Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz - zmiany z 2021-04-13 08:45:34
Powrót do projektu

Krzewy przy ul. Rydygiera (na odcinku al. Jana Pawła II - ul. Boguckiego)

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pomiędzy skrzyżowaniem ulic Rydygiera i Boguckiego a wiaduktem na ul. Jana Pawła II, po parzystej stronie ulicy Rydygiera.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Zasadzenie krzewów przy ul. Rydygiera (na odcinku pomiędzy al. Jana Pawła II, a ul. Boguckiego, po parzystej stronie ulicy Rydygiera).W związku ze ściśle usytuowaną infrastrukturą podziemną na odcinku pomiędzy al. Jana Pawła II, a ul. Boguckiego, która uniemożliwia posadzenie drzew, po przeprowadzonej konsultacji z pracownikami WOŚ, zaproponowano wykonanie nasadzeń krzewów gatunku Tawuła szara, jako kontynuację roślinności tego samego gatunku krzewów, które zostały już posadzone w pasie drogowym przy ul. Rydygiera 6B i bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach miejskich (tj. tawuła odporna jest na zanieczyszczenia powietrza, posiada wysoką mrozoodporność, tolerancję na suszę i podłoże). Zatem przedmiotowa roślinność nie została wybrana przypadkowo, ale sprawdziła się w podobnych lokalizacjach w mieście. Ponadto tawuły to krzewy kwitnące, kilkudziesięcioletnie i szybkorosnące - osiągające 1,5-2 m wysokości. Ich posadzenie niesie za sobą duże i długofalowe korzyści w odniesieniu do uwarunkowań środowiskowych i społecznych, zapewniając schronienie i pokarm faunie oraz aspekt wizualny cieszący mieszkańców.Na proces sadzenia krzewów składają się następujące czynności, związane z przygotowaniem gruntu pod nasadzenia, które polegają na:

- zdjęciu darni i zebraniu zanieczyszczeń z powierzchni;

- zebraniu nadkładów ziemi ponad krawężnikiem (jeśli jest taka potrzeba);

- wybraniu 5 cm warstwy gruntu rodzimego;

- przekopaniu gruntu na głębokość ok. 25 cm w zależności od warstwy gleby;

- wyrównaniu powierzchni;

- nawiezieniu i równomiernym rozłożeniu urodzajnej warstwy ziemi (grubości 5 cm na całej powierzchni);

- wykorowaniu krzewów po zakończeniu prac.Zatem koszt realizacji projektu uwzględnia:- posadzenie krzewów gatunku Tawuła szara – 85 m2 (3 szt./1 m2) = 255 sztuk (w cenę wliczone jest ww. przygotowanie gruntu pod nasadzenia oraz wykorowanie krzewów):

255 szt. x 100 zł – 25 500 zł

- pielęgnację krzewów – 8 000 zł

- wykonanie tabliczki z logo BO - 500 złRazem: 34 000 zł

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Głównym korzystnym aspektem zasadzenia w tym miejscu krzewów, będzie zwiększenie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej oraz podniesienie jego walorów estetycznych.Co więcej, okoliczne nieruchomości zyskają na wartości, gdyż bliskość zieleni stała się ostatnio jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie mieszkania czy domu.

Niestety w bezpośredniej, najbliższej okolicy nie ma żadnego parku - tym ważniejsze jest posadzenie tam chociażby krzewów.Sadzenie krzewów to działania długofalowe - rośliny zostaną z nami i będą cieszyć oczy przez wiele lat, zatrzymają też wodę w gruncie na dłużej, dadzą schronienie i pokarm faunie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • zwierzęta i owady

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
- posadzenie krzewów gatunku Tawuła szara – 85 m2 (3 szt./1 m2) = 255 sztuk (w cenę wliczone jest przygotowanie gruntu pod nasadzenia oraz wykorowanie krzewów): 255 szt. x 100 zł – 25 500 zł

- pielęgnacja krzewów – 8 000 zł

- wykonanie tabliczki z logo BO - 500 złRazem: 34 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
34 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • mapa z lokalizacją krzewów.png