Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów - zmiany z 2021-04-22 09:14:21
Powrót do projektu

Ursynów przyjazny jeżom!

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Parki na Ursynowie
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada postawienie 20 budek stworzenie ekostref dla jeży, które pozwolą im bezpiecznie przetrwać zimę. Jeże są pod ochroną, a w związku z usuwaniem liści oraz skoszonej trawy z trawników w mieście konieczne jest zapewnienie im miejsca, gdzie będą miały szansę przezimować.
Opis projektu:
Celem projektu jest zapewnienie jeżom bezpiecznej hibernacji, a także edukacja mieszkańców w zakresie egzystowania jeża.

Projekt składa się z 2 elementów: Cześć 1. zakłada postawienie 20 budek dla jeży w 3 Ursynowskich parkach po ustaleniu, które mają najlepsze warunki dla ich umieszczenia (np. zakłada stworzenie 3 do 6 niedużych ekostref o powierzchni ok. 10 mkw każda w 3 parkach na Ursynowie (Park Romana Kozłowskiego, Park im. Jana Pawła II, Park Przy Bażantarni). Budki będą ustawione pojedynczo lub w grupach po 2 sztuki (jeże są samotnikami), w miejscach odosobnionych, w pobliżu krzewów i zarośli lub zostaną koło nich nasadzone krzewy płożące ), gdzie nasadzona będzie roślinność płożąca lub niskie krzewy iglaste lub liściaste np. ( cyprysy, irgi, ogniki, hortensje, trzmielina), aby utrudnić dostęp do budek zimujących jeży psom , wandalom oraz gryzoniomoraz wandalom, gdzie nie będzie koszona trawa w drugiej połowie lata ani grabione liście, gdzie jeże będą mogły budować kopczyki liści, a w nich swoje gniazdka. Możliwe jest wykorzystanie obecnych nasadzeń i jedynie ich uzupełnienie.

Przy wejściu do parku lub przy głównej alejce (nie w bezpośrednim otoczeniu budekekostref, aby nie stwarzały bezpośredniego zainteresowania) będą postawione nieduże tablice informacyjne, o tym, że na terenie parku zimują jeże, z dodatkowymi informacjami o ich hibernacji, żywieniu oraz o tym, jak można pomóc wyziębniętym i wygłodzonym jeżom. Budka może być w trzech wersjach 1) prostopadłościan o wysokości 35 cm, szerokości 40-50 cm i długości 55-60 cm z wewnętrznym przedsionkiem, 2) prostopadłościan o wysokości 35 cm, szerokości 40-50 cm i długości 50 cm z wystającym przedsionkiem lub 3) graniastosłup o trójkątnym froncie (jak domki typu „Brda”) o wysokości 40-50 cm, szerokości 50 cm i długości 80 cm bez przedsionka. Deski powinny być nieimpregnowane (opalane lub zabezpieczone naturalnym olejem), ściany boczne zbite niezbyt ściśle, żeby zapewnić swobodny przepływ powietrza, dach powinien być zabezpieczony membraną PCV lub papą. Wejście powinno mieć maksymalnie 15 cm wysokości i maksymalnie 20 cm szerokości. Podłoga może być izolowana od dołu membraną pcv, ale w ogóle nie jest konieczna – wtedy na wilgotniejszym terenie warto wysypać dno keramzytem dla drenażu. Jeż sam wymości sobie wnętrze, jeżeli wokół budek zostawi się trochę liści, ale do budki można od razu włożyć trochę suchej słomy, siana lub twardych liści. Liśćmi można również przysypać całą budkę celem poprawienia izolacji przed mroźną zimą. W okresie letnim wskazany jest przegląd budek, usunięcie zbutwiałych liści ze środka. Część 2. Zakłada stworzenie niedużych ekostref w parkach i skwerach, gdzie nasadzona będzie roślinność płożąca lub niskie krzewy, gdzie nie będzie koszona trawa ani grabione liście, gdzie po 2 latach takich czynności jeże będą mogły budować kopczyki liści, a w nich swoje gniazdka.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Jeże upodobały sobie Ursynów. Na tyle, że wjeżdżających wita znak „Uwaga! Jeże”. Są to dzikie zwierzęta, ale równocześnie budzące dużą sympatię wśród mieszkańców. Dodatkowo są pożyteczne dla ludzi, gdyż żywią się owadami, pająkami, ślimakami, czy nawet małymi gryzoniami (myszy, szczury). Niestety, coraz ciężej żyje im się w mieście przez zmniejszanie powierzchni terenów zielonych, drogi szybkiego ruchu, środki ochrony roślin i całkowite usuwanie liści z trawników. Sprawia to, że jeże nie mogą wykopać sobie norek w kupkach liści i zahibernować.

Miasto Warszawa w swoich zadaniach ma wpisaną opiekę nad dzikimi psami i kotami, natomiast w ramach zeszłorocznych budżetów partycypacyjnych w Warszawie oraz innych miastach mieszkańcy wspierali dzikie zwierzęta przez sadzenie łąk kwiatowych, wieszanie budek dla jerzyków, jaskółek i innych ptaków lub właśnie stawianie budek elementów ochrony dla jeży.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Tablice (rozmiar 70x100 cm) 1000 zł * 3 = 3000 zł

Dodatkowe nasadzenia = 2000 zł * 3 = 6000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 8 800
9 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki