Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2016-01-15 20:30:45
Powrót do projektu

Bemowska Wymiana Książek

status:


Spotkanie dla wszystkich,którzy lubią książki i chętnie się nimi dzielą. Odwiedzający wymieniają się przyniesionymi książkami oraz mogą porozmawiać w kawiarnianej atmosferze nie tylko o literaturze. Wydarzenie wpisuje się w ideę bookcrossingu,według której na Bemowie działa m.in. Biblioteczka Plenerowa na Osiedlu Przyjaźń oraz planowane biblioteki plenerowe w parkach.

Dzielnica

Bemowo


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Klub Karuzela, ul. Konarskiego 85 na Osiedlu "Przyjaźń"

Istotne informacje o lokalizacji

Teren Osiedla Przyjaźń nie należy do miasta, jednak projekt ma charakter miękki, a nie inwestycyjny.

Klub Karuzela, podobnie jak cały teren Osiedla Przyjaźń, jest własnością Skarbu Państwa, obecnie zaś znajduje się w dzierżawie Akademii Pedagogiki Specjalnej. APS wyraziła zgodę na udostępnienie Klubu na potrzeby projektu.

Jeśli w 2017 r., w którym projekt miałby zostać zrealizowany APS nie dzierżawiłaby już Klubu, proponujemy zorganizowanie Bemowskiej Wymiany Książek w siedzibie Bemowskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201, w przestrzeni na 2 pietrze.


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • kultura

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • studenci
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Bemowska Wymiana Książek będzie wydarzeniem otwartym, dostępnym dla wszystkich chętnych pod warunkiem, że przyniosą książki na wymianę.


Pełny opis projektu

Bemowska Wymiana Książek to spotkanie miłośników książek, podczas którego będą mogli wymienić się przyniesioną literaturą, a także porozmawiać w miłej, kawiarnianej atmosferze.[OPIS PRZEBIEGU WYMIANY]

Przestrzeń sali widowiskowej Klubu Karuzela zostanie tak zorganizowana, aby znalazła się w niej część zajmowana przez stoliki, na których będą wykładane książki na wymianę, ale także część kawiarniana, gdzie przy stolikach będzie można napić się kawy/herbaty, zjeść przekąskę i porozmawiać nie tylko o literaturze.

Udział w wydarzeniu będzie regulował regulamin, w którym znajdą się zasady wymiany (liczba możliwych do wymiany książek itp.)[ORGANIZATORZY]

Za organizację imprezy będzie odpowiedzialne Bemowskie Centrum Kultury, które już wspierało przygotowanie podobnego wydarzenia - Jesiennej Wymiany Książek pod patronatem Biblioteczki Plenerowej na Osiedlu Przyjaźń. BCK od dłuższego czasu promuje wymianę literatury, m.in. prowadząc bardzo popularny punkt wymiany książek w swej siedzibie na ul. Górczewskiej 201. Do współpracy zaproszona będzie dzielnicowa Biblioteka Publiczna, która również udostępnia regały wymiany książek.

Organizatorzy ze strony dzielnicy będą współpracowali z mieszkańcami, bemowskimi NGO oraz grupami nieformalnymi, które będą aktywnymi współtwórcami wydarzenia na każdym etapie.[TERMIN]

Bemowska Wymiana Książek zostanie zorganizowana w drugim kwartale 2017 r.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Pomysł Bemowskiej Wymiany Książek opiera się na idei wymiany, zgodnie z którą funkcjonują coraz popularniejsze regały i półki bookcrossingowe. Na Bemowie oraz w kilku innych dzielnicach Warszawy w ramach budżetu partycypacyjnego wybrano do realizacji projekty bibliotek plenerowych, które, ustawione w przestrzeni publicznej, służą takiej wymianie. Bemowiacy czekają na budowę takich bibliotek w Parku Górczewska oraz w okolicy Fortu Bema. Od sierpnia 2015r. funkcjonuje już biblioteczka plenerowa na Osiedlu Przyjaźń 115, stworzona przez mieszkańców wspieranych przez Bemowskie Centrum Kultury. Organizowana pod patronatem osiedlowej biblioteczki Jesienna Wymiana Książek okazała się wielkim sukcesem, chcielibyśmy więc powtórzyć to wydarzenie na większą skalę.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Obsługa Wymiany (3 osoby x 4 godziny x 30 zł) - 360 zł

Poczęstunek (kawa, herbata, woda, przekąski) - 500 zł

Projekt graficzny i wydruk materiałów informacyjnych, bonów na wymianę książek, pamiątkowych zakładek do książek itp. - 500 zł

Promocja (dokumentacja fotograficzna, ogłoszenia w mediach lokalnych itp.) - 700 zł


Całkowity koszt projektu: 2 060,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • z Jesiennej Wymiany Książek na Osiedlu Przyjaźń - fot.KSzuba.jpg
  • Biblioteczka Plenerowa na Osiedlu Przyjaźń-fot. KMajdanik.jpg
  • takie biblioteki staną na Bemowie (tu biblioteka plenerowa Park Szymańskiego-fot.PFabrowska).jpg
  • Klub Karuzela-fot. Kuba Atys-Agencja Gazeta.jpg