Dział Koordynacji Ogrodniczej w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2021-04-22 16:34:31
Powrót do projektu

Topole dla Warszawy

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Drogi kategorii krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej, skarpy cieków wodnych (np. Kanał Bródnowski i Kanał nr 26) oraz parki (np. Park Pole Mokotowskie, Park Morskie Oko, Park nad Książęcem i Park Skaryszewski) na terenie całej Warszawy- wybrane przez jednostkę miejską realizującą projekt.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada posadzenie topól w pasach drogowych (200 , skarpach cieków wodnych oraz warszawskich parkach (55 drzew należących do gatunków/odmian najlepiej dopasowanych do tego celu ), oraz w warszawskich parkach (20 drzew należących do gatunków/odmian uważanych za rzadkie i cennelub rzadkich i cennych). Topole są drzewami dobrze radzącymi sobie w trudnych warunkach miejskich - dającymi miejsce do życia zwierząt i oczyszczającymi powietrze.
Opis projektu:
Projekt zakłada posadzenie łącznie 220 55 drzew należących do rodzaju topola - 200 w pasach drogowych, na skarpach cieków wodnych oraz 20 w warszawskich parkach.

Topole są drzewami szybko rosnącymi i dobrze radzącymi sobie w trudnych warunkach miejskich. Według badań, w ścisłych centrach miast większość drzew dożywa średnio około 10 lat - oznacza to, że nie osiągają one znacznych rozmiarów, a co za tym idzie korzyści z nich są stosunkowo małe. W czasach, gdy każde duże drzewo jest na wagę złota, należy inwestować w drzewa szybko rosnące oraz łatwo przystosowujące się do trudnych warunków miejskich. Drzewa te charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem! Dobrze radzą sobie z niekorzystnymi warunkami siedliskowymi, a duża ilość pokrytych woskami liści oraz często długi okres ulistnienia pozwalają na sprawne oczyszczanie miejskiego powietrza z zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Topole coraz częściej wskazywane są jako warte uwagi, a architekci krajobrazu oraz osoby odpowiedzialne za zieleń to potwierdzają.Pośród 200 55 drzew przyulicznych i parkowych zakłada się posadzenie m.in. odmiany krajowych gatunków takie jak np.:

- topola czarna 'Vereecken'

- topola czarna 'Brandaris' - topola czarna 'Wolterson'

- topola szara 'De Moffart' - topola szara 'Schubu' - topola szara 'Enniger' - topola osika 'Tapiau'

- topola biała 'Raket' - topola biała 'Pyramidalis'

oraz inne świetnie radzącą sobie w warunkach miejskich takie jak np. topola Simona (czy inne). Ze oraz odmiany rzadkie i cenne.

Dla drzew w pasach drogowych i skarpach cieków wodnych ze względu na szybki wzrost, akceptowalne powinny być drzewa nawet o wymiarach 14-16 cm obwodu na wys. 100 cm - które dodatkowo dzięki mniejszym rozmiarom lepiej przyjmą się po posadzeniu i wcześniej rozpoczną silny wzrost. Drzewa posadzone byłyby w najlepszych do tego celu miejscach, w pasach drogowych dróg kategorii krajowej, wojewódzkiej lub powiatowej oraz warszawskich parkach. Wyżej wskazane topole są jednymi z najlepszych odmian wyselekcjonowanych do miasta. W razie potrzeby dopuszcza się posadzenie także innych gatunków/odmian po wcześniejszym uzgodnieniu tej kwestii z dendrologiem. Pośród 20 drzew parkowych zakłada się posadzenie rzadkich w naszym kraju gatunków/odmian takich jak np.: - topola wielolistna (Populus lasiocarpa) - topola kalifornijska (Populus trichocarpa) - topola balsamiczna (Populus balsamifera) - osika amerykańska (Populus tremuloides) - osika mieszańcowa 'Astria' (Populus 'Astria') - topola włochata (Populus x jackii) i odmiana 'Aurora' - topola interamerykańska (Populus x generosa) - topola Maksymowicza (Populus maximowiczii) - topola koreańska (Populus koreana) - topola Wilsona (Populus wilsonii) W przypadku braku dostępności drzew w szkółkach, wybór innego gatunku/odmiany powinien być uzgodniony z dendrologiem (powinna to być topola rzadko spotykana w Polsce!). W parku

W parkach dopuszczalne jest sadzenie drzew o mniejszych rozmiarach które w lepszych warunkach siedliskowych w krótkim czasie nadrobią szybkim wzrostem.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Projekt umożliwi posadzenie drzew, które w krótkim czasie osiągną znaczne rozmiary i pełną zdolność oczyszczania powietrza oraz ochładzania miasta. Są to jedne z nielicznych drzew które potrafią się dostosować do panujących w mieście warunków. Przy właściwej pielęgnacji nie powinny stanowić również problemu w starszym wieku. Efekty projektu będą widoczne bardzo szybko.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
55 drzew o parametrach minimum 14-16 cm 1100 zł szt. (55 x 1100zł = 60 500 zł)
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 450 000
60 500,00 zł

Dokumenty

Załączniki