Autor projektu - zmiany z 2021-01-25 17:45:29
Powrót do projektu

Chrońmy zieleń dla Pragi

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
wygrodzenia i zywoplotyżywoploty, m.in. Hallera 9a (tutaj jedno i drugie, ale wygrodzenia takie same jak przy Szanajcy 14 i Hallera 7a); Szanajcy 14 - konstrukcja wygradzająca zieleń (zamiast obecnie znajdujących się tam opon), zabezpieczająca także przed osuwaniem się gleby, podobna np. do tej obok Centrum Wielokulturowego, ewent murek; dla tego podwórka gotowy jest projekt zmian; (zaJagiellońska 56 - 60 (same rośliny), wygrodzenia na Inżynierskiej i n a innych podwórkach wzdłuż Szanajcy (nr 6, 18, 20), ul. Szymanowskiego 4a - teren zieleni wzdłuż ogrodzenia przedszkola naprzeciwko budynku Brechta 13a obecnie rozjeżdżany przez parkujące samochody (preferowany żywopłot), ul. Linneusza, ul. Ratuszowa 7/9, ul. Zachariasza - wygrodzenia (cała, od strony jezdni), ul. Łomżyńska przy skrzyżowaniu z ul. Otwocką (klepisko pod TBS i dwa klepiska przy parkingu społecznym) - wygrodzenia + krzewy zimozielone (np. ligustr, ostrokrzew, różaneczniki), ul. Siedlecka na wysokości nr 1/15 - dwa klepiska zmienione w miejsca parkingowe (płotki + żywopłoty), ul. Otwocka między Siedlecką a Kawęczyńską - żywopłoty i płotki od strony jezdni, ul. Otwocka pod TBS przy Łomżyńskiej - niskie zimozielone krzewy w miejscu rozdeptanego trawnika, ul. Wileńska 35 (trawnik wzdłuż jezdni) - wygrodzenie żywopłotem od strony jezdni, ul. Łochowska od ul. Otwockiej po stronie "Małej Warszawy" do ul. Zachariasza - niska zimozielona zieleń, np. ligustr lub ostrokrzew, ul. Grajewska - niskie zimozielone krzewy i wygrodzenia przed kamienicą o numerze 15 i narożnej przy rogu z ul. Łochowską), ul. Kawęczyńska przed "Fabryką na Pradze" - uzupełnienie pustych mis zimozielonymi krzewami, ul. Radzymińska - dwa smutne trawniki po drugiej stronie przejścia dla pieszych patrząc od ul. Śnieżnej - nasadzenia niskich, zimozielonych krzewów iglastych, Markowska od numer 12 do numeru 16, Ratuszowa 11 - wygrodzenie terenów zieleni żywopłotami i płotkami od strony ulicy Borowskiego, gdzie obecnie samochody nielegalnie wjeżdżają na chodnik, żeby na nim zaparkować.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada doposażenie praskich ulic i podwórek w wygrodzenia zieleni w formie żywopłotów i metalowych płotków.
Opis projektu:
Projekt zakłada zainstalowanie porządnych i gęstych (chodzi o odległości pionowych drążków) metalowych wygrodzeń zieleni (np. takich jak te na ulicy Szanajcy - grafika 1) w wybranych miejscach wzdłuż terenów zielonych, gdzie trawniki wymagają dodatkowego zabezpieczenia m.in. ze względu na rozjeżdżanie ich przez niewłaściwie parkujących kierowców, w tym na wybranych podwórkach. Dodatkowo - posadzenie niskich żywopłotów jako „ograniczników” zieleni, również na wybranych podwórkach.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
W wielu miejscach na Pradze zieleń jest rozjeżdżana przez samochody i wymaga zabezpieczeń. Dodatkowym problemem, zwłaszcza na podwórkach, są niesprzątający po swoich pupilach właściciele psów oraz odchody tych ostatnich, które niszczą nasadzenia (wbrew popularnym opiniom odchody psów ani innych zwierząt mięsożernych nie są „naturalnym nawozem”). Jednocześnie wstęp dla psów powinien być ograniczony wyłącznie na rabaty z nasadzeniami ozdobnymi, trawniki powinny być odgradzane głównie od strony jezdni, a od strony chodnika psy powinny mieć do nich swobodny dostęp dzięki rezygnacji z nasadzeń w tych miejscach lub zaplanowaniu odpowiednio szerokich przerw w nasadzeniach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Sugerowane wygrodzenia zieleni wewnątrzpodwórkowej, zwłaszcza na Pradze II.jpg
 • Sugerowane wygrodzenie zieleni przyulicznej (małe odstępy między pionowymi elementami konstrukcji).jpg