Autor projektu - zmiany z 2016-01-14 14:47:01
Powrót do projektu

Deptak francuski

status:


Serce Saskiej Kępy - ulica Francuska wolna od samochodów i przyjazna dla pieszych!

Projekt zakłada wyłączenie ulicy Francuskiej z ruchu drogowego w letnie weekendy oraz w dni świąteczne czyniąc ją tym samym przyjazną dla pieszych i spacerowiczów.

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny , Praga-Południe


Lokalizacja projektu

Saska Kępa, ulica Francuska

Istotne informacje o lokalizacji

Saska Kępa, ulica Francuska (Rondo Waszyngtona - Plac Przymierza). Ulicą kursują trzy autobusy (117, 138, 146), których objazd mógłby zostać skierowany na ulicę Saską, bądź Wał Miedzeszyński (zgodnie z organizacją ruchu podczas imprez na Stadionie Narodowym). Strefa ulicy Francuskiej zamykana mogłaby być na podstawie projektu czasowej organizacji ruchu, zatwierdzonego przez Inżyniera Ruchu - analogicznie do sytuacji w momencie zamykania ulicy na czas wydarzeń na Stadionie.


Klasyfikacja projektu

  • przestrzeń publiczna
  • komunikacja/drogi
  • kultura

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dorośli
  • młodzież
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

W weekendy oraz dni świąteczne (poczynając od piątku wieczór od godziny 18, do niedzieli wieczór godziny 22) ulica Francuska, jako deptak, dostępna będzie dla wszystkich mieszkańców miasta, a przede wszystkim dla mieszkańców Dzielnicy Praga-Południe, w tym - Saskiej Kępy.


Pełny opis projektu

Projekt polega na okresowym zamykaniu ulicy Francuskiej w letnie weekendy na odcinku Plac Przymierza - Rondo Waszyngtona. Po realizacji projektu w każdy ciepły weekend Francuska stanie się deptakiem - ruch samochodów będzie całkowicie wyłączony. Po drodze będą mogli się poruszać zarówno piesi, jak i rowerzyści, a liczne bary i restauracje będą mogły wystawić swe stoliki na większej przestrzeni, niż to jest obecnie.Realizacja rozpoczęłaby się wraz z początkiem czerwca i potrwałaby do końca września 2017, tym samym wynosząc 17-18 weekendów oraz dodatkowo dni świąteczne (poczynając od piątku wieczór od godziny 18, do niedzieli wieczór godziny 22 w każdy weekend).Jeżeli pomysł ten cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem, istnieje możliwość jego kontynuacji i poszerzenia jego zakresu w kolejnych latach.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Ulica Francuska jest symbolicznym sercem Saskiej Kępy, a jednocześnie miejscem spacerowym oraz handlowym. Projekt niewątpliwie przyczyni się do rozszerzenia oferty głównej ulicy Saskiej Kępy. Jak wynika z relacji kupców na funkcjonującym na podobnych zasadach Nowym Świecie, zaobserwowali oni wzrost obrotów. Projekt ograniczy również nielegalne parkowanie na ulicy Francuskiej.W ciepłe, letnie dni po Francuskiej spacerują setki ludzi, które tłoczą się na chodnikach. Przeniesienie części ruchu pieszego na ulicę usprawniłoby poruszanie się po dzielnicy. Takie rozwiązanie umożliwiłoby również rowerzystom - tak licznym w okresie letnim - swobodne i bezkolizyjne poruszanie się drogą.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Projekt organizacji ruchu - 2000 zł

2. Koszty związane z wprowadzeniem zmian wykonywane każdorazowo przez ZDM (ustawienie znaków itp.) - (18 weekendów x 5000 zł) 90 000 zł

3. Koszty ZTM związane ze zmianą tras autobusów i zwiększenie wykonywanych wozokilometrów - 80 000 zł

Łącznie: 172 000 zł.


Całkowity koszt projektu: 172 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki