Zespół Realizacji Polityki Senioralnej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych - zmiany z 2021-04-16 14:04:54
Powrót do projektu
1.

Odwdzięczmy się Powstańcom Obejmijmy i obejmijmy ich domową rehabilitacją w czasie pandemii 2.Monitorujmy stan zdrowia Powstańców dzięki "opaskom życia"

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wszystkie dzielnice Warszawy:

- Bemowo

- Białołęka

- Bielany

- Mokotów

- Ochota

- Praga Południe

- Praga Północ

- Rembertów

- Śródmieście

- Targówek

- Ursus

- Ursynów

- Wawer

- Wesoła

- Wilanów

- Włochy

- Wola

- Żoliborz

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Warszawa ul. Nowolipie 22
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dom Dziennego Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Warszawa ul. Nowolipie 22, mieszkania Powstańców oraz przychodnie rehabilitacyjne na terenie m.st. Warszawy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Ze względu na swój wiek i stan zdrowia Powstańcy Warszawscy potrzebują rehabilitacji ruchowej oraz bezpieczeństwa zdrowotnego. Zapewnienie im rehabilitacji i fizjoterapii oraz dostępu do „opaski życia” pozwoli na monitoring przez całodobowe centrum pomocy ich stanu zdrowia oraz szybką, ratującą życie reakcję w przypadku nagłych zdarzeń, np. zasłabnięcia czy upadku.
Opis projektu:
W Warszawie mieszka obecnie ponad 600 weteranów – bohaterów Powstania Warszawskiego. Wszyscy mają znacznie powyżej 90 lat i borykają się z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi (choroby przewlekłe, ograniczenia ruchu) i społecznymi (samotność, mały dostęp do usług opiekuńczych). Wielu z nich, zwłaszcza po izolacji i zmniejszeniu aktywności życiowej w czasie pandemii COVID-19, potrzebuje fizjoterapii utrzymującej sprawność ruchową i funkcjonalną. Dla tych osób, które mieszkają samotnie, istotnym zagrożeniem zdrowia - a nawet życia - są upadki czy utrata przytomności w wyniku różnych dolegliwości.

Projekt polega na:

Zakupie na rzecz Powstańców usług rehabilitacyjnych, tak by utrzymać ich sprawność fizyczną i ruchową. Usługi byłyby realizowane przez fizjoterapeutów, świadczących je bądź w Domu Powstańca Warszawy przy ul. Nowolipie 22 dysponującym odpowiednią infrastrukturą (na terenie Domu odbywa się obecnie rehabilitacja) bądź w domu pacjenta, po uprzednim umówieniu zabiegu przez wolontariusza Domu, bądź w wyspecjalizowanym ośrodku rehabilitacji na terenie Warszawy w którym zostanie zakupiona usługa, by była ona świadczona w jak najlepszych warunkach i blisko miejsca zamieszkania weterana. • Sfinansowaniu usługi teleopieki – wyposażenia wszystkich żyjących, a nie pozostających pod stałą i bliską opieką rodziny Powstańców w „opaski zdrowia” – pozwalające na zdalne, telemetryczne monitorowanie podstawowych parametrów zdrowotnych oraz alarmujących o upadku czy zasłabnięciu. Informacje o parametrach zdrowia byłyby monitorowane przez Zespół Wsparcia, informujący weteranów o konieczności odbycia wizyty lekarskiej. Zespół Wsparcia otrzymywałby również (równolegle z rodziną oraz telefonem alarmowym ratownictwa medycznego) od operatora usługi „opaska życia” sygnał o utracie pulsu, przytomności lub upadku, co pozwoliłoby na szybkie podjęcie akcji ratowniczej. • Stworzeniu na bazie wolontariuszy i osób świadczących pomoc Powstańcom Warszawskim w ostatnich latach Zespołu Wsparcia, działającego we współpracy z Domem Powstańca, prowadzącego stałe, całodobowe dyżury i monitorującego stan zdrowia Powstańców oraz koordynującego przydzielane zabiegi rehabilitacyjne i korzystanie z usługi „opasek życia” dla Powstańców

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Aktywność ruchowa oraz fizjoterapia pozwalają utrzymać osoby starsze w dobrym stanie zdrowia i samopoczuciu – o ich docenianiu przez Powstańców świadczy zainteresowanie rehabilitacją realizowaną do tej pory w Domu Powstańca. Zwiększenie możliwości korzystania z profesjonalnej rehabilitacji pozwoli objętych opieką osobom na utrzymanie sprawności i możliwości poruszania. Poprawi także ich samopoczucie. Systemy teleopieki pozwalają obecnie na zdalne monitorowanie podstawowych parametrów zdrowotnych, a przede wszystkim alarmowanie o nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia w wyniku zawału, udaru lub innej przyczyny - a także upadku czy utraty przytomności. Monitorowanie stanu zdrowia mieszkających samotnie lub nie pozostających pod stałą opieka rodziny osób pozwala na podjęcie szybkich działań ratowniczych, niejednokrotnie ratujących życie.

Umożliwienie Powstańcom Warszawy korzystania z rehabilitacji i fizjoterapii oraz zaopatrzenie ich w „opaski życia” znacznie zwiększy ich dobrostan i bezpieczeństwo w ostatnich latach życia, stając się wyrazem troski mieszkańców Warszawy o ich stan zdrowia oraz formą podziękowania Powstańcom za ich poświęcenie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • pomoc społeczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
1. Koordynacja 6 000 zł

2. Promocja i oznakowanie 5 000 zł

3. Zakup sprzętu do prowadzenia rehabilitacji 10 000 zł

5. Terapeuci (4320 h x 150 zł/h) 648 000 zł

6. Połączenia telefoniczne - 1 000 zł

7. Księgowość - 5 000 zł

Razem: 675 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 1 250
675 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • 142692460_414002849830114_4086397773076063929_n.jpg
  • image0000(1).jpg
  • DSC02686.jpeg
  • 142121258_1137399190023064_252897315746756637_n.jpg
  • 20201218_144652.jpeg