Koordynator w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2020-06-22 15:23:25
Powrót do projektu

Więcej powietrza na Naszym Podwórku - nasadzenia drzew i krzewów

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warszawa, Mokotów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pasy drogowe ulic Dolnego Mokotowa i SadybyStegien.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada posadzenie 100 drzew i 500 krzewów wzdłuż ulic Mokotowa.

Poprawa warunków tlenowych poprzez wykonanie nowych nasadzeń roślin. Poprawa estetyki ulic.
Opis projektu:
Projekt zakłada posadzenie 100 drzew i 500 krzewów wzdłuż ulic Mokotowa, aby zapewnić ochronę przed zanieczyszczeniami. Wzbogacenie ekosystemu w drzewa takie jak: brzozy brodawkowate, dęby czerwone, klony, kasztanowce czerwone i inne, a także krzewy takie jak oczar pośredni, wawrzynek wilczełyko, dereń jadalny, pigwowiec japoński, kolkwicja chińska, pęcherznica kalinolistna, Budleja Dawida, ketmia syryjska, hortensja bukietowa i inne poprawi warunki bytowania nam mieszkańcom Mokotowa jak i ptakom zamieszkującym nasze okolice.

Jedną z najważniejszych funkcji drzew jest neutralizacja wytwarzanych przez człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych. Liście drzew działają jak swoiste filtry, wchłaniając w procesie wymiany gazowej powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i związkami chemicznymi, bądź adsorbując je na powierzchni liści. Rośliny te działają z zaskakującą skutecznością, ograniczając zapylenie w mieście nawet o 75%

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Drzewa uczestniczą w redukcji gazów cieplarnianych. W procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając życiodajny tlen. Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu. Dla porównania jeden dorosły człowiek w tym okresie potrzebuje około 176 kg tlenu.Dobroczynny wpływ zieleni na jakość powietrza wynika również z procesów transpiracji, czyli parowania wody poprzez niewielkie pory znajdujące się na liściach i łodygach. Ilość wody uwolnionej w ten sposób przez jedno drzewo może wynieść w ciągu doby od 200 do nawet 400 litrów. Proces parowania, zgodnie z prawami fizyki, pochłania ciepło, dlatego w sąsiedztwie drzew w upalny dzień temperatura może się obniżyć nawet o 11 stopni C. Działanie chłodzące jednego drzewa można by przyrównać do wydajności pięciu przeciętnej wielkości klimatyzatorów, pracujących całą dobę. Z tego względu tak chętnie odpoczywamy w czasie letnich upałów w cieniu drzew.Wchłanianie zanieczyszczeń atmosferycznych nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowotny drzew. Średnia długość życia drzew rosnących w mieście jest o połowę krótsza niż tych, które miały szczęście wykiełkować wśród pól i lasów. Przyczynia się do tego także ograniczona przestrzeń stojąca do dyspozycji drzew miejskich, zwłaszcza niewielkie spłachetki gleby, które pozostawiamy drzewom ulicznym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • komunikacja publiczna i drogi
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • pomoc społeczna
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Koszt realizacji projektu na terenie będącym w administrowaniu Zarządu Zieleni m.st. Warszawy:

50 szt. drzew (18 – 20 cm obwodu pnia) x 1600 zł/szt. = 80 000 zł.

Rabata krzewów ozdobnych o powierzchni 345 m2 (150 zł/m2) = 52 000złKoszt realizacji projektu na terenie będącym w administrowaniu Urzędu Dzielnicy Mokotów:

50 szt. drzew (18 – 20 cm obwodu pnia) x 1600 zł/szt. = 80 000 zł.RAZEM: 212 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
212 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Mapa.jpg