Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów - zmiany z 2020-06-19 15:12:17
Powrót do projektu

Aktywne przejścia dla pieszych – instalacja ul. Nugat na wysokości szkoły podstawowej nr 343 i ul. Przy Bażantarni w rejonie ul. Żabińskiego.

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
– instalacja ul. Nugat na wysokości szkoły podstawowej nr 343 , i ul. Przy Bażantarni w rejonie ul. Żabińskiego.Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Drogi Publiczne - Gminne w Zarządzie Dzielnicy Ursynów

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Podstawą projektu jest poprawa bezpieczeństwa na terenie Dzielnicy Ursynów poprzez zmianę organizacji ruchu. Zainstalowanie aktywnych przejść dla pieszych w trzech newralgicznych punktach - detektorów ruchu identyfikujących pieszego, punktowych elementów odblaskowych („kocie oczka”), biało-czerwonych pasów, lamp LED nad znakami drogowymi D-6 oraz nawierzchni antypoślizgowej.Opis projektu:
Coraz więcej osób ginie na przejściach dla pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też instalacja aktywnych przejść dla pieszych (system jest widoczny z odległości 900 m) w rejonie ulic znacznie podniosłaby poziom bezpieczeństwa. Przejścia tego rodzaju chronią pieszego nie tylko w momencie przechodzenia, ale również wtedy, gdy pieszy znajduje się w jego bezpośredniej okolicy. System składa się z czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych (montowanych w masie chemoutwardzalnej), biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z zainstalowanymi świetlnymi sygnałami ostrzegawczymi ( światło żółte pulsujące na sygnalizatorach) sygnał ostrzegawczy żółty na sygnalizatorach oraz punktowe elementy odblaskowe, wzbudzane będą przez czujniki ruchu wykrywające kierunek ruchu pieszego, jednocześnie zostanie ułożona nawierzchnia antypoślizgowa. Wszystkie te elementy aktywują się w momencie, gdy do przejścia zbliża się pieszy lub rowerzysta. Przejścia te są rekomendowane przez UE i koszty są niższe niż budowa sygnalizacji świetlnej. Korzyści dla mieszkańców:

• ogólnodostępność,

• poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów,

• zwiększenie czujności kierowców przed przejściami dla pieszych,

• redukcja prędkości pojazdów zbliżających się do przejścia,

• zdecydowanie niższe koszty w porównaniu do sygnalizacji świetlnej.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Projekt dedykowany ogromnej grupie mieszkańców (ogólnodostępny), poprawiający bezpieczeństwo na bardzo ruchliwych i ryzykownych przejściach dla pieszych. Instalacja aktywnych przejść dla pieszych poprawi bezpieczeństwo mieszkańców na tych przejściach, przyczyni się do ochrony ich życia i zapewni komfort poruszania się starszych osób i dzieci.Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
 • bezpieczeństwo
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

  Kosztorys

  Kosztorys realizacji projektu:
  1. Opracowanie dwóch projektów organizacji ruchu wraz z uzyskaniem materiałów z zasobu geodezyjnego oraz niezbędnych opinii i zatwierdzenia projektu – 8 000,00 zł

  2. Wykonanie dwóch aktywnych przejścia dla pieszych – 600 000,00 zł

  3. Oznakowanie aktywnych przejść dla pieszych – 2 000,00 zł

  --------------------------

  Kwota łączna za realizację projektu – 610 000,00 zł

  Szacunkowy koszt realizacji projektu: 470
  610 000,00 zł

  Dokumenty

  Załączniki