Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus - zmiany z 2021-04-19 10:27:48
Powrót do projektu

Cyrkowe lato w Ursusie. Kolorowy plener artystyczno-edukacyjny dla rodzin

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Traktorzystów 20, Park Czechowicki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
plener przy Domu Kultury "Portiernia" oraz ogólnodzielnicowe imprezy plenerowe w parkach miejskich na terenie Dzielnicy Ursus

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Organizacja czterech plenerowych wydarzeń familijnych o charakterze cyrkowym. Pikniki cyrkowe, mające wyjątkowy walor artystyczny, animacyjny i edukacyjny. To spotkanie z wieloma wymiarami sztuki cyrkowej, którą prezentować będą doświadczeni artyści. Występom towarzyszyć będą otwarte warsztaty prowadzone przez artystów metodą pedagogiki cyrku. Wstęp na wydarzenia BEZPŁATNY.Opis projektu:
Projekt "Cyrkowe Lato w Ursusie" zakłada cztery wakacyjne, plenerowe realizacje artystyczno-animacyjne z udziałem profesjonalnych artystów cyrkowych, specjalizujących się w występach ulicznych, reprezentujących rozmaite dyscypliny tej wielowymiarowej sztuki. Każdy z plenerów składał się będzie z dwóch rodzajów działań:

1. Przedstawienie/występ cyrkowy

2. Otwarte działania warsztatowo-animacyjne dla rodzin

Wydarzenia będą otwarte oraz bezpłatne, poprzedzone szeroko zakrojonymi działaniami promocyjnymi, tj.: projekt plakatu/ulotki, dystrybucja materiałów drukowanych na terenie Dzielnicy Ursus (placówki edukacyjne, Urząd Dzielnicy, biblioteki), publikacja materiałów na Funpage oraz www placówki, w lokalnej prasie oraz na ogólnowarszawskich portalach informacyjnych.

Sztuka cyrkowa w wydaniu ulicznym (plenerowym), to spektrum działań o charakterze artystycznym, angażującym widza. Jest to udokumentowany wielowiekową tradycją rodzaj widowiska, w którym zaciera się sztywna granica pomiędzy widzem, a aktorem.

Walor artystyczny idzie tu w parze z wysokim i wartościowym aspektem animacyjno-edukacyjnym, prowadzonym w duchu pedagogiki cyrku. Metoda ta poprzez formy pedagogiki zabawy przybliża w otwartej formie tajniki sztuki cyrkowej. Dla widza jest to wyjątkowe spotkanie, podczas którego uczestnicy pod okiem artystów mogą spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach cyrkowych tj.: żonglerka, ekwilibrystyka, gimnastyka czy klaunada. Połączenie zabawy i edukacji pozbawia bariery i sprawia, że każdy bez względu na wiek czy stopień sprawności w sztuce cyrkowej znajdzie coś dla siebie. Podczas czterech wydarzeń plenerowych będzie można poznać i odkryć olbrzymi potencjał artystyczno-edukacyjny sztuki cyrkowej we współczesnym wydaniu. Pikniki cyrkowe są też ciekawą i aktywizującą familijną formą interesującego spędzenia czasu, a dla naszej placówki stanowi doskonałą formę i propozycję na nowatorskie animacyjne działania plenerowe.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Za realizacją projektu przemawia ciekawa, nowatorska koncepcja artystyczna oraz potrzeba nadania angażującej i jednocześnie ambitnej oprawy artystycznej wydarzeniom plenerowym. Pomysł "Cyrkowego Lata w Ursusie" mobilizuje do uczestnictwa wielopokoleniowo. Jest to doskonała forma łącząca prezentacje artystyczne z familijną kreatywną koncepcją animacji czasu wolnego. Cyrk posiada nieocenione walory edukacyjne, które można realizować w niemal każdej przestrzeni poprzez zabawę. To sztuka nieograniczonych możliwości i ujawniania ukrytego twórczego potencjału, jaki tkwi w każdym z nas. Realizację można scharakteryzować w kilku hasłach:

1. Edukacja (projekt uczy, zaciekawia, rozbudza potrzeby rozwoju, pokazuje ciekawą formę sztuki);

2. Integracja (to projekt międzypokoleniowy, angażujący do uczestnictwa osoby z okolicy, które dzięki partycypacji w kulturze mogą także zacieśniać sąsiedzkie więzi społeczne);

3. Animacja (forma realizacji zaprasza do aktywności, zachęca do kreatywnego spędzania wolnego czasu, rozwoju i odkrywania nowej pasji, spotkania w sztuce).Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • animacje czasu wolnego
 • hobby
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Realizacja czterech wakacyjnych pikników plenerowych we wskazanych lokalizacjach opatrzonych tytułem projektu: 24.000.

Kwota ta zawiera:

1.honorarium artystów wraz z przyjazdem 20 000 (na każdej z czterech realizacji po dwie grupy lub soliści z programem artystycznym, który zagospodaruje większą część wydarzenia). Koszt jednego występu (wyczerpujący całość roszczeń finansowych pojedynczego artysty/grupy/wykonawcy): 1.600-2.800 zł.: SUMA: 20.000 zł2. Koszt animacji: 150 zł/godzina/osoba (obecność dwóch profesjonalnych animatorów prowadzących otwarte warsztaty i zabawy cyrkowe na każde z czterech wydarzeń na dwie godziny); SUMA: 2.400 zł3. Koszt materiałów do aranżacji przestrzeni wydarzenia: 1000 zł (aranżacja przestrzeni w cyrkowym klimacie wymaga zaprojektowania i zbudowania dekoracji, do której konieczny jest zakup niezbędnych akcesoriów i materiałów plastycznych, tj.: balony, materiały, farby, krepiny, bibuły, kleje na gorąco, taśmy klejące i inne); SUMA: 1.000 zł4. Akcja promocyjna: w tym wydruk plakatów o większym formacie i dystrybucja: 600 zł: SUMA: 600 złSzacunkowy koszt realizacji projektu:
24 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • clown-678042_1920.jpg