m.stefanska - zmiany z 2021-02-10 10:48:18
Powrót do projektu

Instalacja artystyczna - rzeźba Juliana Ursyna Niemcewicza

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
ogólnomiejski
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skrzyżowanie Alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Indiry Gandhi na rogu od strony ulicy Polinezyjskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i umieszczenie na postumencie rzeźby Juliana Ursyna Niemcewicza, wielkiego bohatera narodowego, a także historycznego właściciela ziem na których obecnie znajduje się dzielnica Ursynów. Ursynów wziął właśnie nazwę od nazwiska Julina Ursyna Niemcewicza.
Opis projektu:
Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i umieszczenie na cokole metalowej rzeźby Juliana Ursyna Niemcewicza w postaci instalacji artystycznej, wielkiego bohatera narodowego i historycznego właściciela dóbr, na których w dużej części obecnie znajduje się Ursynów . Rzeźba Niemcewicza byłaby rozmiarów zbliżonych do dorosłego mężczyzny (jeśli istnieją odniesienia historyczne może być zbliżony do normalnej wielkości i zrostu Juliana Niemcewicza). Wysokość cokołu wyniosłaby około metra. Na cokole był by umieszczony również napis "Julianowi Ursynowi Niecewiczowi mieszkańcy Ursynowa AD (rok ustawienia pomniku w rzymskim systemie zapisywania liczb)". Rzeźba tak zasłużonej postaci powinna być umieszczona w takim miejscu aby była widoczny i łatwo dostępna. Wybrałem skrzyżowanie Alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Indiry Gandhi na rogu od strony ulicy Polinezyjskiej. Rzeźba byłaby umieszczona przodem w stronę Urzędu Dzielnicy. Usytuowanie rzeźby ma nawiązywać do pomnika Charlesa de Gaulle przy rondzie jego imienia w Warszawie. Teren wokół rzeźby mógłby być zagospodarowany małymi chodnikami prowadzącymi do pomnika oraz licznymi pasami kwiatów.

Rzeźba jako instalacja artystyczna ma przypominać kształtem normlanego człowieka zgodnie z zachowanymi wizerunkami Niemcewicza.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Julian Ursyn Niemcewicz był wielkim bohaterem narodowym i jednocześnie jest patronem Ursynowa i po tylu latach nadal nie doczekał się swojej rzeźby na Ursynowie. Oczywiście jest kamień z tablicą przy jego dawnym pałacu, największa sala Urzędu Dzielnicy Ursynów czy biblioteka noszą jego imię jednak moim zdaniem zasługuje na rzeźbę w postaci instalacji artystycznej, za zasługi dla Polski i dla Ursynowa. Należy pamiętać nie tylko o współczesnych bohaterach, o tych z XX wieku bo Polska tradycja sięga milenium i nam - mieszkańcom Ursynowa - trafił się taki znamienity bohater walczący o niepodległość naszej Ojczyzny. Powinniśmy to jak najlepiej wykorzystać pielęgnując pamięć o jego dokonaniach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki