Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów - zmiany z 2022-04-01 13:08:40
Powrót do projektu

Krzewy zamiast wyschniętych latem trawników

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ulica Bobrowiecka
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Calem projektu jest posadzenie rzędu krzewów w pasie trawników ulicy Bobrowieckiej, które latem są niemalże całkowicie wysuszone. Krzewy pojawiły by pojawiłyby się po jej obu stronach ulicy . W pobliżu skrzyżowań zamiast krzewów pojawiły by się nasadzenia bylin aby nie ograniczać widocznościna wybranych odcinkach.
Opis projektu:
W pasach zieleni ulicy Bobrowieckiej są same trawniki, które latem niemalże całkowicie wysychają. Niestety nie da się tam posadzić rzędów drzew aby zacienić chodniki z uwagi na przebiegający pod ziemią ciepłociąginstalacje. Celem projektu jest dosadzenie rzędu krzewów w pasach zieleni po obu stronach ul. Bobrowieckiej, na wybranych odcinkach.

W roku 2021 roku został przegłosowany projekt Budżetu Obywatelskiego, dzięki któremu uda się posadzić w 2022 roku 9 nowych drzew na ul. Bobrowieckiej (na tyle pozwoliła infrastruktura podziemna). Krzewy będą ich uzupełnieniem i stworzą zieloną, ładną ścianę. Dodatkowo zielony pas wysokich krzewów zatrzyma kurz z ulicy, wyciszy hałas oraz będzie pochłaniał smog uliczny. To wszystko wpłynie na poprawienie estetyki ulicy i zwiększy przyjemność ze spacerów.

Krzewy swoją koroną z liści zacieniają ziemię, dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i w konsekwencji krzewy będą miały lepsze warunki do wzrostu niż kilkucentymetrowe źdźbła trawy.

Proponuję posadzenie krzewów osiągających 2 metry wysokościgatunku, np. Dereni i Pęcherznic na zmianę (do ostatecznej decyzji jednostki realizującej projekt). W okolicy Ambasady Koreańskiej postawiono by jeden betonowy kosz wraz z usługą opróżniania. W tym miejscy bez przerwy pojawia się dużo śmieci. Miejsce kosza jest zaznaczone na zdjęciu lotniczym kolorem czerwonym. Dodatkowo na wysokości Przychodni Zdrowia przy skrzyżowaniu ul. Bobrowieckiej z ul. Chełmską dosadzono by jedno drzewo (jest puste miejsce w rzędzie drzew) wraz z pielęgnacją. Miejsce lokalizacji zaznaczyłem kolorem żółtym na załączonym zdjęciu. Koszt projektu: - około 455 m krzewów (sadzonych co 0,6 m; 756 szt. x 100 zł/szt. = 75 600zł. - byliny – szacunkowo 10 000 zł. - drzewo o średnicy pnia 16-18 cm wraz z pielęgnacją – 1 500 zł. - 1 betonowy kosz na śmieci – 1 500 zł. Całkowity koszt projektu: 89 600 zł.. ligustr wraz ze ściółkowaniem korą.

Ponadto na ul. Bobrowieckiej pojawiłby się 2 szt. nowych koszy ulicznych.

Miejsca nasadzeń krzewów oraz koszy ulicznych znajdują się na załączonych rysunkach.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Krzewy swoją koroną z liści zacieniają ziemię, dzięki czemu zmniejszy się parowanie wody z gleby i w konsekwencji trawa i krzewy będą miały lepsze warunki do wzrostu. Ściana zieleni odgrodzi chodniki od ulicy. Krzewy będą filtrować powietrze z zanieczyszczeń. Poprawią się walory estetyczne ulicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Nasadzenia krzewów gat. Ligustr, ściółkowanie korą: 138 000 zł,

Kosze na śmieci (2 szt.): 4 000 zł,

Tabliczki z logotypem BO: 600 zł,

ŁĄCZNIE: 142 600 zł brutto.

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 89
142 600,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • 1 Bobrowiecka.jpg