Koordynator w Dzielnicy Wilanów - zmiany z 2021-04-29 09:07:55
Powrót do projektu

Ścieżka zmysłów - sensoryczna

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pomiędzy ul. Rzodkiewki i Orszady
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka 58 obręb 11025

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt polega na wykonaniu ścieżki sensorycznej. Ścieżkę sensoryczną będzie tworzyć ok. 30 kasetonów o szerokości 50 cm i długości około 1 m z szyszkami różnych gatunków drzew iglastych, żwirem o urozmaiconej gramaturze, kamieniami, korą drzew, elementami okrąglaków o różnorodnym rozmiarze itp.
Opis projektu:
Projekt polega na wykonaniu ścieżki sensorycznej. Ścieżkę sensoryczną będzie tworzyć ok. 30 kasetonów o szerokości 50 cm i długości około 1 m z szyszkami różnych gatunków drzew iglastych, żwirem o urozmaiconej gramaturze, kamieniami, korą drzew, elementami okrąglaków o różnorodnym rozmiarze, rośliny o charakterystycznym zapachu, szumiące trawy itp. W początkowym i końcowym przebiegu ścieżka będzie zwykłą ścieżką, mającą również funkcję komunikacyjną pomiędzy ul. Rzodkiewki i Orszady (ew. dosypanie podłoża, mającego charakter naturalny - ziemia, żwir, piasek). Będzie więc prowadzić w ciekawe miejsce, bowiem nieopodal teren podskarpowy to bardzo atrakcyjny teren spacerowy. Dodatkowo wzdłuż ścieżki proponuję posadzenie szpaleru ok 40 drzew.

Wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma zaburzoną lub nieadekwatną do wieku percepcję wiekową, wzrokowo – ruchową, słuchową itp. Ścieżka sensoryczna nauczy dzieci czytać świat za pomocą zmysłów i w ten sposób rozwijać te zmysły. Doznania estetyczne , zapachowe, dźwiękowe czy dotykowe będą stymulować ośrodkowy układ nerwowy i prowokować mózg do efektywniejszego działania - rozwijać coraz to nowe obszary mózgu. Ścieżka sensoryczna pozwoli rozwijać wyobraźnię dotykową, a ta jest potrzebna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Chodzenie po takiej ścieżce rozwinie : motorykę . równowagę i koordynację ruchową, będzie stymulowało receptory znajdujące się w stopach poprzez wrażenia dotykowe, a co najważniejsze pozwoli dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową. Do przedszkola uczęszczają dzieci, które są objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz z niepełnosprawnością. Szczególnie dla tych dzieci ścieżka sensoryczna jest elementem terapii. A dla pozostałych przedszkolaków miejscem rozwoju. Przy tym przebywanie na świeżym powietrzu wśród przyrody daje odczucie relaksu i odprężenia i pozwala w optymalnych warunkach realizować działania terapeutyczne ( dzieci zaburzone ) jak i rozwojowe.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Dla dzieci z dysfunkcjami wyzwaniem może być postawienie stopy np. na mchu. Ścieżka sensoryczna jest odpowiedzią na potrzeby funkcjonalne dzieci, szczególnie z zaburzeniami przetwarzania zmysłowego. Zróżnicowane faktury zastosowane w ścieżce pomogą łagodzić i niwelować dysfunkcje i zaburzenia układu dotykowego. Ścieżka pomoże im ograniczyć lęk, nauczy pokonywania barier i koordynacji ruchowej. Dla dzieci bez dysfunkcji będzie po prostu ciekawym doznaniem i zabawą. Ze ścieżki podczas spacerów może korzystać każdy. Szczególnie jednak rekomenduję używanie ścieżki przez dzieci ze żłobka i pobliskich przedszkoli.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Koszt realizacji projektu zaproponowany przez pomysłodawcę: 65 000 PLN

Po weryfikacji wartość projektu powinna zostać podwyższona do 200 000 PLN• Inwentaryzacja zieleni, przygotowanie terenu, pielęgnacja zieleni 10 000 zł

• Projekt ścieżki zmysłów, projekt zieleni: 9 500 zł

• Materiały, rośliny ogrodowe, wykonanie ścieżki sensorycznej, utrzymanie terenu w roku powstania: 76 000 zł

• Materiały, wykonanie ścieżki spacerowej: 70 000 zł

• Nasadzenia drzew (40 sztuk) – 31 000 zł

• Tablica informacyjna o projekcie (projekt, zakup, montaż): 3500 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 200
65 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • article.jpg
 • sens.jpg