Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2020-06-24 14:38:50
Powrót do projektu

Plac Wilsona: wygodny przystanek w kierunku Centrum

status: Trwa ocenaOceniony negatywnie


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plac Wilsona
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Nowy przystanek na placu Wilsona - wspólny dla wszystkich tramwajów jadących w kierunku centrum.
Opis projektu:
Projekt polega na stworzeniu wspólnej platformy przystankowej na placu Wilsona dla wszystkich tramwajów jadących w kierunku centrum. Platforma ta będzie zlokalizowana na wylocie ul. Mickiewicza z pl. Wilsona w kierunku centrum, na wysokości parku Żeromskiego, w rejonie przystanku autobusowego "pl. Wilsona 08" i tramwajowego "pl. Wilsona 10".

W celu budowy nowego peronu tramwajowego zlikwidowana zostanie półzatoka autobusowa przy przystanku autobusowym "pl. Wilsona 08". Półzatoka ta nie ma żadnego sensu komunikacyjnego ze względu na zbyt małą szerokość - wjeżdżające w nią autobusy blokują prawy pas ruchu na ul. Mickiewicza tak samo, jak gdyby zatoki nie było. Jednocześnie obecny przystanek, ze względu na istnienie zatoki, jest bardzo wąski i niewygodny. W ramach tworzenia nowego peronu także ten problem zostanie rozwiązany. Nowy peron powstanie przez likwidację zatoki i poszerzenie chodnika do aktualnej linii krawężnika ul. Mickiewicza przed zatoką. Dzięki temu powstanie szeroki peron przystankowy, stanowiący wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy, bez pogorszenia warunków ruchu na ul. Mickiewicza względem stanu aktualnego, za to znacząco przyczyniający się do komfortu pasażerów komunikacji miejskiej.

Projekt będzie ogólnodostępny dla wszystkich przez całą dobę. Stanowić będzie szczególnie ułatwienie dla osób starszych, odbywających podróże wewnątrz dzielnicy (pl. Inwalidów - pl. Wilsona), których nie obsługuje metro.

Proponowane rozwiązanie przedstawia orientacyjna grafika w załączeniu.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Aktualnie osoby udające się z placu Wilsona w kierunku południowym, (np. na plac Inwalidów, do Dworca Gdańskiego itd.) mają do dyspozycji szereg środków transportu, w tym w szczególności tramwaje 15 i 6. Tramwaje te zatrzymują się jednak wyłącznie na północnych wlotach pl. Wilsona, w znacznej odległości od siebie. Sprawia to, że (1) osoby udające się w podróż do Centrum muszą z góry zdecydować, na którą linię będą czekać (brak wspólnego przystanku, na którym zatrzymałyby się obie linie), (2) osoby mieszkające po południowej stronie pl. Wilsona mają do pokonania znaczną odległość, połączoną z czasochłonnym przechodzeniem na światłach, aby dostać się do tramwaju. Proponowana nowa lokalizacja przystanku umożliwiłaby dogodne oczekiwanie w jednym miejscu, w którym zatrzymują się obie linie. Ponadto nowy przystanek byłby dużo bliżej zespołu przystanków autobusowych "pl. Wilsona 07" i "09" (przy piekarni), co pozwoliłoby także na nieuciążliwy wybór środka transportu w kierunku miasta w zależności od tego, co szybciej przyjedzie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • nowy przystanek na placu Wilsona.jpg