Dział Wisła w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2021-04-21 11:51:30
Powrót do projektu

Bezpłatne spływy kajakowe w Wawrze

Cała Warszawa w kajaku

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plaża Romantyczna w Wawrze, ul. Rychnowska

Plaża na Saskiej Kępie

Plaża Rusałka

Port Czerniakowski ul. Solec 8

Plaża Żoliborz

Przystań Młociny
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt polega na organizowaniu bezpłatnych spływów po Wiśle na 2-godzinnej trasie trasach Plaża Romantyczna w Wawrze - Plaża Saska Kępa, Port Czerniakowski - Przystań Młociny, Plaża Rusałka - Przystań Młociny, Plaża Saska Kępa – Plaża Żoliborz.

Spływy będą organizowane w terminie od czerwca do września. W miesiącach czerwiec i wrzesień - w każdą sobotę i niedzielę. W miesiącach lipiec i sierpień - codziennie, od poniedziałku do niedzieli.
Opis projektu:
Projekt polega na organizowaniu bezpłatnych spływów po Wiśle na 2-godzinnej trasie Wawer - Saska Kępa.następujących 2-godzinnych trasach:Plaża Romantyczna – Plaża Saska Kępa, Port Czerniakowski - Przystań Młociny, Plaża Rusałka - Przystań Młociny, Plaża Saska Kępa – Przystań Młociny

Spływy będą organizowane w terminie od czerwca do września. W miesiącach czerwiec i wrzesień - w każdą sobotę i niedzielę. W miesiącach lipiec i sierpień - codziennie, od poniedziałku do niedzieli. Trasy będą zmieniane w miesiącach czerwiec i wrzesień co weekend, a w miesiącach lipiec i sierpień co tydzieńOrganizacja spływów będzie polegała na dostarczeniu przez wykonawcę projektu potrzebnego sprzętu na miejscu startu spływu, przekazaniu instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i trasy spływu, wydaniu sprzętu oraz odbioru sprzętu na miejscu zakończenia spływu. Na każdym ze spływów do dyspozycji będzie 12 kajaków 2-osobowych lub 1 osobowych. Spływy będą samodzielne, bez udziału przewodnika (proponowana trasa jest wystarczająco łatwa . (proponowane trasy są wystarczająco łatwe do przepłynięcia, nawet przez osobę niedoświadczoną).Projekt jest skierowany do osób pełnoletnich , osób ze zgodą na uczestnictwo w spływie opiekuna prawnego lub osób z opiekunem prawnymoraz dzieci pod opieką osób dorosłych. Kryterium naboru do spływu będzie kolejność zgłoszeń, dowód wpłacenia kaucji na konto wykonawcy Wykonawcy projektu oraz potwierdzenie swojej tożsamości odpowiednim dokumentem. Nabór uczestników do spływu będzie rozpoczynać się 2 tygodnie przed planowanym spływem. Terminem zakończenia naboru do spływu będzie koniec dnia poprzedzającego termin spływu. Spływ zostanie zrealizowany przy 50% zarezerwowanych kajaków, a w przypadku braku wymaganej frekwencji Wykonawca projektu zaproponuje inny dodatkowy termin. Informacja o naborze i zasadach rekrutacji będzie umieszczona na stronie wykonawcy spływuWykonawcy spływów. Nabór uczestników będzie prowadzony w formie prezentacji terminów spływów oraz zapisów przez formularz online, udostępnione na stronie Wykonawcy projektu.

Kaucja wpłacana na konto będzie służyła zapobieganiu wystąpienia “pustych” rezerwacji, w których uczestnicy nie przychodzą na spływ zajmując miejsca innym zainteresowanym oraz dewastacji pobranego sprzętu. Osoba, która zarezerwuje spływ, a nie skorzysta z zarezerwowanych kajaków traci wpłaconą kaucję . Jedynym warunkiem zwrotu kaucji będzie oddanie kajaka w następujących przypadkach: odwoła uczestnictwo w spływie na mniej niż 24 godziny przed terminem spływu, nie stawi się na spływ w wyznaczonym terminie i miejscu, odda uszkodzony lub niekompletny sprzęt. Warunkiem zwrotu kaucji będzie: odwołanie uczestnictwa w spływie na więcej niż 24 godziny przed terminem spływu, w przypadku uczestnictwa w spływie oddanie kompletnego i nieuszkodzonego sprzętu w wyznaczonym miejscu zakończenia spływu. Dodatkowym elementem będzie ograniczenie rezerwacji dla 1 osoby do 1 kajaka na dany spływ w danym terminie. Kwota kaucji nie będzie wyższa niż koszt wynajęcia 1 kajaka 50 zł.

Organizator spływu może przekazać informację o spływie za pośrednictwem monitorów umieszczonych w środkach komunikacji publicznej, bezpłatnych gazetkach oraz na stronach internetowych. W ogłoszeniu należy podkreślić informację o finansowaniu imprezy ze środków budżetu obywatelskiego oraz bezpłatny udział w spływie. Informacja powinna zawierać daty spływów, miejsce startu i zakończenia (numery autobusów miejskich w pobliżu) spływu, godzinę zbiórki, wykaz niezbędnego wyposażenia lub wskazanie strony internetowej z taką informacją. Ważne jest poinformowanie uczestników, że udział w spływie jest na własną odpowiedzialność.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Promocja Wisły i plaży Romantyczna na Wawrze plaż miejskich jako miejsc o wyjątkowych krajobrazach. W otoczeniu dzikiej i różnorodnej przyrody chronionej programem Natura 2000, projekt ma zachęcić mieszkańców do uprawiania aktywnego wypoczynku na łonie warszawskiej natury.

Podobne projekty z powodzeniem były realizowane w dzielnicy Białołęka w 2018 roku oraz 2020 roku i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Warto powtórzyć i rozszerzyć ten pomysł na inne dzielnice - w tym dzielnicę Wawer, tak aby więcej osób mogło wziąć w nich udział.Trasa spływu 2-godzinnego jest pomyślana tak aby trafiała do jak najszerszej grupy odbiorców, ponieważ jest łatwa w przepłynięciu dla większości osób.Kosztorys realizacji projektu:

Koszt wypożyczenia 1 kajaka 90 zł x 12 szt. x 78 dni = 84240 zł

Oznaczenie Budżetu Obywatelskiego 1500 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu 85740 zł

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zdrowie
 • turystyka
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • rodziny z dziećmi

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
koszt spływów: 90 zł x 12 kajaków x 78 dni = 84.240,00 zł

oznakowanie projektu 1.000,00 zł

razem: 85.240,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
85 740,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • 119460186_3641631225871505_2544335718149068361_n.jpg