Wydział Inwestycji i Remontów dla Dzielnicy Mokotów - zmiany z 2021-04-27 15:10:06
Powrót do projektu

Zielona Strefa Sportu na Mokotowie

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Spartańska 4 - teren szkoły SP 205
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt obejmuje stworzenie strefy rozwijającej sprawność fizyczną mieszkańców Warszawy. Projekt zakłada stworzenie kilku stref kształtujących cechy motoryczne oraz sensoryczne. Chcielibyśmy wykorzystać leżący odłogiem teren na stworzenie miejsca gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, a rodziny miło spędzą aktywny czas.
Opis projektu:
Projekt obejmuje stworzenie stref rozwijająych wszechstronnie umiejętności psychofizyczne. W obecnych czasach tak bardzo potrzebna jest aktywizacja szczególnie dzieci i młodzieży, które większość życia spędzają przed komputerem, a powrót do pełnej sprawności będzie wymagał od nich dużo czasu, dlatego chcemy stworzyć miejsce, które będzie łączyło wysiłek fizyczny i zabawę i będzie dawało całym rodzinom możliwość spędzenia razem aktywnie czasu. Zależy nam aby każdy element projektu był dedykowanym konkretnym umiejętnościom. Projekt będzie się składał z 3 stref: sprawnościowej (park linowy, miotacz do ćwiczenia odbijania piłek), zwinnościowej (małpi gaj oraz slide do trików na rolkach/hulajnodze), oraz psychospołecznej (sensoryczny plac zabaw ze ścieżką sensoryczną).

W skład projektu wchodzi rewitalizacja przestrzeni za bieżnią. Teren ten obecnie leży odłogiem, a jest usytuowany pięknie pośród starych drzew co sprawia, że jest to teren zacieniony w upalne dni i idealnie nadaje się do spędzania tam aktywnie czasu.STREFA PSYCHOSPOŁECZNA: Na końcu terenu znajduje się piękna ścieżką między drzewami, która ma posłużyć jak "posadzka" na której dzieci mogą poznawać różne struktury. Wzdłuż tej ścieżki ustawione zostaną zabawki sensoryczne, a między nimi zostaną nasadzone krzewy aby stworzyć coś na kształt ogrodu, tak by każdy mógł tam zaznać spokoju i popracować nad sensoryką. Dzieci poprzez zabawę i dotyk mogą zdobywać pierwsza wiedzę z fizyki, sensoryki, motoryki. Będzie to połączenie zabawy z nauką, znajdą sie tam sprzęty takie jak np. zegar słoneczmy, panel muzyczny, kółko i krzyżyk, panel sensoryczny, czyja to twarz, pisanie lustrzane.STREFA SPRAWNOŚCIOWA: Przed terenem pod sensoryczny plac zabaw znajduje się najszersza część terenu branego pod uwagę w projekcie - w tym miejscu planujemy wybudować park linowy usytuowany tuż nad ziemią, nie wymagający specjalnego sprzętu do pokonywania przeszkód. Dzięki temu, że jest on nisko osadzony mogą z niego korzystać nawet osoby, które nie korzystają z parków linowych na wysokościach, a zatem również młodsze dzieci i osoby starsze. Taki park linowy to ścieżka zdrowia, na której mieszkańcy Warszawy będą mogli ćwiczyć m.in zwinność, wytrzymałość, równowagę. W tej strefie chcielibyśmy także zabezpieczyć dzieciom możliwość ćwiczenia odbijania piłek na profesjonalnej maszynie , okoliczna społeczność w dużej mierze zaangażowana jest w sporto zespołowy jakim jest baseball i całymi rodzinami przychodzą trenować odbijanie. Chcielibyśmy aby mogli to robić nawet bez obecności osoby, która potrafi odpowiedni narzucać piłki, a to umożliwi elektryczny miotacz. Do ćwiczeń potrzebny byłby sprzęt, który również chcemy zakupić w ramach projektu: 240 szt. (piłki skórzane)

240 szt. (piłki gumowe), Pałki baseballowe kompozytowo/drewniane - 5 szt., Pałki kompozytowe/metalowe 6 szt., Stanowiska do soft toss – 3 szt., Stojaki do odbijania - 8 szt.STREFA ZWINNOŚCIOWA: w węższej części terenu planujemy małpi gaj z elementami do ćwiczenia zwinności tj. drążkami do podciągania się, przeszkodami do wspinania się, drabinkami do ćwiczeń, ruchomymi elementami podłoża do ćwiczenia równowagi. W tej części chcielibyśmy również umieścić element do aktywności, którą obecnie zajmuje się duża część młodzieży - ćwiczenia trików na rolkach/hulajnogach. Widzimy, że dzieci ćwiczą takie rzeczy wjeżdżając na krawężniki. Wiąże się to z kontuzjami ze względu na nierówny teren, wyrwy w chodnikach. Chemy aby dzieci miały możliwość takich ćwiczeń na równym terenie i specjalnie do tego przeznaczonym sprzęcie.Przykładowe elementy każdej ze stref znajdują się w załączniku do projektu.

W ramach projektu usunięte zostaną stare elemnty ścieżki zdrowia, zostanie wyrównana i zrewitalizowana nawierzchnia za bieżnia oraz zostaną nasadzone nowe krzewy w ramach sensorycznego placu zabaw. Aby umożliwić społeczności łatwiejszy dostęp do sprzętu chcielibyśmy na terenie postawić metalowy zamykany kontener na sprzęt aby zawsze był on dostępny dla osób chętnych poćwiczyć.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
W czasach pandemii coraz bardziej zauważamy jak dobry wpływ na nas wszystkich ma aktywnośc fizyczna i jak bardzo musimy dbać o nią aby dbać też tym samym o naszą psychikę. Widzimy ogromną potrzebę stworzenia miejsca, które będzie łączyło zabawę z wysiłkiem fizycznym i dawało całym rodzinom możliwość spędzenia czasu aktywnie. W okolicy niewiele jest miejsc gdzie można aktywnie spędzić czas, jest to okolica tzn Mordoru cała zasypana blokami i biurowcami. Place zabaw są w większości stare i zniszczone albo mieszczą sie na osiedlach zamkniętych. Teraz kiedy tym bardziej wyjazdy są ograniczone, ważne jest aby stworzyć dzieciom przestrzeń do bezpiecznej zabawy i rozwijania umiejętności sportowych na wielu polach. Realizacja projektu sprawi, że rodzinom będzie łatwiej znaleźć w jednym miejscu aktywności dla każdego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • sport
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 350
450 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • PRZYKŁADOWE ELEMETY KAŻDEJ ZE STREF.pdf