Koordynator w Biurze Kultury - zmiany z 2021-04-28 12:58:47
Powrót do projektu

Przerwane losy - żywe historie. Warszawiacy 1944 dla warszawiaków 2022.

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
63 ławeczki:

tereny zieleni, np. przy nowych osiedlach mieszkaniowych: miasteczko Wilanów, Odolany, Nowe Powiśle, Kabaty), Park Powstańców Warszawy.

Spacery:

Wola - ul. Wolska, Śródmieście: Stare Miasto, ul. Chmielna, ul. Nowy Świat, al. Jerozolimskie, ul. Mysia, Mokotów: Czerniaków - ul. Bartycka, Powsin, Wilanów

Miroławka: Park Powstańców Warszawy, ul. Wolska 174

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Utrwalanie tożsamości miasta w przestrzeni publicznej oraz działania edukacyjne odwołujące się do losów ludności cywilnej w trakcie Powstania Warszawskiego '44.
Opis projektu:
Projekt zakłada:

1. Umieszczenie na terenach zieleni miejskiej sześćdziesięciu trzech ławek symbolizujących kolejne dni powstania (proponowane lokalizacje przy nowych osiedlach mieszkaniowych (, np. miasteczko Wilanów, Odolany, Nowe Powiśle, Kabaty) oraz w Parku Powstańców Warszawy. Ławki będą ilustrowane motywem słoneczników - w nawiązaniu do pierwszych zdań "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego . ("1 „1 sierpnia - Święto Słoneczników"Słoneczników”). Ławki będę wyposażone w QR-code w powiązaniu z publikacją.2. Wydanie publikacji pt. "Historia zapomnianego cmentarza" Macieja Janaszka-Seydlitza w ilości 10 tys. szt. Publikacja zostanie bezpłatnie przekazana do bibliotek szkolnych, uczelni oraz rozdawana podczas uroczystości związanych z obchodami 1 sierpnia.3. Przeprowadzenie sześciu spacerów miejskich 18 spacerów z przewodnikiem dla grup do 30 osób w okresie od maja do października 2022 r. w każdym z terminów dla około 90 osób dziennie, w trzech grupach po 30 osób (łącznie 18 spacerów w sześciu terminach)

Proponowane tematy:

- Historia Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.;

- Powstańcza Wola - rzeź i exodus.;

- Powstańcza Starówka: miejsca pamięci.;

- Kopiec Powstania Warszawskiego - z miasta ruin ku niebu.;

- Powstanie w Śródmieściu - ślady.;

- Cmentarz Powstańców Warszawy w Powsinie. 24. Okresowe wyeksponowanie tzw. Miroławki - ławki upamiętniającej Mirona Białoszewskiego autora "Pamiętnika z powstania warszawskiego" w stulecie jego urodzin, w tym renowacja i dzierżawa obiektu. Proponowana lokalizacja - Park Powstańców Warszawy, ze wskazaniem na ulokowanie w miejscu zadaszonym.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Dotarcie do nowych pokoleń mieszkańców w celu zainteresowania historią miejsc, w których żyją i losami ludności cywilnej okresu Powstania Warszawskiego '44. Realizacja projektu pozwoli na wzmocnienie tożsamości miasta.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Wydanie książki: 120 000 zł

Spacery: 30 000 zł

Ławeczki: 300 000 zł

Miroławka: 40 000 zł

Koszta związane z QR, oznakowanie BO, pozostałe koszta: 27 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 360
517 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki