Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga Południe - zmiany z 2020-06-19 10:06:12
Powrót do projektu

- PAS ZIELENI - KRZEWY DLA PTAKÓW- ŁĄKA ANTYSMOGOWA - ELSTERSKA -

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
zieleniec na ul.Elsterska , na dwóch odcinakach: od ulicy ul. Dąbrówki do ul. Berezyńskiej i ul. Berezyńskiej do Lipskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Dosadzanie krzewów atrakcyjnych dla ptaków w przerwach w żywopłotach (uzupełnienie) , łąka kwietna przez środek zielnika, tzw. "antysmogówka" przez cały zielnik,dwie budki dla ptaków i psia stacja z woreczkami (po jednej na każdy odcinek).
Opis projektu:
Elsterska stanowi łącznik między ul. Dąbrówki a ul. Lipską. Nie jest typową ulicą bo jest ciągiem zieleni udostępnionym wyłącznie pieszym, co stanowi o jej wyjątkowym charakterze. Środkową część stanowi trawnik ze starymi drzewami okolony niskim żywopłotem, z chodnikami po dwóch stronach.Ceniąc sobie ciszę i kameralność miejsca chcemy zaproponować posadzenie na zieleńcu krzewów atrakcyjnych dla ptaków, które licznie odwiedzają nas z Parku Skaryszewskigo. Przez środek trawnika proponujemy zasiać łąkę kwietną tzw. „antysmogówkę”.Na pasie zieleni istnieje kilka krzaków owocujących dających znakomity pokarm dla drobnego ptactwa. Chcemy zwiekszyć ilość nasadzenia w miejscach gdzie w żywopłocie są przerwy, nie zmieniamy w ten sposób założenia istniejącego zielnika. Mamy szansę na wizytę ptaków : szpak, kwiczoł, sikora bogatka, sikora modraszka, grzywacz, kos, pokrzewka kapturka**Proponowane gatunki krzewów:

- Rokitnik (Hippophae rhamnoides) żywią się nimi głównie gile oraz jemiołuszki, ma kwiaty o żółtozielonej barwie ,owoce są koloru pomarańczowego.

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) dla kosów, bogatek oraz modraszek, kwitną na biało, owoce są czerwone.

Berberys pospolity (Berberis vulgaris) z żółtymi, miododajnymi kwiatami i owocami czerwonymi, wabią modraszki, bogatki i rudziki.

Róża dzika (Rosa canina) czerwone owoce, bladoróżowe kwiaty dla dzwońców, czubatek, szczygłów oraz kwiczołów.

Pieknotka Bodiniera (C. bodinieri giraldii) fioletowe owoce i różowe kwiatyProponujemy też dwa jarząby pospolite (Sorbus aucuparia) które mają pomarańczowe owoce i białe kwiaty dla jemiołuszki i kwiczoła, jeden byłby posadzony na miejscu wyciętego drzewa przy ul. Dąbrówki , drugi w miejsce wyciętego drzewa róg Berezyńskiej i Elsterskiej.Zasianie w środkowej części łąki kwietnej tzw. antysmogowej wprowadzi kolory i ożywi pas zieleni. Łąki takie, poza tym że są piękne i pachną mogą mieć antysmogową funkcje.

Istnieją badania* nad pochłanianiem pyłów tworzących smog przez rośliny łąkowe . Wg. badań łąka kwietna zwana smogówką osiągnęła taki sam wynik w oczyszczaniu powietrza co pięcioletnie drzewo!

Rosnące na nich rośliny znacznie lepiej wyłapują pyły pochodzące ze spalin i ścierania opon niż trawy.

Łąka pomoże zatrzymać więcej wody co ma znaczenie dla całego okolicznego biotopu. Nisko koszone trawniki wysychają podczas upałów, co przy znacznie wyższej temperaturze w miastach powoduje powstawanie nieestetycznych wypalonych plam latem.

Wyższa trawa daje schronienie dla jeży, które zamieszkują okolice.Projekt przewiduje zrobienie po jednej budce na ptaków na każdym z odcinków zielnika i po jednej psiej stacji z woreczkami.(Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego i dr. Arkadiuszem Przybyszem z Samodzielnego Zakładu Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa**„Przyroda Parku Skaryszewskiego” koordynator Projektu prof. dr hab. Maciej LUNIAK, Muzeum i Instytut Zoologii PAN***Oparte na materiałach Fundacji Łąka
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Miasta są miejscem życia nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Proponowany projekt ma na celu zagęszczenie i urozmaicenie roślinności dla dobra jednych i drugich.

Dosadzenie krzewów daje najbardziej wartościowy pokarm dla drobnego ptactwa i cieszy oko w szarym sezonie jesienno zimowym, przez kolorowe owoce.

Łąki kwietne są synonimem bioróżnorodności i dają mieszkańcom możliwość obcowania z przyrodą codziennie. Wysoka trawa jest schronienie dla jeży.

Stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza przez co ograniczony jest poziom smogu w okolicy. Sprawdzają się jako rezerwuary deszczówki, która powoli parując zachowuje dużo wiekszą wilgotność i wpływa niejałowienie ziemi. Są też ekonomiczne w użytkowaniu. Stworzone miejsce będzie też dobrym materiałem do obserwacji miejskiego biotopu dla przyrodników, naukowców i amatorów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • botanicy
 • naukowcy ; zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
założenie łąki kwietnej ok.1000 m2 - 50 000,00 zł

dosadzenie krzewów - 10 000,00 zł

tablice informacyjne - 1 000,00 zł

budki dla ptaków 2 szt. - 400,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 9 500
61 400,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • - PAS ZIELENI - KRZEWY DLA PTAKÓW- ŁĄKA ANTYSMOGOWA - ELSTERSKA - .pdf