Koordynator w Lasach Miejskich - zmiany z 2021-04-21 10:59:55
Powrót do projektu

"Zanurz się w kąpieli leśnej w Warszawie"- ścieżki do indywidualnego i rodzinnego shinrin-yoku wraz z aplikacją mobilną

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Las Bielański/ Bielański - rezerwat: wzdłuż udostępnionych szlaków

Las Lindego zgodnie z sugestią Zarządcy terenu

Las Młociński/ Młociński

Las Nowa Warszawa zgodnie z sugestią Zarządcy terenu

Lasek na Kole zgodnie z sugestią Zarządcy terenu Las Kabacki zgodnie z sugestią Zarządcy terenu

Las Kabacki - rezerwat: wzdłuż udostępnionych szlaków
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Shinrin-yoku (jap. kąpiel leśna) to metoda wspomagania swojego samopoczucia i zdrowia, o naukowo udowodnionej skuteczności, zwłaszcza u osób wyczerpanych i zestresowanych. Polega na bardzo powolnym "zanurzaniu się" wszystkimi zmysłami w lesie. Projekt ma na celu stworzenie infrastruktury ścieżek w lasach miejskich, aby mieszkańcy mogli samodzielnie korzystać z kąpieli leśnych.
Opis projektu:
Wprowadzenie

Coraz powszechniejsze stają się przyrodnicze interwencje na rzecz samopoczucia i zdrowia, w tym psychicznego. Mówimy tu o interwencjach opartych na dowodach naukowych.

Shinrin-yoku powstało w Japonii w latach 80. w odpowiedzi na narodowy kryzys zdrowotny i wzrost liczby chorób związanych ze stresem, który wiązano z pracą z technologiami i w przemyśle. Dziesięciolecia badań pokazują, że terapia oparta na naturze jest korzystna dla człowieka poprzez obniżenie aktywności układu współczulnego, odpowiedzialnego za mobilizację organizmu - a więc jest idealna dla osób zmęczonych pracą, zestresowanych, wyczerpanych. Korzystne są również dla zdrowia fizycznego (np. niższa częstość występowania nadciśnienia i alergii), zdrowia psychicznego (np. niższy poziom stresu, niższa częstość występowania depresji i lęku) oraz dobrostanu społecznego. W wielu krajach, w tym w Szwecji, Japonii, Korei Południowej, Danii, Nowej Zelandii, interwencje oparte na kontakcie z przyrodą są dobrze ugruntowaną metodą profilaktyki, leczenia i rehabilitacji. Uwaga! Nie jest to szamanizm, wiara w "magię i energię drzew", a czysta nauka:)

Shinrin-yoku (kąpiel leśna) polega na niespiesznym, powolnym chodzeniu w środowisku leśnym, uważnym byciu w lesie całym sobą, wszystkim zmysłami. Kąpiel leśna to wykorzystanie naturalnych zasobów środowiska leśnego (bioaerozol, czynniki aerobiologiczne, fitoncydy, olejki eteryczne, jonizacja powietrza) ale i doświadczeń zmysłowych: barw, dźwięków, zapachów, zmysłu dotyku i odczuć z ciała. Kompleks tych wszystkich czynników prowadzi do rozluźnienia i regeneracji, zmniejsza stres, poprawia uwagę, wzmacnia odporność i poprawia nastrój.

Cel projektu

Celem projektu jest stworzenie w Warszawie odpowiednio usytuowanych 4 6 ścieżek do kąpieli leśnej (w rezerwatach - wzdłuż udostępnionych szlaków, w pozostałych lasach - wzdłuż mniej uczęszczanych dróg leśnych), zaopatrzonych w tablice z instrukcjami poszczególnych etapów i ćwiczeń oraz aplikację mobilną, zawierającą wszystkie ćwiczenia i instrukcje. Infrastruktura obejmuje: tablice informacyjne, tablice z instrukcjami do ćwiczeń, oznaczenia ścieżki, aplikacja mobilna z informacjami i różnorodnym zestawem ćwiczeń dla użytkowników. Ćwiczenia będą stworzone i dobrane przez profesjonalistów.

Z projektu mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, nie tylko osoby, które zainstalują aplikację mobilną.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Kąpiele leśne (terapia leśna) są coraz bardziej popularne, w żadnym miejscu w Polsce nie ma wytyczonych specjalistycznych tras do samodzielnego czy rodzinnego zażywania "kąpieli". W czasach stresu i chorób cywilizacyjnych wszyscy potrzebujemy wytchnienia i relaksu. Las nam to daje, trzeba umieć jedynie to wziąć, a a stworzenie odpowiedniej infrastruktury właśnie się do tego przyczyni.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Wytyczenie 6 ścieżek, wytyczenie przystanków, określenie rodzaju aktywności w danym miejscu. Projekt tablic, projekt graficzny plansz, piktogramów. Projekt ulotki informacyjnej do publikacji w sieci oraz wydruku.

Stworzenie scenariusza "kąpieli", stworzenie treści nagrań, nagranie lektora, stworzenie interaktywnej mapy. Opracowanie materiałów graficznych, wykonanie zdjęć, realizacja strony internetowej.

Stworzenie aplikacji lub strony internetowej (przekierowanie - kody qr umieszczone przy piktogramach i tablicach)

Łączny koszt - 400 000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 300
400 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • adventure-1845653_1920.jpg
 • child-3766140_1920.jpg
 • moss-413768_1920.jpg
 • wstezyk-huntsman-4648733_1920.jpg
 • forest-56930_1280.jpg