Autor projektu - zmiany z 2021-01-25 21:29:54
Powrót do projektu

Pasaż Stokłosy nową wizytówką Ursynowa. Zieleń, pnącza, estetyczne elewacje i szyldy, wygodna przestrzeń spotkań

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pasaż Stokłosy - przy wyjściu z Metro Ursynów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt obejmuje zmiany na obu poziomach pasażu, parterze i poziomie naziemnym (poziom ulicy). W przypadku problemu z własnością terenu/budynku, projekt mógły zostać zrealizowany w części pasażu.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt ma na celu rewitalizację Pasażu Stokłosy czyli (wyjścia z Metra Ursynów na wschód), jednej z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni Ursynowa. Pasaż pełni cenną rolę usługową, ale jest zaniedbany, zabetonowany i ma niewykorzystany potencjał. Celem projektu jest poprawa estetyki pasażu: m.in. zazielenienie przestrzeni i odświeżenie elewacji. Stwórzmy nową wizytówkę Ursynowa!
Opis projektu:
Efektem projektu jest powstanie przyjaznej przestrzeni miejskiej, z której mieszkańcy będą mogli korzystać jako z ogólnodostępnej przestrzeni (nie tylko w godzinach otwarcia lokali pasażu). Projekt obejmuje zmiany na obu poziomach pasażu, parterze i poziomie naziemnym (poziom ulicy). W przypadku problemu z własnością terenu/budynku, projekt mógły zostać zrealizowany w części pasażu.W załączeniu zdjęcia pokazujące stan wyjściowy (zdjęcia wykonane na początku lata, 2020 rok) i trzy wizualizacje.Parter pasażu:

1. Rozbicie kostki brukowej i stworzenie dwóch zielonych skwerów (każdy ok. 20 mkw) od strony wejścia do metra Ursynów, zastępujących w części istniejący parking. Posadzenie drzew i pachnących krzewów.

2. Stworzenie zielonych ścian pasażu poprzez posadzenie pnączy na części elewacji pasażu i na każdej z czterech kolumn pod mostkiem, po obu ich stronach.

3. Mała architektura miejska (ławki) przy nowopowstałych skwerach.

4. Instalacja tablicy z krótką historią pasażu i jego planem na wejściu do pasażu (na górnym poziomie schodów wychodzących z metra Ursynów).Poziom naziemny (poziom ulicy) pasażu:

5. Ustawienie donic z roślinami wzdłuż ścieżek dla pieszych.

6. Usunięcie reklam i banerów z elewacji mostku i wkomponowanie w elewację mostku pod poręczami estetycznego napisu-tablicy ulicznej “Pasaż Stokłosy” (widocznego po obu stronach mostku).Oba poziomy pasażu:

7. Usunięcie graffiti z większości elewacji.

8. Przygotowanie powierzchni pod graffiti na parterze (obok paczkomatu & serwisu rowerowego).

9. Naprawienie braków w elewacji i odmalowanie fasad pasażu farbą umożliwiającą łatwe utrzymanie w czystości (uwypukli to też trójkątne okna szczytowe, które są ozdobnym detalem architektonicznym).

10. Ujednolicenie wyglądu szyldów lokali w pasażu i zapewnienie identyfikacji wizualnej konsekwentnie stosowanej w pasażu.Warto zwrócić uwagę na trzy aspekty projektu:Po pierwsze, projekt stworzenia przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców odbędzie się poprzez usunięcie pewnych części pasażu: usunięcie części parkingu i betonowych nawierzchni - zastąpienie ich skwerem; oraz usunięcie większości grafitti poza strefą w której graffiti jest dopuszczone.Po drugie, niniejszy projekt zawiera pomysł na zmiany wyglądu pasażu z pewnymi ramami działań i ogólną wizualizacją. Działania te wymagają przygotowania szczegółowego projektu przez architektów i następnie jednostkę realizującą te zmiany w terenie (jest to uwzględnione w kosztorysie).Po trzecie, w przyszłości w ten sposób odnowiony pasaż o żywym potencjale przestrzeni miejskiej będzie mógł być uzupełniony o dodatkowe elementy, wedle pomysłów odwiedzających go mieszkańców.Kosztorys - koszty można podzielić na trzy grupy 1-2-3:1. Koszty związane z zazielenieniem pasażu 25 900 zł, w tym:

Koszt trawnika (2 skwery, każdy po około 2x10 m = 20 m2): 40 m2 x 35 = 1 400 zł

Koszt rozpłytowania (2200 zł za 10m2): 40 m2 x 220 zł = 8 800 zł

Koszt posadzenia krzewów: 10 x 100 zł = 1 000 zł

Koszt drzewek: 6 x 1 300 zł = 7 800 zł

Koszt pnączy: 8 x 3 pnącza x 100 zł = 2 400 zł

Koszt kratki po której wspinają się pnącza: ok. 20m2 pnączy x 50 pln/m2 = 1 000 zł

Koszt donic z roślinami wzdłuż ścieżek dla pieszych / kwietnika m2 = 350 zł x 10 = 3 500 zł

Koszt utrzymania tej zieleni (do dalszego obliczenia)2. Koszty związane z elewacją pasażu: usunięcie grafitti i odmalowanie elewacji pasażu farbą łatwą w utrzymaniu (do obliczenia na podstawie pomiaru powierzchni objętej pracami, szacunkowo 15 000 - 20 000 zł):

Koszt usunięcia grafitti

Koszt naprawienia braków w elewacji

Koszt odmalowania fasad pasażu farbą umożliwiającą łatwe utrzymanie w czystości3. Koszty związane z małą architekturą miejską 16 000 zł, w tym:

Koszt postawienia 6 ławek bez oparcia (po 3 przy każdym skwerze) = 6 x 2 000 zł = 12 000 zł

Koszt przygotowania i instalacji tablicy z krótką historią i planem pasażu przy wejściu do pasażu 4 000 złCałość zrealizowana na podstawie przygotowanego w tym celu projektu architektoniczno-urbanistycznego.Łączny koszt realizacji projektu szacunkowo w wysokości 70,000 zł

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Pasaż Stokłosy zajmuje strategiczne miejsce na mapie Ursynowa: znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z pierwszej stacji metra na Ursynowie (metro Ursynów) i jest jedną z najstarszych przestrzeni handlowych przypominających o ponad 40-letniej historii dzielnicy. Dla mieszkańców i osób odwiedzających Ursynów stanowić może rodzaj wizytówki świadczącej o wyglądzie dzielnicy. Od wielu lat pasaż jest zaniedbany: elewację pokrywa graffiti, plac na poziomie parteru jest w całości zabetonowany, nie ma tu choćby jednej wysepki zieleni, przestrzeń zajmują w większości samochody, rzucają się w oczy ubytki w elewacji i wygasłe kolory fasady. Projekt odpowiada na uniwersalną potrzebę mieszkańców (dostęp do przyjaznej przestrzeni miejskiej) i przeznaczony jest dla różnych grup odbiorców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
70 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Pasaz Stoklosy_stan obecny_2020.jpg
 • Pasaz Stoklosy_wizualizacja D.Adamski_1.jpg
 • Pasaz Stoklosy_wizualizacja D.Adamski_2.jpg
 • Pasaz Stoklosy_wizualizacja D.Adamski_3.jpg