Autor projektu - zmiany z 2020-01-19 10:42:19
Powrót do projektu

DUŻE DRZEWA antysmogowe i ozdobne, a także KOSZE, ŁAWKI z zadaszeniem oraz naturalne elementy parkowe dla Bemowa

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt dotyczy wielu meijsc w dzielnicy, szczegółowe lokalizacje zawarte są w opisie projektu.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada posadzenie 100 DUŻYCH drzew na terenie naszej dzielnicy oraz 20 drzewek ozdobnych. Duże okazy oczyszczają powietrze o wiele efektywniej niż nowe nasadzenia.

Dodatkowo projekt zakłada nowe ławki z daszkami, kosze oraz elementy naturalnego placu zabaw dla dzieci.
Opis projektu:
100 dojrzałych drzew usuwa prawie 500 kilogramów zanieczyszczeń rocznie, dlatego tak ważne jest aby sadzić większe okazy. Przy młodych drzewach należy czekać minimum 10 lat na efekty dlatego chcemy aby nasza dzielnica wzbogaciła się o 100 nowych nasadzeń! Dodatkowo drzewa będą wyposażone w worki nawadniające, które zapewnią im dalszy, stabilny wzrost.

Dodatkowo proponujemy stworzenie 4 zadaszonych ławek na wzór ławek dla matek karmiących, które mogą służyć nie tylko rodzicom, ale również seniorom czy każdemu mieszkańcowi szukającemu wytchnienia od słońca.

Kolejnym elementem są kosze na śmieci z daszkami uniemożliwiającymi ptakom wyciąganie ich zawartości.

Proponujemy również umieszczenie w parku Górczewska 3 elementów tzn. naturalnego placu zabaw tuz obok zielonego tunelu przy Al.Jordana. Każdy z elementów jest zrobiony z naturalnego drewna i może stanowić doskonałe uzupełnienie powstałego zielonego tunelu. Proponuje się zatem ułożenie kłody z wyżłobieniem na deszczówkę, naturalne siedzisko dla dzieci z plansza do gry w kółko i krzyżyk oraz tor z pni.Planuje się nasadzenie 120 drzew na terenie całej dzielnicy, w tym:

50 sztuk grubych dużych drzew o średnicy pnia 30-35 cm oraz 50 dużych drzew o średnicy pnia 20-25 cm, a także 20 drzewek ozdobnych mających nie tylko walory estetyczne, ale również i edukacyjnych. Należy zadbać aby duża część drzew wykazywała jak najwyższe właściwości wchłaniania szkodliwych substancji tym samy skutecznie walczyła z bemowskim smogiem.

80 nasadzeń będzie zabezpieczonych specjalnymi workami do nawadniania. Jest to bezobsługowy i ekologiczny system podlewania zapewniający drzewom nawodnienie niezależnie od pogody.

Gatunki, które są uważane za skuteczne w walce ze smogiem to: cis pospolity (Taxus baccata), jałowiec chiński (Juniperus chinensis) żywotnik olbrzymi (Thuja plicata), daglezja zielona (Pseudotsuga menziesi), sosna czarna (Pinus nigra),) i świerk kłujący (Picea pungens).

Gatunki ozdobne zalecane do projektu to: głóg paul's scarlet, magnolia pośrednia, złotokap zwyczajny oraz wiśnia piłkowana

Preferowane lokalizacje nasadzeń ( dotyczy odcinków należących do dzielnicy): Park Górczewska, Park przy Anieli Krzywoń, Brygadzistów, Coopera, Drogomilska, Karabeli, Narwik, Puszczy Solskiej, Oświatowa, Drzeworytników, Kaliskiego, Korfantego, Gabriela, Sternicza ( odcinek przy Lazurowej) oraz Kossutha i Czumy.

4 ławki z zadaszeniem : 2 ławki na terenie Parku Górczewska, jedna ławka przy Alei sportów miejskich, Forcie Bema lub przy fontannie na Wrocławskiej oraz jedna ławka na Osiedlu Przyjaźń lub w okolicach przedszkola na Anieli Krzywoń. Te lokalizacje były najczęściej wskazywane przez mieszkańców podczas dyskusji internetowej.

Kosze i ich preferowane lokalizacjelokalizacje: Coopera, Jana Olbrachta, Okretowa, Obrońców Tobruku, , Muszlowa, Raginisa, Gabriela, Kartezjusza, Fortuny, Doroszewskiego.

W parku Górczewska przy zielonym tunelu i huśtawce dla niepełnosprawnych planuje się dodać wyżej wymienione elementy placu zabaw, których wizualizacje załączamy do projektu, tj, belkę na deszczówke, czyli

pnie drzew z wyżłobionym kanałem, gdzie zbiera się woda deszczowa do zabawy, pnie ułożone grubych drzew przepołowione wzdłuż i ułożenie tak, by tworzyły "ścieżkę oraz siedzisko z grą.

Kosztorys:

drzewo o średnicy pnia 20-25 cm- koszt 2 740 zł ( koszt materiału roślinnego i 3 letnia pielęgnacja) x 50=275 000 zł

drzewo o średnicy pnia 30-35 – 5 540zł ( koszt materiału roślinnego i 3 letnia pielęgnacja) x 50=137 000 zł

drzewka ozdobne 1599 zł x 20= 31 980zł

kosz kamienny z „zadaszeniem” 55 l 6 700zł x 10= 67 000zł

Ławka z zadaszeniem na wzór ławek dla kobiet karmiącym - 10000 zł x 4= 40 000 zł

Worek nawadniający 100 zł x 80 = 8000zł

Elementu naturalnego placu zabaw ( belka na deszczówke, siedzisko i tor ) 100 000 zł

Łączny koszt projektu 658 980 zł

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
O korzyściach płynących z nasadzeń nowych drzew nie trzeba nikogo przekonywać, jednak zależy nam aby były tu drzewa o średnicy pnia 30-35 cm ( 50 sztuk) oraz 20-25 cm ( 50 sztuk), dzięki którym walka Bemowa ze smogiem będzie skuteczniejsza. Drzewa bowiem usuwają nadmiar szkodliwych gazów i substancji z powietrza. Jednocześnie posadzenie różnych gatunków przyczyni się do bioróżnorodności Bemowa jak i estetyczne zagospodarowanie terenów przyulicznych. Projekt ma na celu również przyspieszyć warszawską politykę zazielenienia naszego miasta.

Ławki i koszem są elementami małej architektury niezwykle potrzebnym w przestrzeni publicznej. Jeżeli ze chce z ławeczki skorzystać matka karmiąca taka ławka pozwoli nakarmić dziecko w bardziej komfortowy sposób. Jednocześnie powoli odpocząć w cieniu każdej osobie. Kosze na śmieci są bardzo potrzebne, ponieważ tam gdzie jest ich brak śmieci często lądują na ulicy. Jeśli chodzi natomiast o naturalne elementy parkowe to są wzorowane na tzn. Naturalnych placach zabaw- to miejsca, gdzie dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię, nie mają również ograniczeń wiekowych więc nie ma bariery aby korzystali z nich również dorośli.

Wiele z tych elementów jest cyklicznie realizowanych przez dzielnicę jednak ilość drzew utraconych przez np. konieczność budowy drogi, jest wciąż ogromna, a małe drzewa nie zastąpią tych dużych uprzednio wyciętych. Pozostałe elementy projektu znacznie wpłyną na poprawę komfortu życia mieszkańców i ich odczucia estetyczne.Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
658 980,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • belka.jpg
 • ławka daszek 2.jpg
 • naturalny plac drewniana ścieżka.jpg
 • naturalny plac stół.jpg
 • głóg pauls scarlet caly.jpg