Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Bielany - zmiany z 2020-06-17 11:28:00
Powrót do projektu

Polonez - ponadczasowe piękno tańca i muzyki

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ośrodek Kultury ewentualnie szkoła na Wawrzyszewie
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród mieszkańców Bielan Poloneza, polskiego tańca narodowego.

Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu wykładów i warsztatów poloneza zakończonych koncertem zespołu tańca historycznego z udziałem najlepszych uczestników warsztatów. Wykłady, warsztaty tańca i śpiewu odbywać się będą w ośrodku kultury ewentualnie dla młodzieży w szkole Centrum Rekreacyjno-Sportowym, a koncert finałowy odbędzie się podczas jednej z planowanych na terenie dzielnicy imprez.

Opis projektu:
Polonez to wielowiekowy, najpopularniejszy polski taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków, który dzięki temu, że tworzyli je najwięksi kompozytorzy XVIII i XIX wieku zachował swoją żywotność aż do dzisiaj. Tańczony niezmiennie tak jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie, stanowi obecnie kontynuacje obyczajów polskiej kultury dworskiej i mieszczańskiej. Polonez jest również bardzo popularną formą muzyczną odzwierciedlającą charakter tego tańca. W XIX wieku stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień.

Odbywający się od kilku lat w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce i będący jego częścią koncert oraz barwny korowód m.in przy Stawach Brustmana, na "serku" czy na Placu Zamkowym spotykają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców czy turystów spacerujących tego dnia po Placu Zamkowym. Podczas koncertów dużą ciekawość widzów budzą nie tylko polska muzyka i taniec ale również piękne historyczne stroje (kontusze), w których występują tancerze reprezentujący zespół tańca historycznego.

"Polonez - ponadczasowe piękno tańca i muzyki" - to projekt skierowany do szerokiej społeczności

mający na celu promowanie wśród mieszkańców Bielan polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców naszej dzielnicy.

Projekt przewiduje zorganizowanie weekendowych wykładów i warsztatów poloneza (taniec i śpiew) zakończonych koncertem zespołu tańca historycznego z udziałem najlepszych uczestników warsztatów. Wykłady, warsztaty tańca i śpiewu odbywać się będą w ośrodku kultury ewentualnie dla młodzieży w szkole.

Koncert miałby pokazywać poloneza jako ponadczasowe piękno muzyki, tańca i śpiewu. Tancerze wystąpią w strojach narodowych (kontusze), a najlepsi uczestnicy warsztatów w wypożyczonych strojach lub panie w długich sukniach, a panowie w garniturach. W koncercie przewidujemy udział pianisty ewentualnie skrzypka, którzy wykonają przepiękne polonezy np Chopina, Kurpińskiego Żywnego i in. oraz śpiewaczki operowej, by podkreślić, że polonez to nie tylko taniec ale i formy muzyczne i wokalne.Repertuar koncertu to Polonezy najsłynniejszych polskich kompozytorów m.in:

1. Polonez A dur F. Chopina (1810-1849)

2. Polonez z Halki S. Moniuszki (1819-1872)

3. Polonez D-dur Macieja Radziwiłła (1749-1800)

4. Polonez Król Władysław Jagiełło – F. Dzierżanowskiego (1890 -1975)

5. Polonez Rycerski Karola Kurpińskiego (1785–1857)

6. Polonez W starym zamku - Józefa Antoniego Franciszka Elsnera 1769-1854

7. Polonez - Wojciecha Żywnego (1756-1842)

8. Polonez do kolędy „Bóg się Rodzi” (ok. XVII wiek) Szacowany kosztorys: Cykl 10 godzin weekendowych warsztatów (wykład wraz z nauką tańca) dla mieszkańców Bielan w tym ewentualnie 1 dla młodzieży szkolnej 1 000 zł x 10 = 10 000 zł Cykl 10 godzin weekendowych warsztatów wokalnych (wykład wraz z nauką śpiewu) 1000zł x 10 = 10 000 zł. Koncert - Gaża dla występujących (tancerze, muzycy i śpiewaczka operowa oraz konferansjer ) - łącznie 10 000 zł Nagłośnienie, scena lub podest sceniczny do koncertu - 4 000 zł Materiały promocyjne - 1 000 zł Napoje i drobne przekąski dla uczestników warsztatów oraz koncertu łącznie 2 000 zł Razem 37 000 zł W przypadku posiadania nagłośnienia, sceny lub podestu przez dzielnicowy ośrodek kultury kwota projektu zmniejszy się. Wyrażamy zgodę na ewentualne zmiany w projekcie przez osoby weryfikujące.Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
"Polonez - ponadczasowe piękno tańca i muzyki" to projekt skierowany do szerokiej publiczności, młodzieży i dorosłych, a także seniorów, mający na celu promowanie wśród mieszkańców Bielan

polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków, To również okazja do podtrzymywania polskich

tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców naszej dzielnicy. Polonez, będący niegdyś paradą szlachty przed monarchą potem tańcem dworskim rozsławił Polskę na całym świecie. Do dziś rozpoczynający bale maturalne i tańczony i śpiewany przy okazji ważnych wydarzeń patriotycznych

Projekt znakomicie wpisuje się w szeroko upamiętniany okres odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Tak więc w obecnym roku gdy składamy projekt mamy rocznicę Bitwy Warszawskiej (w dniach 13-15 sierpnia 1920 na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18 przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem). A w roku realizacji projektu trzy wydarzenia, dzięki którym okrzepła II Rzeczpospolita (Po pierwsze, 17 marca Sejm Ustawodawczy zgodnie uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej po wielomiesięcznych, często bardzo gwałtownych sporach. Po drugie, 18 marca po pięciomiesięcznych rokowaniach podpisano w Rydze pokój polsko-bolszewicki, kończący trwającą od końca 1918 r. wojnę. Po trzecie, 20 marca na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt, mający rozstrzygnąć o przynależności państwowej regionu). Nie do pominięcia jest tu też postać Ignacego Padarewskiego polskiego pianisty, kompozytora, autora polonezów, działacza niepodległościowego, męża stanu i polityka, którego osobowość i talent miały znaczny wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • kultura
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Koordynacja projektu oraz zbieranie zapisów na warsztaty oraz koncert finałowy – 2000 zł

Cykl 10 godzin weekendowych warsztatów (wykład wraz z nauką tańca) dla mieszkańców Bielan w tym ewentualnie dla młodzieży szkolnej 1 000 zł x 10 = 10 000 zł

Cykl 10 godzin weekendowych warsztatów wokalnych (wykład wraz z nauką śpiewu) 1000zł x 10 = 10 000 zł.

Koncert - Gaża dla występujących (tancerze, muzycy i śpiewaczka operowa oraz konferansjer ) - łącznie 14 000 zł

Wypożyczenie strojów historycznych (kontusze szlacheckie) na koncert finałowy – 200 zł x 20 = 4000 zł

Nagłośnienie z obsługą, ew. oświetlenie z obsługą, scena lub podest sceniczny do koncertu (ew. koszty ZAIKS) - 8 000 zł

Materiały promocyjne, w tym projekt i druk plakatów wraz z niezbędnymi logotypami - 1 500 zł

Napoje i drobne przekąski dla uczestników warsztatów oraz koncertu łącznie (jednorazowe naczynia ekologiczne, obrusy) - 4 000 zł

Koszty związane z obsługą Sali w Centrum Rekreacyjno-Sportowym: sprzątanie sali, zakup detergentów w kwocie 800 zł.

Reportaż fotograficzny z wydarzenia- 700 zł

Razem 55 000 złSzacunkowy koszt realizacji projektu: 37
55 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • CHOREA ANTIQUA Polonez na Stawach Brustmana 2018.06.16.jpg
  • CHOREA ANTIQUA Polonez na serku 2019 DSC60170.JPG
  • CHOREA ANTIQUA Polonez na serku z widzami 2019 DSC60288.JPG
  • CHOREA ANTIQUA Polonez w CBR 2019 BART0660.jpg
  • CHOREA ANTIQUA Polonez 2018 1.jpg