Autor projektu - zmiany z 2020-01-20 21:12:20
Powrót do projektu

Antysmogowy Mural

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Kasprzaka 1/3
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
frontowa elewacja frontowa budynku Szkoły Podstawowej nr 387

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Celem projektu jest stworzenie „antysmogowego” muralu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 387.

Projekt ma na celu wpisanie szkoły w wolską tkankę miejską, przy wykorzystaniu innowacyjnego sposobu na walkę z zanieczyszczeniem powietrza oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie walki ze smogiem. Realizacja projektu może dodatkowo pozytywnie wpłynąć na integrację społeczności lokalnej.

Opis projektu:
Projekt muralu antysmogowego o powierzchni ok. 100m2 obejmuje powstanie muralu na frontowej ścianie szkoły Podstawowej nr 387 przy ul. Kasprzaka 1/3 przekształconej z Gimnazjum nr. 46 w miejscu napisu „Gimnazjum nr 46” uwzględniającego pracę laureata szkolnego konkursu „nasz mural” lub zawierającego pracę laureata konkursu.

Powstanie muralu, charakterystycznego elementu dla Woli, ma na celu wpisanie budynku Szkoły w tkankę miejską. Mural poza poprawą estetyki przestrzeni publicznej dzielnicy będzie miał właściwości antysmogowe. Polska, a co za tym idzie Warszawa są czerwoną plama na mapach mówiących o jakości powietrza. Lokalizacja szkoły SP 387 przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych na Woli wraz z analizą pomiarów z czujnika smogu znajdującego się w okolicy, przyczyniła się do powstania projektu wykonania muralu przy użyciu specjalnych farb, dzięki którym obraz wchłania niektóre części składowe smogu.

Powstanie muralu ma na celu wzmocnienie świadomości mieszkańców dotyczącej ochrony środowiska poprzez akcję informacyjną o projekcie, podniesienie poziomu aktywności członków społeczności lokalnej poprzez udział w jego realizacji, wzrost integracji uczniów, mieszkańców, rozwinięcie więzi sąsiedzkich wśród mieszkańców.

W ramach projektu przewidziano także organizację Pikniku sąsiedzkiego, w którym udział będą brali członkowie społeczności lokalnej: dzieci szkolne, dzieci z okolicznych osiedli, dorośli oraz seniorzy. W jego czasie odsłonięty zostanie końcowy efekt pracy nad muralem.

Zaleca się pokrycie powierzchni muralu powłoką antygraffiti w celu zabezpieczenia malowidła przed wandalizmem.

Koncepcja projektu obejmuje:

1. Konkursu dla uczniów szkoły dot. projektu muralu mający na celu wyłonienie laureata/laureatów.

2. Przeprowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży z miejskim artystą na temat „street artu oraz problemów ze smogiem

3. Kampanii informacyjnej skierowanej do mieszkańców o tworzeniu muralu i jego właściwościach

4. Opracowanie projektu muralu uwzględniającego pracę konkursową i wykonanie przez profesjonalną firmę

5. Naniesienie projektu na ścianę budynku przez wyspecjalizowaną firmę z uwzględnieniem udziału dzieci (laureatów konkursu) w pracach do wysokości 1m

6. Organizację pikniku dla mieszkańców połączonego z odsłonięciem muralu i kampanię informacyjną o działaniu anty smogowym muralu

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Obecny napis „Gimnazjum nr 46” nie jest już aktualny i nie poprawia odbioru szkoły SP nr 387 wśród okolicznych mieszkańców.

Mural antysmogowy będzie upiększał okolicę i pozytywnie wpływał na jej wizerunek, jednocześnie zapewniając mieszkańcom czystsze powietrze. Budynek znajduję się w bezpośredniej bliskości basenu miejskiego i przedszkola jest więc codziennie mijany przez rodziców i dzieci nie tylko uczęszczających do szkoły SP 387 ale również do pozostałych placówek oświatowych i rekreacyjnych.

Mural ma być symbolem odpowiedzialnego myślenia o kształtowaniu przestrzeni miejskiej i ma promować innowacyjne metody walki ze smogiem. Zawarte w farbie substancje walczące ze smogiem będą aktywne przez najbliższe lata, wyciągając w tym czasie z powietrza zanieczyszczenia równe pracy kilkudziesięciu drzew.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
61 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • received_505462900399224.png
  • sp 387- sciana na mural.png