Koordynator w dzielnicy Ursynów - zmiany z 2021-06-02 09:56:54
Powrót do projektu

Tężnia solankowa na Natolinie

status: Trwa ocenaDopuszczony do głosowania


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park "Lasek Brzozowy" w rejonie ul. Świątkowskiego (teren zielony pomiędzy placem zabaw a boiskiem), dz. ew. nr 11 obręb 11105
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
W ramach projektu powstanie ogólnodostępna tężnia solankowa w kształcie walca wraz z towarzyszącymi ławkami/leżakami. Tężnia będzie funkcjonować w okresie wiosna-lato-jesień. Obiekt będzie pełnił rolę lokalnego miejsca relaksu i wypoczynku wpływając pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie poprzez generowany mikroklimat.
Opis projektu:
Tężnia będzie konstrukcją zbudowaną z drewna sosnowego, wypełnienia tarninowego oraz z urządzeń i armatury do pompowania solanki. Na ułożone w oparciu o drewnianą konstrukcję gałązki tarninowe za pomocą systemu pomp podawany będzie nasycony roztwór soli z górnej strefy konstrukcji. Rozprowadzona rurkami solanka będzie spływała swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar zgromadzi się w betonowym korycie zbiorczym umieszczonym w dolnej części tężni. Tak rozprowadzona solanka podlega intensywnemu parowaniu wytwarzając w najbliższym otoczeniu leczniczy aerozol.Tężnia może być usadowiona na rzucie prostokątnym lub okrągłym.Wokół tężni zostanie rozstawionych min. 12 ławek. Teren wokół tężni zostanie utwardzony (nawierzchnia przepuszczalna, mineralna). Tężnia zostanie wygrodzona gęstym żywopłotem z dwoma zaprojektowanymi wejściami (furtka, brama do obsługi technicznej).Tężnia będzie wzorowana na Tężni „Maciejka” usytuowanej w Parku im. Jana Pawła II.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Powstały aerozol charakteryzuje się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz przez skórę. Wokół tężni generowany jest specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium. Powstaje on wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, sprzyjające również hydrojonizacji.

Mikroklimat tężni wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego wyczerpania.

Wilgotne, zmineralizowane powietrze również pozytywnie działa na cerę. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost naturalnej odporności organizmu. Aerozol generowany przez tężnie obdarzony jest ładunkiem ujemnym który działa bakteriobójczo. Mikroklimat tworzony przez te urządzenia jest jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Z tężni mogą także korzystać dzieci bez ograniczeń wiekowych, kobiety ciężarne, czy też osoby z chorobami układu oddechowego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Dokumentacja projektowa: 20 000 zł

Roboty ziemne: 60 000 zł

Roboty fundamentowe: 20 000 zł

Roboty konstrukcyjne: 50 000 zł

Technologia tężni: 60 000 zł

Zasilenie i oświetlenie tężni: 55 000 zł

Przyłącze wodociągowe: 20 000 zł

Przyłącze kanalizacyjne: 40 000 zł

Roboty związane z budową nawierzchni: 70 000 zł

Mała architektura, ogrodzenie: 25 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
420 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • 83472443_693802131462956_211256559477107875_o.jpg