Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów - zmiany z 2020-06-19 16:36:06
Powrót do projektu

Łączymy parki: Olkówek, Jurajski, Romana Kozłowskiego - Skwer Enklawa Zacisze

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wiolinowa 11, Wiolinowa 13, Wiolinowa 15
Olkówek, w pobliżu Wiolinowej 11
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji: ob
obręb 1-10-08 dz 51/1 , działka 32

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
W ramach projektu "Łączymy parki": Olkówek, Jurajski, Romana Kozłowskiego, proponujemy stworzenie przestrzeni wypoczynkowej - "Skweru Enklawy Zacisze" - miejsca dla osób, które chciałyby odpocząć od zgiełku miasta w przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni zdominowanej przez zieleń. Miejsce będzie łączyć pobliskie atrakcje licznie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Ursynowa.
Opis projektu:
Przeznaczenie istniejącej przestrzeni na miejsce wypoczynku - przebudowa alejek z zachowaniem ich dotychczasowego położenia i funkcji, zaaranżowanie przestrzeni - nasadzenia krzewów, drzew, umieszczenie elementów małej architektury, przy zachowaniu istniejącej zieleni. Miejsce będzie dostępne przez cały rok, bez ograniczeń, nieodpłatnie. Mieszkańcy będą mogli korzystać z powstałej infrastruktury w zależności od własnych potrzeb (odpoczynek na ławkach i leżakach, korzystanie ze stolika do gier, korzystanie ze słońca lub miejsc zaciemnionychzacienionych).

Elementy projektu: - modernizacja istniejących alejek przy zachowaniu ich położenia i funkcji

- utworzenie nowych alejek przy projektowanych ławkach, leżakach - część wypoczynkowa,

- wyznaczenie i aranżacja miejsc na elementy małej architektury: ławki, leżaki miejskie, stolik do gier, kosze na śmieci, latarnielatarnię,

- wyznaczenie i aranżacja miejsc na klomby oddzielających część komunikacyjną lub żywopłot - oddzielenie Parku Jurajskiego od części wypoczynkowej, nasadzenia krzew i drzewkrzewów. proponowane

Proponowane gatunki roślin niewymagających , tanie, nie wymagające specjalnych warunków , i zabiegów pielęgnacyjnych , (np.: wierzba lanato,Oliwni, (nawiązanie do istniejącego drzewa), migdałek trójklapowy, pęchennica (pęcherznica różne gatunki), żarnowiec , (Allgoldallgold, Boska Boskop Ruby), jałowiec sabiński, kawuła tawuła japońska, hortensje - uzupełnienie istniejącego szpaleru drzew o lipy.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Wsłuchując się w głosy mieszkańców oraz osób spędzających czas w okolicy stwierdziliśmy, że powinno powstać miejsce spokojne, przyjazne w którym będzie można odpocząć, przeznaczone dla wszystkich niezależnie od wieku, w którym będzie można usiąść i zrelaksować się wśród zaaranżowanej przestrzeni zielonej, częściowo otoczonej starym drzewostanem. Na obrzeżach skweru zostanie zachowana istniejąca alejka łącząca stację metra Ursynów i obiekty usługowe z okolicznymi budynkami mieszkalnymi, placówkami oświatowymi oraz terenami rekreacyjno-sportowymi.

Okoliczne tereny , jak Park Jurajski, boiska i siłownie plenerowe przeznaczone są na rekreację czynną, brakuje . Brakuje zacisznego miejsca na odpoczynek. Skwer Enklawa może służyć także służyć jako miejsce spotkań dla seniorów, osób niepełnosprawnych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą dojść do dalej położonych parków. Ponadto na Olkówku organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych, koncertów, piknikó i imprez dla rodzin. Jest to zatem idealne miejsce do realizacji projektu "Skwer Enklawa Zacisze".

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
1) Opracowanie dokumentacji projektowej: 20 000 zł

2) Wykonanie robót budowlany i nasadzeń zieleni: 153 000 zł

3) Oznakowanie informujące o realizacji z budżetu obywatelskiego: 2 000 zł

4) Eksploatacja w roku realizacji (w tym pielęgnacja zieleni): 15 000 zł

Suma: 190 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 150
190 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki