Koordynator w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych - zmiany z 2021-04-30 10:40:29
Powrót do projektu
"

Łaźnie miejskie"

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. OSIR Ursus, ul. Orląt Lwowskich 1, 02-495 Warszawa

2. OSIR Włochy, ul. Gładka 18, 02-172 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Od lat organizacje pomagające ludziom w kryzysie bezdomności apelują aby w każdej dzielnicy Warszawy powstała łaźnia miejska. Osoby wybierające się do sklepu, Ośrodka Pomocy Społecznej, komunikacji miejskiej, urzędu powinny mieć możliwość wykąpania się. Zorganizowanie łaźni jest ważne dla osób korzystających oraz tych, którzy będą mieli z nimi kontakt.
Opis projektu:
Łaźnia powinna być czynna codziennie. , 8 godzin między godziną 8.00 a 16.00.Wyposażona w kabiny prysznicowe, dysponująca stałym dostępem do ciepłej i zimnej wody, umożliwiająca korzystanie z WC, zapewniająca możliwość wysuszenie włosów i ogrzania się po kąpieli.

Zapewniająca zwalczanie wszawicy u osób tego wymagających. Wyposażona w środki czystości oraz ręczniki, zapewniająca możliwość wymiany odzieży, umożliwiająca upranie i wysuszenie odzieży (jedno stanowisko z pralką i suszarką).

Dającą możliwość codziennego odnotowania liczby osób korzystających z jej usług.

Planowanie zatrudnienia powinno uwzględniać etat/etaty opiekuna, do obowiązków którego należy:

- dbanie o czystość w łaźni,

- sprzątanie po każdej osobie korzystającej,

- przydzielanie ubrania,

- strzyżenie,

- w razie konieczności (odwszawianie),

- współpracy z instytucjami i organizacjami udzielającymi pomocy społecznej.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
W dzielnicach Ursus i Włochy nie są prowadzone łaźnie. Osoby chcące skorzystać z kąpieli muszą udać się do znacznie oddalonych placówek. Tylko na terenie trzech dzielnic objętych streetworkingiem przez Kamiliańską Misje Pomocy Społecznej, w miejscach niemieszkalnych przebywa około 100 osób. Potrzeby są wielokrotnie większe.

Wsparciem zostaną również objęci mieszkańcy, którzy w mieszkaniach nie mają dostępu do wody - a wbrew pozorom to duża grupa. Pomocą zostaną objęte osoby które przyjeżdżają z policją, straż miejska z rejonu Ochota, Ursus, Włochy, które miałaby bliżej miejsce w którym człowiek może skorzystać z prysznica. Dzięki łaźni prowadzonej przez samorząd osoby w kryzysie bezdomności będą mogły wykąpać się w ciepłej wodzie, wysuszyć włosy, otrzymają środki higieniczne niezbędne do kąpieli, dezynsekcji oraz ręcznik. Będą miały możliwość wyprania odzieży, otrzymania odzieży z magazynu. Łaźnia prowadzona jest we współpracy ze schroniskiem dla osób bezdomnych, zapewnia dostęp do informacji udzielanych przez pracownika socjalnego o pomocy na rzecz osób w kryzysie bezdomności w Warszawie. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury pływalni miejskich w znaczny stopniu ogranicza koszty utworzenia łaźni i ich funkcjonowania.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • pomoc społeczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • osoby w kryzysie bezdomności.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
1 200 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
5 500 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki