Zespół Rejonu Ogrodniczego 9 w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2020-06-22 15:10:51
Powrót do projektu
Otwarty Ogród Społeczny

Zielona i pachnąca przystań na Gocławiu

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działka nr 18/2 z obrębu 30603
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja może ulec zmianie na etapie weryfikacji projektu.

Dane projektu

Skrócony opis projektu: Ogród Społeczny to otwarta
Zielona i pachnąca przystań na Gocławiu to przestrzeń dla każdego. Wspólnie tworzymy i kształtujemy w nim Kształtowana w niej roślinność, która będzie służyć nam podczas wypoczynku, spotkań, dyskusji czy warsztatów. Będzie to zupełnie wyjątkowe miejsce integracji lokalnej, gdzie poczujemy autentyczną siłę społeczności. Działaj z nami: fb.me/OtwartyOgrodSpoleczny, które wzbogaci estetykę miejsca.

Opis projektu:
Zielona i pachnąca przystań będzie pełnić szereg funkcji w przestrzeni miejskiej. Nie tylko ładnie wyglądają i wzbogacają estetykę miejsca, ale również wspierają wysiłki przy ograniczaniu poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz tworzą tzw. "wyspy chłodu" w upalne dni. Dzięki funkcjonalności ogrodów społecznych, mieszkańcy w naturalny sposób traktują je jako miejsca lokalnych spotkań. Stanowią one małe centra towarzyskie, które w przeciwieństwie do centrum handlowego, aktywizują i zachęcają do budowania wzajemnych relacji między mieszkańcamiprzeciwdziałaniu tzw. wyspom ciepła.Świetnie nadaje się jako strefa rekreacyjna. Oaza zieleni w środku miasta jest doskonałym pomysłem, aby na chwilę zejść ze ścieżki betonowego chodnika, położyć się wśród roślin, poczytać książkę, posłuchać muzyki w słuchawkach i naładować mentalną baterię. Ogród pełen

Zielona i pachnąca przystań pełna roślin różni się od Parku tym, że pozwala doznawać zapachów z większą intensywnością. Dzięki zagęszczeniu roślin na niewielkim obszarze i podwyższonej wilgotności powietrza stwarza przyjemniejsze warunki do spędzania czasu. Ogród społeczny to w końcu wyjątkowa i zupełnie odmienna przestrzeń od czterech ścian, gdzie można realizować inspirujące warsztaty ogrodnicze, edukacyjne czy kulturalne. Cechą charakterystyczną Otwartego Ogrodu Społecznego jest wspólne wzięcie odpowiedzialności za jego prowadzenie przez mieszkańców, pasjonatów i społeczników. Ogrody społeczne stanowią zatem otwarte przestrzenie aktywności lokalnej, które przyciągają swoją prostotą, funkcjonalnością i intensywną zielenią kształtowaną przez samych mieszkańców. Funkcjonalność nie musi przybierać sztywnej, zaproponowanej z góry konwencji - wręcz przeciwnie. Specyfika ogrodu pozwala na plastyczny jego charakter. Oznacza to, że skład roślinny będzie zależał od mieszkańców. Taka forma ogrodu sprawia, że przestajemy być biernymi uczestnikami "atrakcji", ale sami wchodzimy w proces tworzenia i modelowania przestrzeni. Szczegóły projektu: Ogród powinien zostać tak zaprojektowany, aby spełniał funkcję integracji lokalnej społeczności

Projekt zakłada posadzenie roślin o aspektach dekoracyjnych oraz sensorycznych. Dobór gatunkowy zostanie dobrany z uwzględnieniem głównie roślin pachnących i długo kwitnących. Niektórych roślin owoce będą jadalne.Szczegóły projektu:

Zielona i pachnąca przystań powinna zostać tak zaprojektowana, aby tworzył miejsce bogate w zapachy oraz kolor.

Jego najważniejszym celem jest otwarta przestrzeń dla mieszkańców, która sprzyja rozmowie i wspólnemu spędzaniu czasu. W związku z powyższym układ elementów małej architektury jak ławki i leżaki miejskie powinny być skierowane do siebie frontem, a nie plecami. Chodzi bowiem o wspólnotowy wymiar ogrodu i poczucie, że wszyscy tworzymy to miejscedostawione zostaną dodatkowe ławki wzdłuż chodnika oraz kosze w celu utrzymania porządku.Projekt zakłada elementy małej architektury jak ławki i leżaki (najlepiej przytwierdzone, zabezpieczone ). Podobne do tych na bulwarach nad Wisłą do nawierzchni utwardzonej) oraz kosze na śmieci. Ogród będzie częściowo osłonięty scianką roślinną w stylu ogrodu wertykalnego, pergolą i drewnianymi donicami na kwiaty. Wejdź na stronę Otwartego Ogrodu Społecznego na Gocławiu > fb.me/OtwartyOgrodSpolecznyProjekt zostanie oznaczony tablicą informacyjną o projekcie i roślinach.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Ogród Społeczny jest przyjazną przestrzenią gdzie zachodzą najważniejsze procesy budowania społeczeństwa obywatelskiego. Wspiera kształtowanie postaw zaufania, współpracy, proaktywności, kreatywności i odpowiedzialności za dobro wspólne. Zielony charakter miejsca dodatkowo uatrakcyjnia ogród i stanowi wartościowy element dla mieszkańców.
Zielona i pachnąca przystań daje możliwość zapoznania się z zapachami oraz barwami roślin, które będą pełnić funkcje dekoracyjną oraz edukacyjną (zaznajomienie się z gatunkami roślin).

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
150 000,00 zł (Zakup i posadzenie roślin oraz ustawienie tablicy informacyjnej)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Ogrod_SpolecznyGCW.jpg
 • Ogrod_SpolecznyGCW2.jpg
 • Pergola_Ogrod_SpolecznyGCW.jpg
 • Donice_Ogrod_SpolecznyGCW.jpg
 • Lezaki-parkowe-miejskie_Ogrod_SpolecznyGCW.jpg