Wydział Ochrony Środowiska - zmiany z 2020-06-22 15:47:50
Powrót do projektu
Budki

Wieże lęgowe dla jerzyków - przeciwko komarom i meszkom

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie: Park Linearny
Proponowane lokalizacje to teren Parku Linearnego wzdłuż ul. Klimczaka . Okolice i okolice Osi Królewskiej od ul. Kieślowskiego do ul. Sarmackiej, ale ostateczna lokalizacja wież wskazana zostanie przez ornitologa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt polega na zakupie i montażu dwóch wież z budkami lęgowymi dla jerzyków i jaskółek, z udziałem ornitologa, który pomoże w wyborze odpowiedniego miejsca.
Opis projektu:
Projekt polega na zakupie i montażu dwóch wież z budkami lęgowymi dla jerzyków i jaskółek, z udziałem ornitologa, który pomoże w wyborze odpowiedniego miejsca. Z budek w wieży będą mogły również skorzystać wróble, sikory oraz szpaki. Wieża Projekt zakłada, że każda wieża będzie posiadać 24 miejsca lęgowe oraz 12 zewnętrznych gniazd dla jaskółek (ostateczna liczba i rodzaj budek w wieży zostaną wskazane przez ornitologa). Żeby zwiększyć szansę zasiedlenia, zostaną zamontowane głośniki emitujące odgłosy tych ptaków. Gatunek ten chętniej zasiedla miejsca gdzie "już ktoś mieszka".
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Projekt ma na celu ochronę jerzyków oraz innych gatunków ptaków. Nie wszystkie ptaki potrafią gnieździć się na drzewach. Jerzyki tego nie potrafią i ich byt jest uzależniony od budowli ludzkich. Jerzyki zakładają swoje gniazda w szparach, pomiędzy płytami budynku. Termomodernizacja sprawiła, że zostały zniszczone tysiące miejsc lęgowych jerzyków. Ocieplone budynki stają się gładkie, pozbawione szczelin, nieprzyjazne dla ptaków. W związku z tym populacja jerzyków gwałtownie spada. W Polsce te ptaki są objęte całkowitą ochroną gatunkową.

Jerzyk potrafi złapać w ciągu dnia nawet 20000 owadów latających. Są to ptaki, znane znane z tego, że zjadają bardzo duże ilości komarów. Co raz więcej miast oraz dzielnic Warszawy inwestuje w wieże dla jerzyków, jako naturalną walkę z komarami. Po zasiedleniu budki, ptaki się przywiązują i chętnie wracają w to samo miejsce na wiosnę. Te pożyteczne ptaki nie brudzą i nie hałasują dlatego często nawet nie wiemy, że są naszym sąsiadem. Nie stwarzają zagrożeń sanitarnych a budki wieże mogą stanowić doskonały obiekt do ich obserwacji. Doświadczenia innych dzielnic w tym zakresie, pozwalają wierzyć, że projekt odniesie sukces i pozwoli chronić zarówno ptaki jak i regulować uciążliwą dla człowieka plagę komarów. Koszt jest oszacowany na podstawie inwestycji zrealizowanych w poprzednich latach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • ochrona środowiska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Koszt projektu określony przez projektodawcę wynosił 85000 PLNPo weryfikacji (na podstawie wież zrealizowanych w 2019 r. z BO z uwzględnieniem spodziewanego wzrostu cen) zakładane koszty wynoszą:

- projekt budowlany wraz z ekspertyzą ornitologiczną ok. 42000 PLN

- wykonanie wież ok. 65000 PLN

- koszty eksploatacji w 1 roku (z uwzględnieniem opłaty za zajęcie pasa drogowego) ok. 3000 PLNkoszt projektu łącznie: 110000 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 85
110 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • p1010311_1_orig.jpg