Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Mokotów - zmiany z 2021-04-27 08:27:30
Powrót do projektu

Zielnik sielecki

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podwórko między budynkami przy ul. Gagarina 17 i 15 oraz ul. Sieleckiej 26 i 28.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zielnik zostanie zbudowany w zielonej części podwórka, uatrakcyjniając w ten sposób przestrzeń.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt polega na założeniu ogólnodostępnego zielnika, tj. wyniesionej grządki z wysadzonymi różnymi gatunkami ziół (np. bazylia, rozmaryn, mięta, szałwia), z których okoliczni mieszkańcy mogliby korzystać przy przygotowywaniu posiłków. Do zielnika dołączona będzie tabliczka informacyjna z zachętą do wspólnego dbania o niego oraz przykładowymi zastosowaniami ziół w kuchni.
Opis projektu:
Projekt został zainspirowany zielnikiem, który dzięki udanej inicjatywie mieszkańców został założony w Łazienkach Królewskich (na terenie dawnego placu zabaw dla dzieci) i nadal (mimo zimy) cieszy zapachami ziół. Projekt "Zielnik sielecki" zakłada założenie grządki, na której zasadzone zostaną różne gatunki ziół - bazylia, rozmaryn, mięta, szałwia, oregano, tymianek, melisa, kolendra. Aby zielnik był widoczny oraz zabezpieczony przed zanieczyszczaniem przez psy, planuje się założenie wyniesionej grządki w drewnianym stelażu. Część stelażu może jednocześnie służyć jako ławka (por. przykładowa ilustracja). Taka konstrukcja umożliwi poznawanie ziół dzieciom oraz będzie wygodna dla osób starszych, gdyż nie będzie wymagała schylania się. Dodatkowo zmniejszy ryzyko wysiewania się chwastów.

Zielnik może spełniać kilka funkcji jednocześnie:

- dawać możliwość skorzystania ze świeżych przypraw do gotowania (także osobom, które nie mają balkonu lub skrzynki, by samodzielnie hodować zioła);

- integrować lokalną społeczność poprzez dbanie o wspólne dobro;

- edukować w zakresie różnorodności, wyglądu i zastosowania ziół oraz wyważonego korzystania z ich zasobów;

- inspirować do samodzielnego gotowania;

- być atrakcyjnym i estetycznym miejscem w przestrzeni wspólnej, do tego pięknie pachnącym.Zielnik zostanie wzbogacony o tabliczkę informacyjną z treścią zachęcającą do korzystania z roślin i dbania o wspólną własność sąsiadów. Zakładamy, że odpowiednio podlewane sadzonki rozrosną się w zielniku, dzięki czemu będzie można korzystać z nich, zabierając niewielkie ilości do potrzeb gotowania. Dbanie o zielnik może stać się nauką wyważonego korzystania z zasobów natury.

Projekt zakłada założenie jednego zielnika, w przypadku powodzenia projektu można będzie zgłosić kolejne na sąsiednich podwórkach w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Dbanie o wspólne dobro jest działaniem silnie jednoczącym lokalną społeczność. Zielnik ma pełnić funkcję użyteczną - dostarczać świeżych przypraw do gotowania, a jednocześnie wykształcać postawy pro-społeczne poprzez wspólne dbanie o jego stan - podlewanie, zabieranie ziół w takiej ilości, żeby wszyscy sąsiedzi mogli skorzystać. Zielnik jest również atrakcją dla dzieci, ponieważ różnokształtne i mocno pachnące rośliny stymulują intensywnie rozwój zmysłowy i mogą być wspaniałą zabawą. Forma zielnika - wyniesiona rabata - została pomyślana w taki sposób, aby korzystanie z niego było wygodne również dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, nie wymaga bowiem schylania się.

Do zielnika będzie dołączona tabliczka informacyjna z opisanymi przykładowymi zastosowaniami ziół, co może promować zdrowe odżywianie i być inspiracją kulinarną dla mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt: 41000 zł
-wykonanie skrzyń drewnianych z siedziskami,

-dowóz ziemi urodzajnej,

-obsadzenie skrzyń ziołami,

-tablica informacyjna,

dokumentacja kosztorysowa.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
41 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • Zielnik sielecki projekt.jpg
  • zielnik inspiracja.jpg