Autor projektu - zmiany z 2021-01-04 07:45:58
Powrót do projektu

Budki lęgowe dla jeżyków i wóbliwróbli

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Rembertów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Do uzgodnienia z Urzędem Dzielnicy jak i Spółdzielniami mieszkaniowymi.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc lęgowych, dogodnych dla gniazdowania jerzyków i wróbli. Zakłada wykonanie i zawieszenie dla nich 240 skrzynek na ścianach zewnętrznych budynków o rożnych typach własności (spółdzielcze, komunalne, użyteczności publicznej) w taki sposób, aby nie przeszkadzały one mieszkańcom lub użytkownikom nieruchomości.
Opis projektu:
Projekt przewiduje zakup rozwieszenie na ścianach zewnętrznych około 20 budynków, o różniej funkcji i własności- 240 skrzynek lęgowych dla jeżyków(jedno-komorowych), zajmowanych także przez wróble. Rozwieszenie skrzynek nastąpi po dokonaniu uzgodnień z administratorami obiektów- na podstawie wcześniej przygotowanej opinii ornitologa, wskazującej posadowienie budek na ścianach każdego z wybranych budynków. Przy obieraniu szczegółowych lokalizacji uwzględnione zostaną, poza preferencjami ptaków, także wymogi bezpieczeństwa brak uciążliwości dla użytkowników budynku, dogodna ekspozycja dla obserwacji ptaków przy skrzynkach- z ziemi. Skrzynki wieszane na blokach mieszkalnych będą specjalnej konstrukcji o spadzistym dachu , tak aby nie siadały na nich gołębie miejskie. Do zawieszenia skrzynek zostanie użyty koszowy podnośnik samochodowy, lub też czynności te wykona alpinista. Projekt powinien zostać zakończony w 2 kwartale 2022r, tak aby ptaki zdążyły zając skrzynki na lęg jeszcze w tym samym roku.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Jeżyki i wróble swoją obecnością nie powodują uciążliwości i zagrożeń sanitarnych. Jeżyki są owadożerne ograniczają w mieście plagę meszek i komarów. Wróble w czasie wychowu młodych również karmią swoje pisklęta owadami szkodnikami zieleni miejskiej (np:mszycami). Obydwa gatunki są prawnie chronione, stanowią również wdzięczny obiekt dla obserwacji przez mieszkańców i są przez nich lubiane.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • ochrona środowiska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • zwierzęta
  • miłośnicy ptaków

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
38 700,00 zł

Dokumenty

Załączniki