Koordynator w Dzielnicy Bielany - zmiany z 2020-01-28 09:45:28
Powrót do projektu

Aktywne przejścia dla pieszych na ulicy Żeromskiego.

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warszawa ulica Żeromskiego na wysokości ulic Kleczewskiej, Płatniczej i Lisowskiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Celem niniejszego projektu jest poprawa bezpieczeństwa na trzech przejściach dla pieszych na ul. Żeromskiego w Warszawie, na wysokości ulic Kleczewskiej, Płatniczej i Lisowskiej polegające na zamontowaniu we wskazanych lokalizacjach aktywnych przejść dla pieszych.
Opis projektu:
Na trzech niestrzeżonych przejściach dla pieszych na ulicy Żeromskiego przy skrzyżowaniu z ulicami Kleczewską, Płatniczą i Lisowską zainstalowane zostaną aktywne przejścia."Aktywne" przejścia dla pieszych to zestaw rozwiązań infrastrukturalnych, które powodują, że kierowca ma więcej czasu na reakcję a pieszy jest lepiej dostrzegalny. Z informacji Zarządu Dróg Miejskich wynika, że bezpieczeństwo na przejściach, na których zastosowano takie rozwiązania w Warszawie, poprawiło się.Z czego składa się aktywne przejście? Głównym jego elementem jest pulsacyjne żółte światło, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu. Wykrywa on pieszych zbliżających się do przejścia i uruchamia sygnał ostrzegawczy dla kierowców (tak jak na rysunku w załączeniu). Ponadto, przejście jest wyposażone w punktowe elementy LED i jest odpowiednio doświetlone po zmroku. Przejście jest oznakowane (m.in. czerwonym malowaniem), a na odcinku dojazdowym nawierzchnia jest bardziej szorstka, aby ułatwić hamowanie.Jak dotychczas w Warszawie pojawiło się kilkanaście takich przejść, a kierowcy i piesi kojarzyć je mogą m.in. z lokalizacji: ks. J. Popiełuszki – P. Gojawiczyńskiej, Z. Krasińskiego – S. Czarnieckiego, A. Mickiewicza – L. Mierosławskiego, Powstańców Śląskich – Pirenejska, Marszałkowska – Senatorska, Al. Jerozolimskie – Spiska, al. KEN – P. Telekiego, al. Niepodległości – Lenartowicza.Wśród rozwiązań projektowych "aktywnych" przejść dla pieszych należałoby uwzględnić:

- aktywne punktowe elementy najezdniowe LED,

- czujniki ruchu,

- lampy ostrzegawcze,

- oznakowanie poziome w formie biało-czerwonych pasów - oznakowanie grubo warstwowe strukturalne,

- system antypoślizgowy, zapewniający skrócenie drogi hamowania,

- aktywne doświetlenie przejścia dla pieszych ledowymi lampami doświetlającymi,

- montaż nawierzchni antypoślizgowej,SZACOWANY KOSZTORYS

Kosz instalacji jednego aktywnego przejścia dla pieszych to koszt ok. 150 000 zł.Wyrażamy zgodę na dokonanie zmian i modyfikacji w projekcie przez osobę weryfikującą projekt.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Ulica Żeromskiego to jedna z większych ulic Bielan od dużym natężeniu ruchu samochodowego. Na ww. ulicy na odcinku pomiędzy ulicami Reymonta i Podczaszyńskiego zlokalizowane są trzy przejścia dla pieszych,na wysokości ulic Kleczewskiej, Płatniczej i Lisowskiej, które niestety nie są wyposażone w sygnalizację świetlną, która zapewniła by bezpieczeństwo pieszym.

Montaż aktywnego przejścia dla pieszych znacząco poprawi bezpieczeństwo na opisanym przejściu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
450 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • aktywne 1.png
  • aktywne 2.jpg
  • aktywne 3.jpg