Koordynator w Biurze Kultury - zmiany z 2022-04-21 11:44:21
Powrót do projektu

„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie: Wzbogacenie bezpłatnej oferty kulturalnej m.st. Warszawy w zakresie muzyki i tańca oraz dziedzictwa i tożsamości narodowej, edukacja kulturalna wszystkich grup wiekowych oraz integracja mieszkańców Warszawy
Dzielnice Warszawy, zgodnie z możliwością zorganizowania imprezy.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pokazy będą prezentowane w salach widowiskowych dzielnicowych instytucji kultury oraz na scenach w przestrzeni publicznej m.in. w miarę możliwości podczas obchodów ważnych uroczystości narodowych i lokalnych, imprez kulturalnych oraz festynów i pikników dzielnicowych. W przypadku utrzymującego się tanu epidemicznego w związku z Covid-19 – projekt zostanie zrealizowany w postaci koncertu i pokazu tańca online.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Projekt, skierowany do szerokiej publiczności, mający na celu promowanie wśród warszawiaków Poloneza, polskiego tańca narodowego. W ramach projektu na przestrzeni całego roku 2023 odbędzie się cyklu występów w poszczególnych dzielnicach Warszawy, które odbywać się będą w ośrodkach kultury lub w plenerze np. podczas imprez kulturalnych oraz festynów i pikników.
Opis projektu:
Polonez to wielowiekowy, najpopularniejszy polski taniec narodowy w takcie trójmiarowym o uroczystym, podniosłym charakterze. To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków, który zachował swoją żywotność aż do dzisiaj. Tańczony niezmiennie tak jak trzysta lat temu w chodzonym korowodzie, stanowi obecnie kontynuację obyczajów polskiej kultury dworskiej i mieszczańskiej. W drugim znaczeniu, polonez jest formą muzyczną odzwierciedlającą charakter tego tańca. W XIX wieku stał się symbolem polskiej kultury narodowej. I taką rolę pełni po dziś dzień. Odbywający się od kilku lat w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce i będący jego częścią koncert i barwny korowód na Placu Zamkowym spotykają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów spacerujących tego dnia po Placu Zamkowym. Podczas koncertów dużą ciekawość widzów budzą nie tylko polska muzyka i taniec, ale również piękne historyczne stroje, w których występują tancerze.

„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury - to projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców stolicy.

Projekt przewiduje zorganizowanie cyklu pokazów w poszczególnych dzielnicach Warszawy (w każdej Dzielnicy jeden pokaz), które odbywać się będą w dzielnicowych ośrodkach kultury lub przy sprzyjającej pogodzie w plenerze (przede w miejscach dostępnych dla osób niepełnosprawnych) i w miarę możliwości podczas obchodów ważnych uroczystości narodowych i lokalnych, imprez kulturalnych oraz festynów i pikników dzielnicowych.Przykładowy repertuar koncertów autorstwa najsłynniejszych polskich kompozytorów:

1. Polonez A dur F. Chopina(1810-1849)

2. Polonez z Halki S. Moniuszki (1819-1872)

3. Polonez D-dur Maciej Radziwił (1749-1800)

4. Polonez Król Władysław Jagiełło – F. Dzierżanowski (1890 -1975)

5. Polonez Rycerski Karola Kurpińskiego (1785–1857)

6. Polonez W starym zamku - Józef Atoni Franciszek Elsner 1769-1854

7. Polonez - Wojciech Żywny (1756-1842)

8. Polonez do kolędy „Bóg się Rodzi” (ok. XVII wiek)Koncert zostanie zaprezentowany przez zespół i towarzyszący mu chór. Występom towarzyszyć będą opowieści o historii Poloneza oraz prezentacje strojów dworskich.Poszczególne elementy projektu i i szacowane koszty:

1. wynagrodzenie za reżyserię i opracowanie scenariusza występów ok. 3 koszty artystyczne: 403 000,00 zł. 2. przygotowanie i wykonanie oprawy muzycznej (śpiew, muzyka na żywo i z nośników elektronicznych) ok. 3

2. koszty techniczne: 275 000,00 zł.

3. przygotowanie choreografii tańców ok. 2 000koszty bezpieczeństwa: 38 500,00 zł

4. wynagrodzenie dla zespołu tanecznego i chóru ok. 4000 zł za jeden występ x 17. 5. wynagrodzenie osoby prowadzącej pokazy, w tym za przygotowanie prelekcji ok. 5000 zł 6. wynajem scen i sal widowiskowych na pokazy i próby, wynajem sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego, obsługa sprzętu nagłośnieniowego i oświetleniowego, obsługa techniczna, transport ok. 110 koszty promocji: 50 000,00 zł 7. opracowanie graficzne logo wydarzenia i plakatu, wydruk plakatów i ich dystrybucja, promocja wydarzenia w internecie, relacja foto i video ok. 6000,00 zł 10. ZAIKS ok. 3

5. koszty produkcji: 46 000,00 zł

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
„Poloneza czas zacząć...” - Polonez jako nasze dziedzictwo kultury - to znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca czy muzyki, to projekt skierowany do szerokiej publiczności mający na celu promowanie wśród warszawiaków polskiego tańca narodowego jakim jest Polonez. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w których muzyka i taniec zakorzenione są od wieków. To również okazja do podtrzymywania polskich tradycji i wzmacniania postaw patriotycznych wśród mieszkańców stolicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • kultura
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Poszczególne elementy projektu i szacowane koszty:

1. koszty artystyczne: 403 000,00 zł

2. koszty techniczne: 275 000,00 zł

3. koszty bezpieczeństwa: 38 500,00 zł

4. koszty promocji: 50 000,00 zł

5. koszty produkcji: 46 000,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 200 000
812 500,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • Polonez.jpeg
 • Polonez 1.jpeg
 • Polonez 2.jpeg
 • Polonez 3.jpeg