Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Mokotów - zmiany z 2021-04-27 11:12:54
Powrót do projektu

Regał Wymiany Sąsiedzkiej

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podwórko między budynkami Sielecka 26 i 28 a Gagarina 17 i 15.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja niedaleko altanki śmietnikowej

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Regał wymiany sąsiedzkiej ma być miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli pozostawić rzeczy zasługujące na drugie życie, których nie chcą już używać. Ma zachęcać do sąsiedzkiej wymiany i wspierać model no waste. Byłaby to estetyczna drewniana konstrukcja, stojąca niedaleko altanki śmietnikowej (zdjęcie-inspiracja w załączniku).
Opis projektu:
Pomysł na regał wziął się z obserwacji, jak często w altankach śmietnikowych wykładane są przedmioty, które nie nadają się tak naprawdę do wyrzucenia, a do przekazania dalej. Obecnie rzeczy te zawieszane są na ogrodzeniu altanki lub wykładane na pojemniki. Nie ma odpowiedniego - czystego i suchego miejsca - w którym mieszkańcy mogliby zostawić przedmioty, których już nie potrzebują. Pozostawienie ich w śmietniku z pewnością zniechęca potencjalnych zainteresowanych do zabrania przedmiotów, chociażby ze względów higienicznych. Rozwiązaniem byłby więc regał, na którym można by położyć niechciane książki, ubrania, garnki, gry, przedmioty gospodarstwa domowego, małe bibeloty, które są w dobrym stanie i jak najbardziej mogą służyć dalej. Zasadę używania regału można podsumować zdaniem: Zostaw tu tylko takie rzeczy, które przekazałbyś przyjacielowi, a więc sprawne, czyste, estetyczne, funkcjonalne. Ze względów sanitarnych i higienicznych na Regale NIE będzie można zostawiać jedzenia.

Regał miałby być zadaszony i zlokalizowany nieopodal altanki śmietnikowej. Oznaczony będzie tablicą, na której zostanie opisane jego zastosowanie i regulamin pozostawiania przedmiotów. Ważne, by Regał był estetyczny i wpisywał się w architekturę krajobrazu, stąd pomysł na drewnianą konstrukcję, nawiązującą wyglądem do altanki ogrodowej.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Regał Wymiany Sąsiedzkiej mógłby uporządkować proces przekazywania sobie niepotrzebnych już dóbr i zmniejszyć ilość odpadów generowanych przez mieszkańców. Przyczyniłby się także do większej integracji sąsiedzkiej i promowania podejścia no waste.Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
- Regał/ domek,

-transport,

-podłoże,

-montaż.
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 2
12 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • regał inspiracja.jpg