Autor projektu - zmiany z 2021-04-28 10:56:51
Powrót do projektu

Mieszkańcy wspólnie z mistrzami sztuki: Joanną Rajkowską, Pawłem Althamerem i Arturem Żmijewskim, tworzą obiekt w przestrzeni publicznej Warszawy

status: ZgłoszonyWycofany przez autora


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt ma powstać w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Lokalizacja zostanie zaproponowana i wybrana wspólnie przez artystów i mieszkańców Warszawy, na podstawie ankiety / głosowania online.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Powinno to być miejsce istotne dla miasta i dla jego mieszkańców, w którym jest możliwość realizacji planowanego projektu i w którym wykonany obiekt może pozostać na kolejne lata. Zrealizowany projekt mógłby stać się nowym charakterystycznym punktem na mapie Warszawy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Wielkie trio mistrzów sztuki: Joanna Rajkowska, Paweł Althamer oraz Artur Żmijewski, przy udziale warszawiaków, wspólnie zrealizują projekt w przestrzeni publicznej Warszawy. Powstanie rzeźbiarski obiekt małej architektury, który będąc dziełem sztuki, stanie się trwałym elementem tkanki miasta na kolejne lata.
Opis projektu:
Trochę więcej wielkiej Kultury!Realizacja projektu pozwoli mieszkańcom Warszawy stać się uczestnikami procesu twórczego wraz z Joanną Rajkowską, Pawłem Althamerem i Arturem Żmijewskim - artystami światowego formatu

(którzy oczywiście potwierdzili gotowość).Joanna Rajkowska – artystka wizualna, autorka rzeźb, fotografii, rysunków, obiektów i instalacji. Często realizuje prace w przestrzeni publicznej. Laureatka Paszportu Polityki oraz Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości. Twórczyni Dotleniacza na Placu Grzybowskim. Jej najbardziej znanym projektem jest palma - Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, która stała się jednym z symboli Warszawy. Mieszka i pracuje w Warszawie i Londynie.Paweł Althamer – rzeźbiarz, performer, akcjoner, twórca instalacji i filmów wideo. W 2004 otrzymał prestiżową nagrodę Vincenta Van Gogha, przyznawaną przez holenderską Fundację de Broere. Laureat Specjalnej Nagrody dla Kreatora Kultury. Współtwórca Parku Rzeźby na Bródnie. Mieszka i pracuje w Warszawie.Artur Żmijewski – artysta sztuk wizualnych. W 2005 roku reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki w Wenecji. W 2010 roku otrzymał prestiżową Ordway Prize, przyznawaną przez Creative Link for the Arts i New Museum w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Warszawie.W wyniku realizacji projektu w przestrzeni publicznej Warszawy powstanie rzeźbiarski obiekt małej architektury / instalacja o walorach użytkowych, która będąc dziełem sztuki, stanie się jednocześnie trwałym elementem tkanki miasta na kolejne lata.

Projekt obejmuje współpracę trojga mistrzów sztuki przy wymyśleniu i zbudowaniu obiektu, przy czynnym udziale społeczności Warszawy.To mieszkańcy, w wyniku głosowania, zdecydują w jakiej lokalizacji zostanie zrealizowany projekt.

Projekt obejmie proces twórczy przy wymyślaniu dzieła, przygotowanie potrzebnych materiałów / elementów instalacji, implementację obiektu w terenie przy udziale społecznym, symboliczne przekazanie dzieła miastu przez jego autorów.Integralną częścią projektu stanie się film z tego wydarzenia.Ze względu na przewidywany udział mieszkańców Warszawy, ważnym etapem projektu będzie jego promocja w mediach społecznościowych, środkach komunikacji miejskiej, w ośrodkach kultury i sztuki oraz na stronach internetowych miasta.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Sztuka jest dziedziną często spychaną na dalszy plan w planowaniu budżetu miasta. Warszawa i jej mieszkańcy zasługują na dzieła wybitnych twórców, których brakuje z uwagi na brak środków. Budżet Obywatelski jest jedną z nielicznych okazji, by przestrzeń publiczna mogła wzbogacić się o niezwykłe miejsce, stworzone przez międzynarodowo rozpoznawalnych artystów z udziałem mieszkańców Warszawy.Zapewne łatanie dziur w jezdniach lub oświetlenie ulicy jest pilniejszą potrzebą dla użytkowników przestrzeni publicznej, ale te zadania są codziennym obowiązkiem miasta, a kultura i sztuka często bywają przywilejem dla bardziej świadomych, wykształconych i zamożniejszych obywateli.

Realizacja projektu związanego z Wielką Sztuką i możliwość współpracy jej mistrzami może być unikalną możliwością obcowania z kulturą przez duże K dla wszystkich chętnych mieszkańców Warszawy.Budżet Obywatelski może być jedyną szansą realizacji takiego projektu, w wyniku którego z partycypacją społeczną powstanie nowy obiekt sztuki autorstwa światowych twórców dla przestrzeni publicznej Warszawy i dla nas, jej mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • sztuka
  • partycypacja społeczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
450 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki