Koordynator w Biurze Kultury - zmiany z 2020-06-19 09:55:09
Powrót do projektu

„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury.

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielnice - Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, Żoliborz.
Ośrodki kultury oraz place, parki i skwery miejskie w następujących Dzielnicach m.st. Warszawy:Bemowo – Bemowskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 201 oraz Amfiteatr Bemowo w Parku Górczewska, ul. Władysława Raginisa

Białołęka - Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1

Bielany – w przestrzeni publicznej Dzielnicy

Mokotów - Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32 i Centrum ŁOWICKA Dom Kultury, ul. Łowicka 21

Ochota - Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75

Praga - Południe - Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

Praga - Północ - w przestrzeni publicznej Dzielnicy

Rembertów - Dom Kultury „Rembertów”, al. Komandosów 8

Śródmieście - w przestrzeni publicznej Dzielnicy

Targówek - Dom Kultury „ŚWIT”, ul. Wysockiego 11 oraz Dom Kultury "ZACISZE", ul. Blokowa 1

Ursus - Ośrodek Kultury „Arsus”, ul. Traktorzystów 14

Ursynów - Park Przy Bażantarni, ul. Przy Bażantarni 3

Wawer - Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a

Wesoła - Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy, ul. Starzyńskiego 21

Włochy - Okęcka Sala Widowiskowa, ul. 1 Sierpnia 36a

Wola - Wolskie Centrum Kultury, ul. Działdowska 6

Żoliborz – w przestrzeni publicznej Dzielnicy
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pokazy będą prezentowane w salach widowiskowych dzielnicowych instytucji kultury oraz na scenach w przestrzeni publicznej m.in. podczas cyklicznej imprezy plenerowej "Jarmark Floriański" w Dzielnicy Praga-Północ, w trakcie corocznego plenerowego przedsięwzięcia "Otwieramy Żoliborz” oraz przy okazji obchodów Dnia Patrona Warszawy, organizowanego w Dzielnicy Ursynów.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt, skierowany do szerokiej publiczności, mający na celu promowanie wśród warszawiaków Poloneza, polskiego tańca narodowego . Projekt przewiduje zorganizowanie na przestrzeni całego roku 2021 cyklu koncertów występów w poszczególnych dzielnicach Warszawy, które odbywać się będą w ośrodkach kultury, a przy sprzyjającej pogodzie w plenerze np. podczas obchodów ważnych uroczystości narodowych, imprez kulturalnych oraz festynów i pikników.
Opis projektu:


Polonez to wielowiekowy, najpopularniejszy polski taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków, który zachował swoją żywotność aż do dzisiaj. Tańczony niezmiennie tak jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie, stanowi obecnie kontynuacje kontynuację obyczajów polskiej kultury dworskiej i mieszczańskiej. W drugim znaczeniu, polonez jest formą muzyczną odzwierciedlającą charakter tego tańca. W XIX wieku stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień.

Odbywający się od kilku lat w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce i będący jego częścią koncert i barwny korowód na Placu Zamkowym spotykają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów spacerujących tego dnia po Placu Zamkowym. Podczas koncertów dużą ciekawość widzów budzą nie tylko polska muzyka i taniec, ale również piękne historyczne stroje, w których występują tancerze reprezentujący zespół tańca historycznego.„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury - to projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców stolicy.Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu koncertów pokazów w poszczególnych dzielnicach Warszawy, które odbywać się będą w dzielnicowych ośrodkach kultury lub przy sprzyjającej pogodzie w plenerze np. podczas obchodów ważnych uroczystości narodowych i lokalnych, imprez kulturalnych oraz festynów i pikników dzielnicowych. Koncertom w wykonaniu zespołu tańca historycznego prezentującego i popularyzującego oryginalne choreografie Poloneza, towarzyszyć będą śpiewaczka operowa oraz konferansjer. Podczas występów scenicznych, członkowie zespołu opowiedzą o historii Poloneza oraz zaprezentują stroje dworskie w jakich będzie występować. Repertuar koncertów to Polonezy .Przykładowy repertuar koncertów autorstwa najsłynniejszych polskich kompozytorów:

1. Polonez A dur F. Chopina(1810-1849)

2. Polonez z Halki S. Moniuszki (1819-1872)

3. Polonez D-dur Maciej Radziwił (1749-1800)

4. Polonez Król Władysław Jagiełło – F. Dzierżanowski (1890 -1975)

5. Polonez Rycerski Karola Kurpińskiego (1785–1857)

6. Polonez W starym zamku - Józef Atoni Franciszek Elsner 1769-1854

7. Polonez - Wojciech Żywny (1756-1842)

8. Polonez do kolędy „Bóg się Rodzi” (ok. XVII wiek) Szacowany kosztorys: Gaża dla zespołu - 5 000 zł x 18 dzielnic = 90 000 zł Nagłośnienie, scena lub podest sceniczny - 4 000 zł x 18 = 72 000 zł Materiały promocyjne - 1000 zł x 18 = 18 000 zł W przypadku posiadania nagłośnienia, sceny lub podestu przez dzielnicowe ośrodki kultury kwota projektu zmniejszy się. Wyrażamy zgodę na ewentualne zmiany w projekcie przez osoby weryfikujące.Występom tanecznym i śpiewaczym towarzyszyć będą opowieści o historii Poloneza oraz prezentacje strojów dworskich.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury - to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca czy muzyki, to projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której których muzyka i taniec zakorzenione są od wieków, . To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców stolicy.

Projekt znakomicie wpisuje się w tegoroczne obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • kultura
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu::
1.wynagrodzenie za reżyserię i opracowanie scenariusza występów: 6 500,00 zł

2. przygotowanie i wykonanie oprawy muzycznej (śpiew, muzyka na żywo i z nośników elektronicznych): 5 500,00 zł

3. przygotowanie choreografii tańców: 4 000,00 zł

4.wynagrodzenie dla zespołu: 85 000 zł

5.koszt scenografii: opracowanie i przygotowanie scenografii, zakup elementów i wykonanie wystroju scen/sal widowiskowych: 2 500,00 zł

6.wynagrodzenie osoby prowadzącej pokazy, w tym za przygotowanie prelekcji: 3 500,00 zł

7.zakup i przygotowanie strojów dla zespołu: 20 000,00 zł

8.koordynator projektu: 3 500,00 zł

9.księgowość: 600,00 zł

10.wynajem scen i sal widowiskowych na pokazy i próby, wynajem sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego, obsługa sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego, obsługa techniczna:110 000, 00 zł

11.transport osób wykonujących zadanie i sprzętu: 700,00 zł

12.promocja w Internecie: 2 500,00 zł

13.opracowanie graficzne logo wydarzenia i plakatu: 1 000,00 zł

14.wydruk plakatów A-3 (300 szt.) wraz z dystrybucją: 800,00 zł

15.koszt oznakowania graficznego BO: 400,00 zł

16.foto/video relacja (dokumentacja projektu): 2 500,00 zł

17.ZAIKS: 3 000,00 zł

Razem: 252 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
252 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki