Wydział Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wilanów - zmiany z 2021-04-28 10:43:46
Powrót do projektu

Haftem malowane - wilanowskie murale

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1) ul. F. Klimczaka 2 (Urząd Dzielnicy Wilanów) - pylon pod zegarem,

2) ul. Radosna 11 (Międzypokoleniowego Centrum Edukacji i Przedszkole nr 427 "Kraina Radości") - ściana frontowa i boczna (od strony SP nr 300 im. Wandy Rutkiewicz),

3) ul. Uprawna 9/17 (Szkoła Podstawowa nr 169 im. Orła Białego) - ściana frontowa po lewej stronie od wejścia głównego,

4) ul. Kolegiacka 3 (Centrum Kultury Wilanów i Biblioteka Publiczna) - ścianka nad wejściem głównym do budynku.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt polega na stworzeniu murali przedstawiających jeden z symboli Wilanowa, jakim jest haft wilanowski charakterystyczny inspirowanych haftem wilanowskim, który jest symbolem Wilanowa charakterystycznym dla kultury Urzecza. Projekt zakłada jego ekspozycję w kilku miejscach dzielnicy, aby wzmocnić świadomość wyjątkowości tego symbolu wśród mieszkańców Wilanowa, ciekawość i zainteresowanie Warszawiaków i licznie odwiedzających Wilanów , turystów.
Opis projektu:
Charakterystyczny dla naszej dzielnicy haft wilanowski został w 2021 roku wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Projekt ma na celu wzmocnienie świadomości wyjątkowości tego symbolu wśród mieszkańców Wilanowa, Warszawy i , turystów, poprzez stworzenie 4 murali przedstawiających haft wilanowski inspirowanych haftem wilanowskim na terenie dzielnicy:

1) ul. F. Klimczaka 2 (Urząd Dzielnicy Wilanów) - pylon pod zegarem,

2) ul. Radosna 11 (Międzypokoleniowego Międzypokoleniowe Centrum Edukacji i Przedszkole nr 427 "Kraina Radości") - „Kraina Radości”) – ściana frontowa i boczna (od strony SP nr 300 im. Wandy Rutkiewicz),

3) ul. Uprawna 9/17 (Szkoła Podstawowa nr 169 im. Orła Białego) - ściana frontowa po lewej stronie od wejścia głównego,

4) ul. Kolegiacka 3 (Centrum Kultury Wilanów i Biblioteka Publiczna) - ścianka nad wejściem głównym do budynku.

Do ekspozycji muralu zostały wybrane 4 budynki użyteczności publicznej, wpisane w codzienne życie mieszkańców Wilanowa. Jednocześnie "rozrzucenie" „rozrzucenie” tych murali po terenie całego Wilanowa tworzy mapę spaceru, podczas którego można poznać wszystkie miejsca, zdobyć informacje na temat haftu, jego formy i znaczenia. Na muralach będzie przedstawiony charakterystyczny, czarny haft wilanowski haft inspirowany charakterystycznym, czarnym haftem wilanowskim (wybrany przez realizatora projektant dopasuje projekt do estetyki i elewacji elementów budynków i okolicy), przedstawiający typowe dla niego elementy: kwiaty czy tzw. drzewko życia (reprezentujące roczny cykl przyrody). Na załączonych zdjęciach zaznaczone są rekomendowane do ozdobienia muralem ściany poszczególnych budynków.

Muralom będą towarzyszyły wkomponowane w estetykę miejsca tablice informacyjne - w przystępny sposób pogłębiające informacje na temat historii i kultury Urzecza oraz wyjątkowego znaczenia haftu wilanowskiego. Wykorzystane w muralu forma i kolorystyka haftu wilanowskiego mają bardzo duży potencjał, aby harmonijnie ożywiać elewacje budynków i ich otoczenia. Tworzą w ten sposób optymalne okoliczności do zaintrygowania bogatą kulturą miejsca, w którym żyjemy.

Murale winne być wykonane techniką zaproponowaną przez projektanta, uwzględniającą strukturę budynku, jego otoczenie i przeznaczenie. Kompozycja haftu oraz wybór jego elementów do stworzenia dzieła w każdej lokalizacji winien być skonsultowany z Centrum Kultury Wilanów.Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Seria murali z inspirowanych wilanowskim haftem – symbolem wpisanym na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – będzie przede wszystkim wzmacniać tożsamość kulturową mieszkańców. Dodatkowo, umieszczenie lokalnych elementów etnograficznych na budynkach publicznych doda dzielnicy, kojarzonej przede wszystkim z nowymi osiedlami, charakteru i zachęci do poznawania jej kultury, sztuki i historii. Ciekawy efekt wizualny osiągnięty przez miksturę form, symbolicznego haftu i muralu, ożywi elewacje budynków i zwiększy wizualną atrakcyjność okolicy. Utworzenie murali z zainspirowanych haftem wilanowskim to także okazja do ekspozycji sztuki miejskiej i edukacji artystycznej mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Szlak wilanowskich murali stworzy również doskonałą okazję do międzypokoleniowych wycieczek ich śladem. Projekt ma potencjał rozwojowy i umożliwia obudowanie go przez środowiska kultury i oświaty ciekawymi formami edukacyjnymi, poznawczymi i kulturalnymi, np. warsztaty, gry terenowe, wycieczki turystyczne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Wykonanie murali: 270 m2 x 400 zł brutto = 108 000,00 zł

Projekty murali: 4 x 10 000,00 zł = 40 000,00 zł

Wykonanie tabliczek informacyjnych, zastosowanie innej techniki niż farba na ścianie: 12 000,00 zł

Łącznie: 160 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
160 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • haft01.pdf
 • haft02.pdf
 • Urząd_Dzielnicy.jpg
 • Międzypokoleniowe_Centrum_Edukacji.jpg
 • SP_169.jpg
 • CKW.jpg