Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus - zmiany z 2021-04-19 10:42:27
Powrót do projektu

Folklor znów w modzie – poznaj wzory, tendencje i zastosowania

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

ul. Plutonu AK "Torpedy" 47

02-495 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu spotkań (łącznie 30 h) - online i warsztatów stacjonarnych - dla mieszkańców Ursusa, których celem będzie kultywowanie polskiej tradycji, w szczególności jej najbardziej malowniczego aspektu, jakim jest sztuka ludowa. Ważnym aspektem będzie również poznanie i nawiązywanie lokalnych kontaktów rękodzielniczych.
Opis projektu:
Projekt ma na celu pielęgnowanie polskości, rozwijanie zainteresowań i inspirowanie się polską sztuką ludową oraz odnajdywania jej we współczesnym wzornictwie. W ramach projektu przewidzianych zostanie 10 spotkań warsztatowych 2-godzinnych oraz 10 spotkań/wykładów on-line, podczas których poznamy różne rodzaje polskiego folkloru z elementami historii i tradycji, poznamy również twórców ludowych mieszkających w Ursusie oraz rękodzielników, którzy zajmują się sztuką opartą na polskim folklorze, porozmawiamy z projektantami mody i designu.

Podczas projektu elementy folkowe będą transponowane na współczesną sztukę użytkową, którą uczestnicy warsztatów stacjonarnych będą mogli zabrać ze sobą do domów. Spotkania będą prowadzone dla różnych grup wiekowych.Zwieńczeniem cyklu będzie wystawa ursuskich prac rękodzielniczych związanych z polskim folklorem.Przykładowe tematy wykładów on-line:

– Tradycje ludowe wczoraj i dziś

– Stroje ludowe – Life z kostiumologiem

– Modny design - Life z projektantem poświęcony wykorzystaniu folkloru we współczesnym wzornictwie i wystroju wnętrz

– Spotkanie z lalkarzem – nauka szycia pacynek, wstęp do warsztatów

– Spotkanie literackie – promujące książki o polskim folklorze i prezentujące wybranych artystów promujących polskie dziedzictwo kulturalnePrzykładowe tematy spotkań warsztatowych:

– Warsztaty szycia (ręcznego) pacynek w strojach ludowych lub strojów ludowych dla lalek

– Warsztaty edukacyjno-teatralne dla dzieci z dużymi pacynkami w strojach ludowych

– Nowy blask starych ubrań – malujemy ludowe wzory na nienoszonych ubraniach, butach, torebkach i nadajemy im nowy blask

– Frywolitki – warsztaty wokół koronki artystycznej, nauka robienia frywolitek przy użyciu czółenek

– Warsztaty muzyczne - piosenki ludowe lub nauka kroków tańców ludowych

– Spotkanie z twórcami ludowymi z UrsusaWarsztaty będą odbywały się w placówkach Biblioteki Publicznej w Ursusie.Dodatkowo zakupionych zostanie ok. 8-10 lalek w strojach ludowych oraz dwie duże pacynki ludowe (ok. 1 m) szyte na zamówienie, na potrzeby zajęć warsztatowych związanych z projektem oraz późniejszych działań biblioteki związanych z krzewieniem polskiej kultury ludowej wśród dzieci. Z myślą o dorosłych zakupionych zostanie kilka książek-albumów omawiających polski folklor i sztukę współczesną, do wypożyczania dla mieszkańców Ursusa.

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Trzy filie Biblioteki poza jedną dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych i matek z wózkami.

Jedna filia - Filii "Niedźwiadek" znajduje się na pierwszym piętrze budynku, który nie posiada windy ani podjazdów dla osób z niepełnosprawnością.

Uzasadnienie realizacji projektu:
Sztuka ludowa jest ważną częścią historii kulturalnej Polski oraz bardzo ciekawym i inspirującym współcześnie jej elementem chętnie wykorzystywanym w modzie, architekturze i wzornictwie użytkowym. Doczekała się wielu wybitnych twórców, jak i licznych kontynuatorów. Realizacja projektu przyczyni się do zapoznawania z polskim folklorem najmłodszych mieszkańców dzielnicy Ursus oraz odpowie na potrzeby kreatywne również dorosłych jej mieszkańców, ubogacając tym samym ich życie domowe oraz życie społeczne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • kultura
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
koszt materiałów na warsztaty – 4 000 zł

koszty prowadzących – 30 h x 600 zł = 18 000 zł

koszt promocji – 1 000 zł

zakup lalek w strojach ludowych oraz książek albumów o folklorze – 2 000 zł

2 duże pacynki szyte na zamówienie – 2 000 zł

----------------------------

Razem = 27 000 zł.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
27 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki