Dział Rejonu Ogrodniczego 2 w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2021-04-26 11:37:04
Powrót do projektu

Łąka kwietna na Pl. Grunwaldzkim

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wiadukt ulicy Jana Pawła II - skarpa po wschodniej stronie pomiędzy ulicą Rydygiera i Aleją Wojska Polskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Antysmogowy i antykleszczowybioróżnorodny, ukwiecony wjazd na Żoliborz - ukwiecona 'brama' Żoliborza.

Łąka kwietna między wiaduktem na ul. Jana Pawła II a placem Grunwaldzkimul. Rydygiera i Aleją Wojska Polskiego w rej placu Grunwaldzkiego.

Opis projektu:
Projekt zakłada wysianie założenie wieloletniej łąki kwietnej na obecnym trawniku pomiędzy Aleją Wojska Polskiego a wiaduktem na ul. Jana Pawła II (po jego wschodniej stronie). Łąka .Lokalizacja i forma łąki kwietnej jest wynikiem ustaleń projektodawcy i Zarządu Zieleni m.st. Warszawy- wieloletnia łąka kwietna znalazłaby się między chodnikiem a jezdniąchodnikiem/przedeptem na dole skarpy a samą skarpą, w miejscu gdzie obecnie rośnie wyłącznie trawa i/lub nieużytki.Kwiaty, jakie wg naszego projektu powinny pojawić się na łące to mieszanka uwzględniająca rośliny:

- miododajne wieloletnie,

- na tereny sucheodpowiednie do terenów suchych,

- odstraszające kleszcze,

- pożyteczne dla ptaków,

- antysmogowe – tzw. mieszanka 'smogówka'.

W czasie gorącego i suchego lata Plac Grunwaldzki usycha, ponieważ nie ma tam wielu drzew, które dawałyby cień. Jest to zatem idealne miejsce na łąkę, która toleruje okresy suszy i co roku odradza się na nowo. KiedyW okresie zimowym, kiedy spadnie śnieg, po łące można jeździć na sankach, więc skarpa zachowa swoje zimowe wartości rekreacyjne dla dzieci. Nie wpłynie to na jej odrodzenie się wiosną. Wycena za: https://bo.um.warszawa.pl/site/costs - wysianie 1m2 łąki kwietnej - 35zł 15 000 zł powinno wystarczyć na przynajmniej 430 łąka nie stanowić będzie przeszkody dla osób zjeżdżających na sankachWycena: 40zł/m2; w ramach prac przewidziane jest: przygotowanie i oczyszczenie podłoża, wysiew nasion, prace pielęgnacyjne obejmujące pielenie, nawożenie, podlewanie i koszenie.40 000 zł zapewni możliwość założenia 1000 m kwadratowych łąki.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Łąka kwietna przy ul. Rydygiera 18 (na rogu Przasnyskiej), cieszyła się bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców. Stworzenie podobnej łąki w Teren pobliżu Placu Grunwaldzkiego i wiaduktu będzie naturalną kontynuacją pomysłu i promocją zieleni na Żoliborzu ale do uzyskania odpowiedniego efektu n atak rozległym terenie- powierzchnia nowej łąki powinna być odpowiednio większa.Łąkę należy też kosić tylko raz - dwa razy w roku, więc Dzielnica zaoszczędzi na dbaniu o ten teren, a mieszkańcom okolicznych bloków nie będzie przeszkadzał hałas kosiarek i ich spaliny. łąki kwietne generują także korzyści finansowe- są tańsze w utrzymaniu niż trawniki koszone 5 czy 7 razy w sezonieKolejnym korzystnym aspektem utworzenia łąki kwietnej w tym miejscu będzie zwiększenie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej oraz podniesienie jego walorów estetycznych. Łąka stanowić będzie wartościowy pożytek dla pszczół i innych zapylaczy a jej umiejscowienie- w pewnym oddaleniu od jezdni wpłynie na małą śmiertelność owadów.Łąka jest świetną alternatywą dla trawników, gdyż nie wymaga podlewania intensywnego nawodnienia i częstego koszenia, a mimo to zwiększa retencyjność retencję wody i jest odporna na suszę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • zwierzęta
 • owady

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
1000m2* 40zł= 40000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 15
40 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki