Autor projektu - zmiany z 2022-01-25 14:50:00
Powrót do projektu

Lasy kieszonkowe dla całej Warszawy

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola, ŻoliborzPrzykładowe konkretne lokalizacje: tereny w okolicach Ronda Starzyńskiego / Zoo / Jagiellońskiej, przestrzenie w okolicach obiektów pofabrycznych i innych ruin, m.in. przy ul. Równej, działka nr 30 w obrębie 41401 (Grodzieńska), działki nr 77/1 i 77/2 w obrębie 41301 (Szwedzka / Strzelecka), niezagospodarowane tereny w okol. linii tramwajowych, zajezdni i innych węzłów komunikacyjnych, nieużytki (tzw. „miejskie przestrzenie wstydu”); plac między ulicami Moliera i Trębacką; inne lokalizacje, które zasugerują ekspertki i eksperci zajmujący się zielenią w poszczególnych urzędach dzielnic oraz ZZW
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt zakłada stworzenie na terenie Warszawy tzw. „lasów kieszonkowych”.

Lasy kieszonkowe to niewielkie tereny zielone charakteryzujące się wysoką bioróżnorodnością wynikającą z odpowiedniego doboru gatunków (szybko rosnących) drzew i krzewów.
Opis projektu:
Projekt zakłada stworzenie na terenie Warszawy tzw. „lasów kieszonkowych” oraz ich pielęgnację. Lasy kieszonkowe to niewielkie tereny zielone charakteryzujące się wysoką bioróżnorodnością, wynikającą z odpowiedniego doboru gatunków (szybko rosnących) drzew i krzewów. Tworzenie lasów kieszonkowych w miastach to dzisiaj w zasadzie konieczność. Odpowiedni, dostosowany do konkretnych warunków dobór szybko rosnących gatunków drzew i krzewów znacznie zwiększa bioróżnorodność danego obszaru oraz stanowi silne narzędzie w walce ze smogiem. Tego typu lasy powstają już w miastach wielu krajów; pierwszy w Polsce mikrolas powstał w tym roku w Poznaniu.

Do sadzenia angażowani byliby także mieszkańcy i mieszkanki poszczególnych dzielnic. Przy każdym mikrolesie montowane byłyby dwujęzyczne tablice informacyjne.

Pierwsze na świecie lasy kieszonkowe powstawały już w latach 70. Początkowo były wynikiem pracy japońskiego botanika dr Akira Miyawaki, który opracował naturalną metodę na regenerację gleby i odbudowanie rodzimych lasów. Szybko okazało się, że lasy kieszonkowe to doskonały sposób na zazielenienie miast i wsparcie ich bioróżnorodności.

„The Guardian” przekonuje, że lasy te rosną 10 razy szybciej niż inne. Są też 30 razy bardziej gęste i zapewniają 100 razy większą różnorodność biologiczną niż te sadzone tradycyjnie.

Sadzenie mikrolasów Miyawaki opiera się w znacznej mierze na znajomości lokalnej fauny i flory oraz na umiejętności odtworzenia ekosystemu zgodnego z naturalnym dla danej szerokości geograficznej. To botaniczno-ekologiczna sztuka kompozycji – lasy kieszonkowe mają być bowiem możliwe do “upakowania” na bardzo niewielkiej przestrzeni. Większość z nich ma dzisiaj 200-250 m2, czyli mniej więcej wielkość kortu tenisowego. Niektórzy pomysł japońskiego doktora implementują nawet na 6m2 przydomowego ogródka. Sugerowani konsultanciKonsultanci merytoryczni projektu na etapie realizacji:

dr Kasper Jakubowski - edukator ekologiczny, architekt krajobrazu, prezes fundacji Dzieci w Naturę; współtwórca lasów kieszonkowych w Poznaniu

dr inż. arch. Joanna Rayss - ekspertka w zakresie wdrażania zielonej infrastruktury miasta (https://www.facebook.com/Zieleniarium/)Źródła i więcej informacji:

https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,27833079,pierwszy-miejski-las-kieszonkowy-w-polsce-rosnie-juz-w-poznaniu.html

https://smoglab.pl/miasta-zaczynaja-robic-lasy-kieszonkowe-prasa-i-internauci-zachwyceni/

https://ecoreactor.org/lasy-kieszonkowe/

https://uwi.com.pl/blog/zielone-miasto-poznan-pierwszy-miejski-las-kieszonkowy-w-polsce-juz-rosnie/
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Tworzenie lasów kieszonkowych w miastach to dzisiaj w zasadzie konieczność. Odpowiedni, dostosowany do konkretnych warunków dobór szybko rosnących gatunków drzew i krzewów znacznie zwiększa bioróżnorodność danego obszaru oraz stanowi silne narzędzie w walce ze smogiem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • Owady
 • ptaki
 • inne zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
6 060 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki