Wydział Zdrowia Publicznego w Biurze Polityki Zdrowotnej - zmiany z 2020-06-22 10:40:55
Powrót do projektu

Edukacja w zakresie szczepień

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podmioty lecznicze podległe m.st. Warszawie, podmioty realizujące program polityki zdrowotnej w zakresie edukacji przedporodowej pn."Szkoła rodzenia".
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Szpitale i przychodnie.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy na temat szczepień u następujących grup: kobiet w ciąży, rodziców małych dzieci oraz dorosłych. Projekt jest kontynuacją i rozszerzeniem zeszłorocznego zwycięzkiego projektu "Edukacja w zakresie szczepień kobiet w ciąży i szczepień dzieci."
Opis projektu:
W ramach projektu przewidywane są działania edukacyjne dot. szczepień, mające na celu poszerzenie wiedzy kobiet w ciąży, rodziców małych dzieci i dorosłych.

Projekt skierowany jest do:

1. Kobiet w ciąży.

W czasie ciąży zalecane są szczepienia przeciwko grypie. Grypa u kobiet w ciąży występuje częściej niż u innych osób i może przebiegać z zaostrzeniem objawów oraz powikłań, co związane jest z koniecznością hospitalizacji. Szczepienie przeciwko grypie jest wymieniane jako priorytetowe i zalecane przez wszystkie międzynarodowe organizacje zajmujące się szczepieniami (zalecenia te znajdują się również w polskim Programie Szczepień Ochronnych). Szczepienie zalecane jest wszystkim kobietom planującym, a także będącym w ciąży, niezależnie od wieku ciąży (ale szczególnie w 2 i 3 trymestrze, kiedy najczęściej dochodzi do hospitalizacji ciężarnej w przypadku zakażenia wirusem grypy).

Kobietom w ciąży zalecane są również szczepienia przeciwko krztuścowi. Krztusiec jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla noworodków i niemowląt. Ze względu na wiek lub przeciwwskazania grupy te nie mogą zostać zaszczepione. Szczepienia przeciwko krztuścowi są realizowane w każdej ciąży po ukończeniu 27 do 36 tygodnia ciąży, dzięki czemu przeciwciała ochronne przechodząc przez łożysko chronią dziecko w pierwszych miesiącach jego życia, zanim nie będzie ono mogło być zaszczepione. Źródło: http://szczepienia.pzh.gov.pl/. W ramach tego punktu przewiduje się opracowanie, wydruk i rozpropagowanie plakatów oraz ulotek informujących o możliwościach i zaleceniach dot. szczepień kobiet w ciąży.

Dystrybucja plakatów odbędzie się we wszystkich podmiotach leczniczych podległych m.st. Warszawie oraz w podmiotach realizujących program polityki zdrowotnej w zakresie edukacji przedporodowej pn. "Szkoła rodzenia". Wydrukowanych i dystrybuowanych do wskazanych podmiotów byłoby do 20 tys. ulotek i do 300 plakatów.



2. Rodziców małych dzieci

Wielu młodych rodziców szukając informacji o szczepieniach trafia na strony antyszczepionkowe, szerzące dezinformację i nieprawdziwe dane. W ramach projektu przeprowadzona byłaby akcja informacyjna odnośnie zasadności szczepień oraz wiarygodnych źródeł informacji, w których dane dot. szczepień oparte są na badaniach naukowych. W ramach tego punktu przewiduje się opracowanie, wydruk i rozpropagowanie plakatów oraz ulotek informujących o rzetelnych źródłach informacji dot. szczepień dzieci. Dystrybucja plakatów odbędzie się w podmiotach leczniczych podległych m.st. Warszawie. Wydrukowanych i dystrybuowanych do wskazanych podmiotów byłoby do 20 tys. ulotek i do 250 plakatów.

3. Osób dorosłych

Po osiągnięciu pełnoletności, kończy się kalendarz szczepień obowiązkowych. Niektóre szczepienia podane w dzieciństwie dają dożywotnią odporność, jednak są też takie, które należy odnawiać co określoną ilość czasu. Są to szczepienia zalecane dla dorosłych. Niestety lekarze POZ rzadko informują swoich dorosłych pacjentów o konieczności powtarzania szczepień w wieku dorosłych. Projekt ma na celu rozprowadzenie ulotek i plakatów, informujących o tym, jakie są zalecenia szczepień w wieku dorosłym. W szczególności ulotki i plakaty informowałyby o zaleceniach dotyczących doszczepienia się na krztusiec i grypę. Dystrybucja ulotek i plakatów odbywałaby się w podmiotach leczniczych podległych m.st. Warszawie. Wydrukowanych i dystrybuowanych do wskazanych podmiotów byłoby do 30 tys. ulotek i do 250 plakatów. Ulotka byłaby opracowana na podstawie zaleceń GIS i PZH:

https://gis.gov.pl/zdrowie/szczepienia-zalecane/

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/po-co-szczepimy-doroslych/

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/po-co-szczepimy-doroslych/3/#dlaczego-osoby-dorosle-powinny-szczepic-sie-przeciw-krztuscowi
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Istnieje potrzeba edukacji w zakresie aktualnych zaleceń dotyczących szczepienia kobiet w ciąży, gdyż nawet personel medyczny często nie zna tych zaleceń. Rodzice małych dzieci często poszukują informacji na temat szczepień. Warto promować rzetelne źródła informacji. Osoby dorosłe często nie wiedzą, że istnieją szczepienia, które należy odnawiać w określonym czasie. Niestety również lekarze POZ rzadko o tym informują. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dorosłych mających kontakt z niemowlakami i małymi dziećmi.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • dorośli

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Materiały informacyjno-edukacyjne:

70 tys. ulotek - 10 000 zł

800 szt plakatów - 3000 zł

konsultacje z ekspertami - 2000 zł

Opracowanie graficzne - 2000 zł



Łącznie 17 000 zł



Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki