Dział Rejonu Ogrodniczego 2 w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2020-06-23 11:56:07
Powrót do projektu

Hotele dla owadów w żoliborskich parkach i na skwerach

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Żoliborskie Parki i skwery (Park Kaskada, Żeromskiego, Kępa Potocka x 2, Żywiciela, Sady żoliborskie x2, Fosa, Skwer Krasińskiego, Kaliny)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Budowa hoteli dla owadów w wybranych parkach i na wybranych żoliborskich skwerach. Hotele dla owadów są wykorzystywane w celu poprawy zapylania kwiatów roślin owadopylnych, a także stawiane jako forma czynnej ochrony przyrody.
Opis projektu:
Budowa hoteli dla owadów w 10 parkach i skwerach żoliborskich. Hotele dla owadów zamieszkuje szereg gatunków samotnych pszczół (np. miesierki, murarki, porobnice) i os (np. kopułkowate). Gatunki samotne, w przeciwieństwie do społecznych takich jak pszczoła miodna czy szerszenie, nie żyją w rodzinach składających się z królowej i robotnic, ale każda samica zakłada własne gniazdo. Gniazda nie są bronione, więc hotel dla owadów jest całkowicie bezpieczny, a zbliżenie się do niego nie grozi pożądleniem. Hotel dla owadów jest odpowiednim siedliskiem tyko dla części samotnych pszczół i os. Nie zamieszkają w nim gatunki, które samodzielnie wykopują sobie gniazda w ziemi.Hotele są zarazem siedliskiem bezkręgowców drapieżnych, które kontrolują ilość niechcianych owadów. Skorki żywią się mszycami, ale same są szkodnikami drzew owocowych oraz kwiatów, takich jak powojniki, dalie i złocienie.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Hotele dla owadów są wykorzystywane w celu poprawy zapylania kwiatów roślin owadopylnych, a także stawiane jako forma czynnej ochrony przyrody.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • kultura
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Hotel dla owadów (zakup i montaż) 10*5 000,00 zł = 50 000,00 złCałkowity koszt: 50 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 30
50 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki