dostosowane do montażu zewnętrznego), które będą zlokalizowane w okolicach placów zabaw dla dzieci, mostku, skateparku, boiska Orlik oraz ptaszarni (po wschodniej stronie Kościoła bł. Władysława z Gielniowa). Kamery będą podłączone do systemu monitoringu Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu Wizyjnego (ZOSM)

Nagrania z kamer będą przesyłane do budynku ratusza Urzędu Dzielnicy Ursynów i tam rejestrowane. Urządzenia i oprogramowanie do rejestrowania obrazu z kamer i zarządzania kamerami muszą zapewnić przechowywanie nagrań z kamer przez okres 30 dni.

W ramach realizacji projektu należy przewidzieć:

- dostawę i montaż kamer;

- doprowadzenie sieci TCP/IP do punktów kamerowych i podłączenie tej sieci do punktu, w którym zainstalowane zostanie zakończenie sieci transmisji danych do budynku ratusza Urzędu Dzielnicy Ursynów;

- wykupienie usługi transmisji danych z Parku do budynku Ratusza UD;

- integrację kamer z istniejącym systemem ZOSM i ewentualne koszty dodatkowych licencjiUrzędu, koszt dodatkowych licencji i rozbudowę przestrzeni dyskowej niezbędną do przechowywania nagrań z kamer.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Park przy Bażantarni to jedno z ulubionych miejsc spotkań, sportu, rozrywki mieszkańców Ursynowa. Wspaniała infrastruktura: nowoczesne place zabaw, skatepark, boisko Orlik robi wrażenie na odwiedzających z innych miast, turystach zagranicznych. Zadbana zieleń Parku Przy Bażantarni pozwala na chwilę wyciszenia podczas spacerów. Z parku korzystają maluchy, nastolatkowie, dorośli, seniorzy. Większość odwiedzających park dba o wspólną przestrzeń, ale nie wszyscy. Na przestrzeni lat było kilka nieprzyjemnych incydentów/aktów wandalizmu: urwane głowy kamiennych figurek gęsi, rozbity mostek. Niestety niektóre akty agresji dotyczyły również dzieci i młodzieży korzystającej z boiska Orlik. System monitoringu zapewni zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników parku, powstrzyma osoby o złych zamiarach, pozwoli wyciągnąć konsekwencje jeśli akty wandalizmu będą się powtarzać.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • bezpieczeństwo
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
ułożenie okablowania do kamer, instalacja skrzynek teleinformatycznych wraz z przełącznikami sieciowymi, doprowadzenie zasilania - 60 000 zł

dostawa, montaż i konfiguracja kamer – 1000 złotych za punkt, co daje kwotę 16 000 zł.

Łącze transmisji danych pomiędzy placówką a budynkiem Urzędu Dzielnicy – miesięczna opłata 800 zł, co przy założeniu trzyletniej trwałości projektu daje kwotę 28 800 zł

Serwer z systemem operacyjnym na którym zostanie zainstalowane oprogramowanie do zarządzania kamerami i rejestracji nagrań – 10 000 zł

Macierz dyskowa, na której składowane będą nagrania – 20 000 zł

Licencja dla 16 kanałów do oprogramowaniaVMS (Video Management System) – 5 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 80 000
140 400,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • monitoring3.jpg
 • monitoring1.jpg
 • monitoring2.jpg