Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus - zmiany z 2022-04-19 09:02:16
Powrót do projektu

Oszklona makieta 3D Zakładów Przemysłowych Ursus

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dom Kultury "Portiernia" Traktorzystów 20
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Makieta przedstawiająca dawny wygląd terenu ZPC URSUS. Pokazująca wielkość terenu oraz ilość licznych hal, budynków, w których łącznie pracowało ponad 20 tysięcy ludzi. Mapa 3D byłaby Ogólnodostępna w DK Portiernia w ramach wystawy Izby Tożsamości Ursusa.
Opis projektu:
Dzielnica Ursus kojarzona jest ze słynnymi ciągnikami. Na terenie obecnych Szamot znajdowały się Zakłady Przemysłu Ciągnikowego Ursus. Z powodu upadku zakładów obecnie na tym terenie powstaje wielkie osiedle. W celu zachowania pamięci po tym miejscu w Domu Kultury Portiernia miałaby stanąć makieta 3D w skali 1:1200. Przedstawiałaby ona zakłady podczas istnienia fabryki. Szacowana wielkość to kwadrat o wymiarach około 1.5 m na 1.5 m. Gotowa inwestycja miałaby stanąć u progu Izby Tożsamości Ursusa w Domu kultury po prawej stronie od wejścia na wystawę. Makieta nie powinna przekroczyć 150 centymetrów długości.

W celu uzyskania jak najlepszego efektu do obliczenia długości budynków mogłaby zostać użyta mapa satelitarna (funkcje miarki oraz mapy historycznej). Obliczenie długości budynków wyburzonych na początku 21 wieku nie będzie więc problemem. Część budynków też zachowała się na zdjęciach typu street view. Pokazanie budynków w trójwymiarze ułatwiłyby liczne zdjęcia udostępnione przez osoby/fundacje.

Gotowa makieta będzie ogólnodostępna i nieodpłatna w Domu Kultury Portiernia w godzinach pracy Domu Kultury w ramach wystawy Izby Tożsamości Ursusa.

Na koszt projektu składają się materiały użyte do mapy 3D i koszty projektu wycenione przez konkretną firmę wybraną przez urząd miasta, która podejmie się tego zadania.
Projektowanie uniwersalne:
Brak odpowiedzi
Uzasadnienie realizacji projektu:
Makieta Zakładów Ursus, z których słynie nasza dzielnica będzie możliwością poszerzania wiedzy u mieszkańców Ursusa jak i osób spoza naszego regionu. Jest to sposób na uratowanie historii naszej małej ojczyzny. Na własne oczy będzie można zobaczyć, jak wyglądał zakład, w którym tworzono ciągniki, używane przez naszyj ojców/dziadków. Również ułatwi przeprowadzanie wycieczek po wystawie Izby Tożsamości Ursusa. Osoby odwiedzające to miejsce będą mogły zobaczyć, jak wyglądała konkretna hala. Inwestycja zatrzyma czas, który przeminął.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
400000.00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
400 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki