Zespół Realizacji Polityki Senioralnej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych - zmiany z 2020-04-21 13:01:45
Powrót do projektu

"Wspierajmy się nawzajem!" - Spotkania dla osób w żałobie

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Klubokawiarnia Międzypokoleniowa - Anielewicza 3/5

Dom Kultury Kadr - Wincentego Rzymowskiego 32

PROM Kultury Saska Kępa - Brukselska 23

Centrum Wielokulturowe - Jagiellońska 54
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Po stracie bliskiego wiele osób doświadcza poczucia samotności i zagubienia w procesie żałoby. "Wspierajmy się nawzajem!" oferuje przestrzeń do otwartej rozmowy, dzielenia się doświadczeniami i poznawania innych osób w podobnej sytuacji życiowej. Spotkania prowadzone przez profesjonalną towarzyszkę w żałobie będą odbywać się przez cały rok w czterech różnych dzielnicach.

Opis projektu:
Spotkania dla osób w żałobie będą odbywać się w publicznych miejscach spotkań, np. w DK Kadr, PROM Kultury Saska Kępa, Klubokawiarnia Międzypokoleniowa, Centrum Wielokulturowe. W każdym miejscu spotkanie będzie odbywać się raz w miesiącu. W sumie zaplanowanych jest 48 dwugodzinnych spotkań. Będą one miały charakter otwarty, mieszkańcy będą mogli uczestniczyć spontanicznie i bez rezerwacji miejsc. Spotkania będą odbywać się w oddzielnej sali lub innej przestrzeni, która zagwarantuje warunki do spokojnej rozmowy w prywatnej atmosferze.W Niemczech zawód towarzysza w żałobie istnieje od ponad 20 lat i ma formę otwartych spotkań dla osób w żałobie. Spotkania te cieszą się rosnącą popularnością nie tylko w Niemczech, ale też w innych krajach Europy i na świecie. Umożliwiają otwartą rozmowę i poznawanie innych osób w podobnej sytuacji życiowej. Teraz ten pomysł ma szansę być realizowany w Polsce.Spotkania oferują przestrzeń, w której osoby w żałobie mogą znaleźć wsparcie w czasie kryzysu, emocjonalnego chaosu i procesie adaptacji do nowej sytuacji. Charakteryzują się atmosferą wzajemnej akceptacji i respektu. Miejsce spotkań przygotowane będzie w taki sposób, żeby uczestnicy spotkania mogli poczuć się komfortowo i pod dobrą opieką. Rozmowy odbywać będą się przy kawie, herbacie i ciastach.Każdy spotkanie będzie zaczynać się od wprowadzenia przez towarzyszkę w żałobie, która będzie dzielić się swoją wiedzą, inspirować i dawać impulsy do rozmów. Z pomocą różnych metod (obrazy, teksty, muzyka) zaprosi uczestników do wyrażania emocji i opowiadania o cennych wspomnieniach. Drugą część spotkania stanowi czas, w którym uczestnicy mogą rozmawiać między sobą w małych grupach. Mogą dzielić się doświadczeniami i usłyszeć historię innych. Pozwala to na odkrycie innych perspektyw i innych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Zawsze dostępna będzie towarzyszka w żałobie, która pełni funkcję moderatorki i do której można zwrócić się z pytaniami. Każde spotkanie skończy się rundą, w której uczestnicy podzielą się swoimi wrażeniami i będą mogli sformułować intencję, w jaki sposób chcieliby dostosować na swojej drodze nowo nabytą perspektywę.W przestrzeni spotkań uczestnicy będą mogli opowiadać swobodnie o wszystkich swoich uczuciach i myślach. Towarzyszka w żałobie będzie pomagała im poradzić sobie ze smutkiem, żeby móc zwrócić uwagę również na miłe wspomnienia, wdzięczność i poczucie trwałej więzi z osobą, której już nie ma wśród nas.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Co roku umiera około 20.000 Warszawianek i Warszawiaków. Zakładając, że każda lub każdy z nich ma średnio 3 osoby bliskie, to znaczy, że co roku około 60.000 osób w Warszawie wchodzi w proces żałoby. Mimo obszernego wymiaru tego zjawiska, duża część osób w żałobie doświadcza samotności i izolacji. Brakuje oferty wsparcia dla ludzi, którzy czują się zagubieni po stracie bliskiego.Śmierć łączy nas wszystkich, niezależnie od kultury, wieku, płci, wiary i światopoglądu. Wszyscy kiedyś umrzemy. I wszyscy prędzej czy później będziemy skonfrontowani ze stratą osoby bliskiej. Jednak na kwestie umierania, śmierci i żałoby większość ludzi reaguje przerażeniem. Naturalny lęk przed śmiercią powiększony jest przez atmosferę tabu, która istnieje wokół tego tematu. Unikamy rozmowy o skończoności - i w związku z tym często brakuje nam słów, kiedy spotykamy osobę w żałobie. Czujemy się wtedy niepewni, wolimy milczeć niż powiedzieć coś nieodpowiedniego. W efekcie osoby w żałobie często zostają same.Żałoba nie jest chorobą. Nie można jej „wyleczyć“. Większość osób w żałobie nie potrzebuje terapii. Potrzebują bezpiecznej przestrzeni, w której mogą opowiadać swoje historie i czuć się zrozumiani przez innych. Wielu osobom w żałobie pomaga rozmowa i wymiana doświadczeń z innymi osobami w podobnej sytuacji. Poczucie solidarności i więzi społecznej wspiera nas w czasach kryzysu.Wiedza o psychologicznym procesie żałoby jest wśród Polaków ograniczona. Nawet w ramach studiów psychologicznych temat żałoby omawiany jest wyłącznie przy pomocy modelu pięciu „faz żałoby“ (Elizabeth Kubler-Ross), który powstał 50 lat temu. Celem spotkań jest lepsze zrozumienie procesu przepracowania straty.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • pomoc społeczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • osoby w żałobie

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 50 000
33 080,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • Wspierajmy się nawzajem!.png
  • Wspierajmy się nawzajem!.jpg