Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2021-02-09 11:52:31
Powrót do projektu

Zbudujmy pomnik pierwszej posłanki na Sejm!

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
ogólnomiejski
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Okolica Sejmu RP, np. ul. Jana Matejki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pomnik powinien być w miejscu godnym i dostępnym dla osób chcących upamiętnić Gabrielę Balicką.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt przewiduje budowę pomnika Gabrieli Balickiej, wybitnej Polki, która była jedną z pierwszych kobiet wybranych w 1919 roku na Sejm Ustawodawczy. Balicką wybrano z okręgu warszawskiego, w gronie posłów z którego była jedyną kobietą. Balicka była wybitną działaczką społeczną i patriotyczną oraz doktorem nauk. W Sejmie pracowała do 1935 roku.
Opis projektu:
Projekt przewiduje budowę pomnika. Pomnik mógłby stanąć w sąsiedztwie Sejmu RP, przy ulicy Jana Matejki. Charakter projektu sprawia, że byłby dostępny cały czas, o dowolnej porze dnia i nocy, dla każdej chętnej osoby. Warszawiacy będą mogli odwiedzać pomnik, by przez chwilę zadumy lub złożenie kwiatów oddać hołd pierwszej posłance z Warszawy na pierwszy Sejm niepodległej Polski. Po wybudowaniu pomnika konieczne będzie przeprowadzenie uroczystego odsłonięcia.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Gabriela Balicka była pierwszą Polką na studiach botanicznych, udało jej się uzyskać tytuł doktora tej nauki. Od najmłodszych lat była zaangażowana w działalność patriotyczną i niepodległościową. Zaangażowała się w prasę kobiecą, zorganizowała Zjazd Kobiet w Zakopanem. Prowadziła działalność naukową i dydaktyczną. W czasie I wojny światowej udzielała się w Czerwonym Krzyżu. W 1919 roku wybrano ją z okręgu warszawskiego na Sejm Ustawodawczy. W polskim parlamencie została do 1935 roku. Jako posłanka pracowała w Komisjach Konstytucyjnej i Oświatowej, a także angażowała się w sprawy walki z korupcją, walki z alkoholizmem, zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym, poprawie dobrobytu Polek i Polaków. Tworzyła jedną z największych przedwojennych organizacji kobiecych. Gabriela Balicka była kobietą wybitną i zasługuje na upamiętnienie.Polskie życie publiczne cierpi na brak zaangażowania kobiet, które mogłyby wnieść wartość dodaną do niego. Uhonorowanie w przestrzeni publicznej jednej z pierwszych polskich posłanek, i to akurat posłanki z Warszawy, byłoby sygnałem zachęcającym z jednej strony kobiety do większego zaangażowania na rzecz spraw publicznych, z drugiej przełamującym niekorzystne stereotypy na temat świata polityki zdominowanej przez mężczyzn. Brakuje w Warszawie pomników kobiet zaangażowanych politycznie. Gabriela Balicka jest akurat tak wybitną postacią, że zasługuje na uhonorowanie w pierwszej kolejności.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • prawa kobiet
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • Gabriela_Balicka.jpg