Autor projektu - zmiany z 2021-01-23 23:06:50
Powrót do projektu

Tężnia solna w Parku PraskimPraga Północ

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Praski
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada budowę tężni z suchym aerozolem solnym wzorowanej na obiekcie zrealizowanym na Woli w Parku Sowińskiego, w Wawrze czy na Targówku. Wytwarzanie suchego aerozolu solnego odbywa się przy pomocy urządzenia medycznego zwanego halogeneratorem bez udziału wody, zatem nie potrzeba przyłącza wodnego i kanalizacyjnego, a tężnia może działać cały rok.
Opis projektu:
Tężnia solna z suchym aerozolem solnym wzorowana na funkcjonującym obiekcie w Parku Sowińskiego, czy świeżo wybudowane w Wawrze i na Targówku. Suchy aerozol solny wytwarzany jest przez urządzenie medyczne o nazwie halogenerator. Wielkość cząstek aerozolu to 1-5 µm, dzięki czemu może on dotrzeć do najgłębszych partii drzewa oskrzelowego. Cząstki aerozolu osadzają się na błonie śluzowej i rozrzedzają zalegający śluz, dzięki czemu oczyszcza się układ oddechowy. Skuteczność inhalacji suchym aerozolem solnym, zauważona przypadkiem u górników w Wieliczce, została poparta badaniami klinicznymi w późniejszych latach. Poza działaniem leczniczym udowodniono działanie profilaktyczne suchego aerozolu solnego, a także wspomagające regenerację błony śluzowej po przebytej chorobie. Analiza badań klinicznych pozwala stwierdzić, że długofalowe efekty inhalacji to np.: zmniejszenie absencji chorobowej u dzieci w szkołach czy przedszkolach, wydłużenie czasu remisji u przewlekle chorych, uniknięcie konieczności przeprowadzenia zabiegów operacyjnych np. przy zapaleniu zatok, spadek liczby incydentów zaostrzeń choroby przy astmie, alergii itp. Inhalacje są w pełni bezpieczne, nie wymagają nadzoru lekarza. Suchy aerozol solny wytwarzany jest bez udziału wody, zatem niepotrzebne jest przyłącze wodne i kanalizacyjne, a tężnia może działać przez cały rok. W odróżnieniu od tradycyjnych tężni solankowych, tężnia solna jest bezpieczna dla otaczającej zieleni, przez co może być zlokalizowana w parkach objętych opieką konserwatora.

Wybudowane już tężnie solne w Warszawie objęte są opieką merytoryczną Stowarzyszenia Haloterapia Polska, wspierającego rozwój i poprawę dostępu do haloterapii. Tężnia Solna na Woli przed pandemią miała wielu stałych bywalców, w tym wielu z innych dzielnic, którzy poczuli realną poprawę zdrowia po inhalacjach suchym aerozolem solnym.

Tężnia solna wymaga jedynie przyłącza energetycznego. Aby umożliwić realizację projektu wykonanie przyłącza należy zawrzeć w zakresie wykonania przez wykonawcę tężni. Inwestor w takim rozwiązaniu występuje do Zakładu Energetycznego jedynie o warunki przyłączenia, które zgodnie z Prawem Energetycznym wydawane są w ciągu 30 dni.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Projekt odpowiada na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza, smogiem.

Projekt odpowiada na problemy chorób układu oddechowego, wskazane w dokumentach wydanych przez WHO (Global Alliance Against Respiratory Diseases), Radę UE oraz Ministerstwo Zdrowia (rozporządzenie z dnia 27 lutego 2018 r. ws priorytetów zdrowotnych) jako te, z którymi należy walczyć.

Grupowy charakter inhalacji sprzyja integracji społeczności lokalnej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie publiczne
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • rodziny z dziećmi

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki