Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2021-02-22 09:23:10
Powrót do projektu

Bezpłatne badania dot. zagrożenia chorobami: cukrzycą i otyłością - od przedszkola do seniora. Przykładowe jadłospisy

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
ogólnomiejski
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
parking przy Ratuszu
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt dotyczy badań przesiewowych w kierunku chorób: cukrzycy oraz otyłości, nazywanych groźnymi chorobami cywilizacyjnymi. Badania będą przeprowadzone we wszystkich grupach wiekowych - bezpłatnie. Przekazane zostaną również ulotki z przykładowymi jadłospisami.
Opis projektu:
Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy i otyłości skierowane są do dzieci oraz dorosłych mieszkańców Ursynowa. Oczywiście byłoby najlepiej, gdyby takie badania zostały dołączone do już istniejących programów dot. wad postawy i podobnych. Do chwili powstania takich działań proponuję badania w tzw. omnibusie, przez profesjonalistów.

- częstotliwość - raz w tygodniu przez cały rok - 4 godz.

- miejsce - parking przy Ratuszu

- rekrutacja - wstęp wolny

Po badaniu zostaną przekazane ulotki zawierające przykładowe jadłospisy. Wskazana jest akcja promocyjna w formie np. plakatów rozwieszonych w placówkach oświatowych oraz przestrzeni publicznej. Zakładając, że rok ma 50 tygodni i maksymalna ilość osób dziennie może wynosić 50 osób, może zostać przebadanych ok. 2500 osób.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Cukrzyca i otyłość często są chorobami współistniejącymi nazywane są epidemią cywilizacji. Dane z 2020 roku pokazują, że Polska jest na czele krajów, gdzie najszybciej przybywa dzieci chorych na cukrzycę - każdego roku notujemy 5% wzrost zapadalności na te chorobę (Puls Medycyny nr 1, 23.01). W roku 2017 średnio co ok. 2 godz. w Polsce przeprowadzono amputację kończyn z powodu cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną spowodowana m.in. nadmierna masą ciała. Powoduje udary, zawał, uszkodzenie wzroku, nerwów itd. Z badań wynika, że 70% dzieci, których rodzice (obydwoje) byli otyli - również jest otyła. Dzieci z nadwagą maja wysokie ryzyko zachorowania na astmę, stłuszczenie wątroby, zaburzenia lękowe itd. Ok. 31% dzieci ma za dużą masę ciała, większość to chłopcy. Raport dotyczy zdrowia Polaków w 2020 roku pokazuje, że problem otyłości jest coraz groźniejszy: 61 % Polaków ma problemy z nadmierna masą ciała. Ten problem rośnie z wiekiem. 50% Polaków nie uprawia żadnego sportu. Ważne jest wczesne wykrycie tych chorób, co pozwoli zapobiec groźnym skutkom, tym bardziej, że cukrzyca jest szczególnie śmiertelnie groźna jako choroba współistniejąca przy zarażeniu wirusem covid 19.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • zdrowie
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki