Koordynator w Dzielnicy Bemowo - zmiany z 2020-02-03 14:18:03
Powrót do projektu

Zielona Cisza - obcowanie z naturą w parku Górczewska

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działka 7/5 w obrębie 61109 z uregulowanym prawem własności pozwoli nadać obiektowi charakter parku w prawnym tego słowa znaczeniu i stworzyć racjonalny regulamin wspomagający relaks i odpoczynek.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Projekt zakłada stworzenie na terenie Parku Górczewska specjalnie wydzielonej strefy, gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść się wyciszyć, rozłożyć kocyk, poczytać książkę i poobcować w otoczeniu przyrody, z dala od miejskiego hałasu i zapachu spalin.

Strefa składać się będzie z naturalnych elementów zielonych jak drzewa i krzewy oraz drobnych elementów architektonicznych jak leżaki, dodatkowe kosze na śmieci oraz stołki do siedzenia zrobione na podobieństwo pni drzew, które delikatnie wkomponowując się w roślinność, umożliwią mieszkańcom komfortowy wypoczynek.

Dodatkowe zazielenienie obszaru brzozami, klonami, czy innymi drzewami liściastymi spowoduje naturalny, przyjemny dla ucha szelest, który neutralizuje szum miasta i wycisza.

Dla wydzielenia obszaru posłużą trawy pampasowe, które dodatkowo nadadzą parkowi malowniczego charakteru.

Miejsce ma tym różnić się od innych, że zagwarantuje brak przesadnej zabudowy parku w swoim własnym obrębie, dodatkowe jego zazielenienie i regulamin oparty o poszanowanie prawa do ciszy i spokoju osób w nim przebywających. Regulamin miejsca ma m.in. zakładać zakaz rozpalania grilli, czy słuchania głośnej muzyki. Przewiduje, również regularne opróżnianie koszy na śmieci i częstsze sprzątania.

Dla podniesienia skuteczności regulaminu, dodatkowo wstawione będą niewielkie tabliczki delikatnie wpasowujące się w otoczenie z ciekawymi hasłami i znanymi motto, które dodatkowo mogą pełnić funkcje edukacyjno społeczną, np. ,, Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy” – Maks Ehrman ; ,, Miejsce na grilla jest obok, tutaj rozpalamy wyłącznie naszą miłość do natury”

,, Zielona Cisza” jest projektem wieloletnim, otwartym, który będzie sukcesywnie dozieleniany i uzupełniany wedle potrzeb mieszkańców, w kolejnych latach swojego istnienia
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Park Górczewska zaspokaja obecnie wiele potrzeb mieszkańców; jest miejscem wydarzeń kulturowych, rodzinnych grilli oraz spacerów, czy tez miejscem rozrywki dla nas samych jak i naszych podopiecznych. Nie można jednak zapominać o fundamentalnym znaczeniu, jakie powinien pełnić każdy park, czyli gwarancji zieleni, ciszy i spokoju oraz ucieczki od miejskiego gwaru i oparu spalin. Odpowiednie zbilansowanie jest ważne zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym jak i w umiejętnym zagospodarowaniu przestrzeni wspólnych, tak by każda grupa wiekowa mogła zaspokoić swoje wszelkie potrzeby. Stworzenie naturalnej, otwartej i zielonej przestrzeni relaksu pozwoli nam na odpoczynek, czy to po ciężkim dniu racy, czy też intensywnym treningu na pobliskiej siłowni plenerowej. Projekt Zielona Cisza ma zapoczątkować nową część Parku Górczewska, która będzie doskonała alternatywą dla jego części rozrywkowej

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
8 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki