Zarząd Zieleni - zmiany z 2020-06-21 21:33:43
Powrót do projektu

666 ławek dla Warszawy

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
W każdej dzielnicy co najmniej 10 ławek
Na terenie całego miasta, zgodnie z potrzebami zidentyfikowanymi przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy po ewentualnych konsultacjach z Urzędami Dzielnic
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
W miejscach uczęszczanych przez seniorów i osoby z niepełnosprawnościami

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
W Warszawie nadal brakuje miejsc, gdzie osoby starsze mogą usiąść w drodze do sklepu, apteki, przystanku czy podczas zwykłego spaceru. Ławki służą też spotkaniom młodzieży i rodzicom podczas spacerów z dziećmi. Chcę, aby ławki stały się wielobarwnym dodatkiem na naszych ulicach, dlatego proponuję postawić je i pomalować w kolory tęczyProponowane ławki o jednolitej barwie.
Opis projektu:
Projekt polega na postawieniu w Warszawie w 2021 roku 666 ławek w ramach projektu "Ławka warszawska". Ławki będą według wzorów ławki warszawskiej Zarządu Zieleni: http://zzw.waw.pl/2019/03/22/az-chce-sie-posiedziec-i-odpoczac-coraz-wiecej-lawek-warszawskich/

Zamiast części ławek mogą być postawione przysiadki. Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy (Zarządzenie Prezydenta nr 1682/2017) co najmniej 1/3 ławek ma posiadać oparcia i podłokietniki. Część ławek powinna zostać ustawiona w grupach. Chcę, aby ławki były dodatkowym elementem kolorystycznym w Warszawie, dlatego proponuję pomalować ich drewniane elementy w kolory tęczy. Takie ławki w ramach budżetu obywatelskiego wygrały już w Kielcach. Czas rozpropagować pomysł na inne miasta w krajuProponowane ławki o jednolitej barwie, zamontowane na terenie całego miasta, zgodnie z potrzebami zidentyfikowanymi przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy po ewentualnych konsultacjach z Urzędami Dzielnic.Proponuję postawić ławki we wszystkich dzielnicach, szczególnie tam, gdzie mieszka dużo osób starszych i obecnie brakuje ławek. W celu zbadania zapotrzebowania na ławki projekt przewiduje przeprowadzenie uzgodnienie lokalizacji ławek z dzielnicowymi radami seniorów. Średni koszt postawienia jednej ławki warszawskiej to 2800 zł. 666 ławek to 1 864 800zł.Koszt projektu to 2 000 100 zł.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
W Warszawie brakuje ławek. Potrzebne są one szczególnie osobom starszym i chorym, które mają trudności w chodzeniu. Ławki pozwalają na odpoczynek i nawiązywanie relacji sąsiedzkich. Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy ławki powinny stanąć co 50 metrów w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego i co 100 metrów w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu pieszego. Projekt ma na celu systematyczną realizację standardów dostępności, co zapewni mieszkańcom możliwość odpoczywania w drodze do sklepu, apteki, przychodni, przystanku autobusowego czy podczas codziennego spaceru. Projekt ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców i dostępności pieszej miasta.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 000 100,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • ławka_warszawska.jpg.jpg